„Укротиха миньорите с 300 лева", четем от първа страница на „Сега"
Бонуси по 300 лв. на човек укротиха миньорите. Стачката в мини "Марица-изток" вчера приключи. Решението беше взето в 6 часа сутринта след близо 15-часови преговори между синдикати, ръководството на въгледобивното дружество и зам.-министъра на икономиката Делян Добрев . Миньорите започнаха да добиват въглища в началото на дневната смяна. Сумата, за която синдикатите и ръководството се споразумяха, е под формата на бонуси за добра работа да бъдат раздадени по 250-300 лв. на човек, докато в началото на стачката миньорите искаха по 1000 лв. Те ще бъда изплатени едва след наваксване на производството на въглища за януари заради стачката. Общият размер на премиите, които ще бъдат раздадени в мини "Марица-изток" е 2,13 млн. лв.
Ако бяха изпълнени първоначалните искания на стачкуващите за изплащане по 1000 лв. бонус, то заедно с осигуровките дружеството трябваше да плати над 8 млн. лв. В същото време вчера стана ясно, че от началото на стачката на 15 януари мини "Марица-изток" отчита около 8 млн. лв. пропуснати ползи от нереализирана продукция, съобщи investor.bg. Пропуснатите ползи на денонощие били 1,5-1,6 млн. лв., но те можело да се наваксат за около 20 дни. Ангажиментите, които се поеха от ръководството на предприятието, са свързани с предприемането на действия за подобряване условията на труд и битовите условия за работниците.
В преговорите със стачниците двете страни поеха и ангажимента да работят за модернизация, по-висока ефективност и добри производствени резултати на най-голямото въгледобивно дружество в страната. Относно поисканата гаранция от миньорите, че дружеството няма да бъде приватизирано, Делян Добрев заяви: "Дадохме я, това го записахме ясно в споразумението. Никога не сме имали намерение да приватизираме, да разделяме, да обособяваме части от дружеството, това никога не е стояло на дневен ред".
Още от статията на „Стандарт" и Още по темата от „Стандарт"
„Само банка ще може "да кара влака" е водещото заглавие на „Труд"
Свръхстроги квалификационни изисквания може да направят невъзможно участието на стратегически инвеститори в приватизацията на "БДЖ - Товарни превози", научи "Труд". Транспортното министерство предлага от тях да се изисква оборот от 500 млн. евро за всяка от последните три години. "Целта е да не дойде стратегически инвеститор, а "БДЖ - Товарни превози" да бъде продадена по схемата "Булгартабак" на някоя банка", твърдят източници на "Труд".
От министерството на транспорта са изпратили предложения до Агенцията за приватизация и следприватизационен контрол за квалификационните критерии, на които да отговарят кандидатите. Според писмото в конкурса ще бъдат допускани стратегически или финансови инвеститори.
От стратегическите инвеститори се иска да имат по 500 млн. евро оборот за всяка една от последните 3 години. Според източници от жп бранша у нас на това условие отговарят само гиганти от ранга на "Дойче бан". Германската жп компания обаче не се интересува от старите ни товарни вагони и досега категорично отхвърля участие в сделката под каквато и да е форма.
За финансовите инвеститори изискването е да имат 25 млн. евро собствен капитал и да управляват активи за 1 млрд. евро за всяка от последните 3 години. Въпреки че сумата е по-висока, на това изискване отговарят много на брой български и чужди банки и инвестиционни фондове. Затова в жп сектора упорито се говори, че "БДЖ - Товарни превози" ще бъде спазарена по вече доказалата ефективност схема за "Булгартабак". Тютюневият холдинг бе купен от регистрираното в Австрия дружество "БТ Инвест", което е собственост на руската Внешторгбанк. Въпросът дали тя играе за собствена сметка или за някой друг остава без отговор вече четири месеца след приватизацията на предприятието.
