Печалбата на руските банки за 2025 г. като цяло ще бъде по-ниска от финансовия резултата за 2024 г., тъй като годината се очаква да бъде трудна за сектора, смята председателят на Управителния съвет на най-голямата руска банка "Сбербанк", Герман Греф.

"Сигурен съм, че за 2025 година печалбата на банковия сектор в Русия - освен ако всичко не тръгне по някакъв много "розов" сценарий - ще бъде по-ниска. Тази година ще бъде трудна за банковия сектор. И за "Сбербанк" съставянето на бизнес плана за 2025 година не беше лесно", коментира Греф, пише Финмаркет.

"Някакви супер резултати банките определено няма да покажат през тази година. Ако нещата продължат се развиват по начина, по който се развиват напоследък, печалбите ще бъдат по-ниски от тези за 2024 г.", каза ръководителят на "Сбербанк".

Според прогнозата на Централната банка на Русия, руските банки през 2025 г. може да имат печалба общо от около 3-3,5 трлн. рубли, при рекордните 3,8 трлн. рубли за 2024 година.

Въпреки санкциите: Руската "Сбербанк" очаква 2023-а да е най-успешната й година

Въпреки санкциите: Най-голямата руска банка очаква 2023-а да е най-успешната й година

Банката смята да разпредели като дивидент половината от печалбата си

"Сбербанк" прогнозира, че Централната банка ще започне да понижава основния лихвен процент през втората половина на 2025 година.

А самата "Сбербанк" вече леко намали лихвите по депозитите, обмисля и понижаване на лихвите по ипотечните кредити.

"Сега "Сбербанк" взима решение да започне да понижава лихвите по ипотечните кредити. Направихме първата малка стъпка за намаляване на търговската цена на ипотечните кредити (решението все още не е обявено официално от "Сбербанк"). Това е важно решение. Нека видим как ще се развият нещата. "Сбербанк" е първата банка в Русия, която предприема тази стъпка. Усещането е, че ще започне цикъл на снижаване на лихвите на пазара", отбелязва Герман Греф.

Европейската банка емитирала най-много карти е ... руска

Европейската банка емитирала най-много карти е ... руска

"СбербанК" води и по общия обем на транзакциите