Докато войната в изстрадалата през годините Конго бушува, нейните съседи изнасят нелегално златните и минералните й богатства По време на надпреварата за Африка през 19-и век европейските страни се състезаваха да си осигурят територия и богатство из целия континент. Днес африканските сили грабят с пълни шепи ресурси от съсед, осакатен от вътрешни борби, пише WSJ.

Това е Демократична република Конго, страна с размерите на Западна Европа, чиито гори крият богатства от злато, диаманти и колтан - ключов компонент в смартфоните и компютрите.

Това е най-големият милиардер в Африка, 18 пъти по-богат от крал Чарлз

Това е най-големият милиардер в Африка, 18 пъти по-богат от крал Чарлз

67-годишният нигерийски бизнесмен е изградил богатството си с огромна индустриална империя

Тези минерални богатства превръщат този регион, измъчван от непрестанно насилие, в бойно поле. Руанда и нейните местни съюзници завземат доставките на колтан, докато Уганда и нейните подставени лица се насочват към превземане на златни мини на североизток, според ООН и служители на Уганда.

Снимка 602196

Източник: iStock

В икономически план Демократична Република Конго е най-богатата страна на ресурси в цяла Африка и се нарежда сред първите в света. Икономисти изчисляват, че стойността на минералните залежи в страната се равнява на $24 трилиона. Една голяма част от нейните ресурси са с високо стратегическо значение. В африканската страна могат да се открият залежи, които са важни за зеления преход като диаманти, колтан, кобалт, мед, тантал, литий и уран.

Именно районите, в които са концентрирани тези богатства, привличат групи от хора, които ги експлоатират, водени от свои или чужди интереси. Много от групировките са финансирани включително и от столицата Киншаса, както и от съседните държави. 

Поради наличието на насилие, голяма част от добива на тези ресурси не е индустриален и това увеличава сериозно разходите и добавената стойност на минералите.

Няма официални данни нито за добива, нито за износа на критичните суровини на Конго. със сигурност обаче нищо от нелегалния добив и износ не влиза в икономиката на страната, която остава в ръцете на хора, които имат интерес икономиката да не се осветлява.

ДР Конго спира износа на кобалт за 4 месеца

Най-големият производител на ключов метал спира износа му за 4 месеца

В момента на пазара има излишък и това свали цената му