Медийни спекулации свързват сделката за "Булгартабак" с интереси на председателя на надзора на Корпоративна търговска банка Цветан Василев, но той отрича свое участие в нея. Преди месец синдикалният лидер на КНСБ в БДЖ Петър Бунев заяви в интервю за "Труд", че банкерът се интересува от товарните жп превози. Сега информацията се потвърждава и от друг независим източник от жп бранша.
Още от статията на „Труд"
„Първанов си отиде, Плевнелиев отваря „Дондуков" 2", пише на първата си страница „Монитор"
Новият президент на България Росен Плевнелиев встъпи в длъжност вчера и изпрати Георги Първанов, който беше стопанин на „Дондуков" 2 в продължение на десет години. Това стана на официалната церемония на площад „Св. Александър Невски", на която освен премиера, министри, депутати и дипломати присъстваха и двама еврокомисари.
„Здравейте, господа гвардейци", каза отчетливо Първанов за последно на строилите се в четири блока армейци. Микрофоните обаче уловиха и дълбока въздишка, която издаде тежкото му чувство за раздяла. Представителната армейска част бе поздравена и от новия президент Плевнелиев, който мина умело покрай ротите.
Не бих ревнувал, ще бъда първият, който ще адмирира, ако президентът Плевнелиев постигне повече за по-доброто бъдеще на България, заяви на прощаване Първанов и пожела на добър час на наследника си. „За мен беше чест! Да живее България!", завърши той последното си слово като президент.
Новият държавен глава пък насочи в речта си към бъдещите перспективи. „Ще отворя президентството за всички вас", обърна се той към българските граждани и отново добави, че институцията ще бъде достъпна за хората. Той обеща да проветри президентството с назначаване на млади хора още след изборите. Вчера Плевнелиев се зарече, че няма да залага на старата римска максима „Разделяй и владей", а ще обединява.
Сред приоритетите си в работата той посочи още стремежа към икономически растеж, справедливо правораздаване, балансирано развитие на регионите, иновации и модерна инфраструктура. Той обеща да се старае и за постигането на добра репутация на България в международен план. „Нямам съмнение, че България ще се развива. Въпросът е с каква скорост ще напредваме по националните цели - да бъдем достоен европейски член, средно богат, с развита икономика, с качествено и добро образование, държава, в която младите хора остават, защото виждат перспектива за развитие. Нека изградим такава България заедно!", завърши словото си Плевнелиев.
Още от статията на „Монитор"
„37 гимназиални учебника ще бъдат променени заради ЕС и демографията", разкрива от първата си страница „Сега"
Просветното министерство започва ревизия на най-остарелите учебници, научи "Сега". МОМН обяви процедура за близо 40 учебника по история и география за гимназията, които ще бъдат основно преработени, а новите ще се ползват още от следващата учебна година. Промени ще претърпят 20 учебника по история и 17 по география от IХ до ХII клас.
Учебниците ще се променят, за да се коригират грешки, нови факти и статистика, обясниха от министерството на образованието. Например към момента на одобряване на учебниците България не е била член на Европейския съюз и затова е необходимо този факт да се промени. Сегашните учебници за гимназистите са твърде остарели и промените в тях ще бъдат много големи, обясниха експерти от издателствата. Учители и по двата предмета също са на мнение, че книгите със сигурност трябва да се ревизират заради остарелите данни в тях. Особено наложителни са промените по география, тъй като данните в сегашните учебниците за населението, икономиката и индустрията са неактуални, коментираха пред "Сега" учители по география. До 2-3 седмици редакторите в издателствата и учителите по история и география от страната трябва да направят конкретни предложения за промени в учебниците, които ще бъдат внесени в МОМН.
