Така както е замислен Катастрофичният пул прилича на задължителна застраховка, а като всяка задължителна застраховка ще работи с усреднени показатели, т.е. няма как да се индивидуализира, съответно и премиите и покритията не могат да се индивидуализират. Това казва в кратко интервю за „Търговски вестник" Румен Георгиев, председателят на УС на застрахователно дружество „Армеец".
Той уточни, че страните с катастрофични пулове в ЕС са Франция, Испания и Исландия. Франция е членката в ЕС с най-големия процент държавна собственост в бизнеса - около 36-38%. Испания има друга причина, това са имотите и огромния бум в този сектор преди години. Исландия има специфичен климат (арктически) и изключително малко население и обекти (сгради и инфраструктура) за територията си. Така, че и трите държави си имат някакви специфични нужди за това да работят и с този модел.
Дупките по пътищата са отговорност на собственика и/или стопанина на съответната пътна отсечка. Той е отговорен за качеството и изправността на настилката. Негова е и отговорността за вредите, които са нанесени от неизправната пътна настилка. Това, че ние в "Армеец" изплащаме тези щети, които са резултат от неизправната настилка, го правим единствено за улеснение на клиентите ни и последващо завеждаме дела в съда срещу съответните общини или срещу Агенция Пътна инфраструктура, казва председателят на УС на „Армеец".
Кризата не се отрази на "Армеец" и за втора поредна стагнирана година ние бележим ръст в премиите с около 3% и с 1% ръст в пазарния ни дял. Като цяло обаче двете минали години се характеризират с чувствително намаление на премийния приход на застрахователния пазар, казва в заключение Румен Георгиев.