В момента учениците от IХ до ХII клас се обучават по учебници, одобрявани преди 10-11 години. За някои класове те са повече от три, тъй като тогава все още не е действало законовото ограничение до 3 учебника по предмет. Според сега действащата нормативна уредба министерството няма право да открива процедура за нови учебници. Това може да стане едва след приемането на новия закон за училищно образование, когато ще бъдат одобрени и нови учебни програми. За подобен закон се говори още от 2005 г., но и досега няма такъв. Не е ясно обаче защо досега министерството не е предприело процедура по промяна на съдържанието на остарелите учебници, при положение че и в предишните години е имало обективни причини за това.
Още от статията на „Сега"
„Мерят за опасна радиация в училища и градини" е едно от водещите заглавия на „24 часа"
Половината от училищата и детските градини в район "Кремиковци" са показали концентрации на радон във въздуха над препоръчителното. Стойностите са от краткосрочно изследване и за да се каже дали има повишен риск, се прави повторно дългосрочно измерване. Радиоактивният газ е сред факторите за рак на белия дроб. При високи концентрации се налагат реконструкции, които отстраняват опасността.
СЗО пресмята, че от 3 до 14% от случаите на белодробен рак се дължат на облъчване от радон. Отнесено към България, това означава неколкостотин случая годишно. Затова и наскоро е създадена група, която да изготви проект на програма за редуциране на риска. Това обясни гл. асистент Кремена Иванова - отговорник за провеждането на пилотно национално проучване в жилищни сгради в 4 области.
Хората не знаят рисковете и колко важно е домът им да е "чист". Затова бавно се набират доброволци да сложат детектор вкъщи. Според специалисти САЩ са най-напред с "материала". Толкова, че дори се смята за естествено при покупка на жилище да се мери радонът.
Заимстван оттам технически стандарт е помогнал да се реши проблемът с добилата лоша слава детска градина в Горни Богров. През 2007 г. екип на Физическия факултет на Софийския университет, който провежда научни изследвания в района, случайно открива там радон в концентрация, типична за уранова мина. За опасността предупреждава доц. Добромир Пресиянов. Инспекторите на държавния здравен контрол правят проверка, предписват радиационнохигиенни мероприятия и детското заведение е затворено. Специалистите от Физическия факултет, сигнализирали за проблема, съдействат с технически консултации за изграждането на противорадонова инсталация в сградата.
Доброто в лошото тогава беше, че по графика за планов ремонт вече бяха осигурени пари и обезопасяването на сградата оскъпи сравнително малко първоначалния проект, казва кметът на район "Кремиковци" Ивайло Панев. Той обаче очаква трудности, ако сега се наложи да се финансират евентуални подобрения в още 8 сгради. А това ще е задължително, ако повторните измервания потвърдят, че има проблем с радона.
Днес директорката на градината в Горни Богров Първолета Петрова се гордее, че след изграждането на специалната вентилационна система от най-рискова сградата е станала най-безопасната - стойностите на радон в нея вече били два пъти под средното за страната.
Още от статията на „24 часа"
„Ситигруп" иска лиценз за търговия с електроенергия в България", информира от първата си страница „Класа"
Американската компания „Ситигруп" иска да търгува с електроенергия у нас, става ясно от доклад на ДКЕВР, който ще бъде разгледан на редовно заседание на комисията утре. Дъщерната й компания - „Ситигруп глоубъл маркетс", е подала заявление за издаване на лицензия за търговец на ток. От „Ситигруп" са поискали лицензията за максимално допустимия срок от 35 години. Това ще даде възможност на търговеца като нов участник на свободния пазар да навлезе и натрупа опит и да планира дейността си и обемите търгувана енергия в дългосрочен план. В резултат ще се подобри конкурентната среда и в бранша ще има повече ползи както за останалите участници на пазара, така и за българските потребители, отбелязват от „Ситигруп". Дружеството има капитал от 1,9 млрд. долара и е регистрирано в Лондон. Основната дейност на фирмата е планиране, сключване и структуриране на сделки, както и доставки на материални продукти в Европа.
В доклада на комисията е записано, че компанията има 260 хил. служители в над 100 държави. „Ситигруп глоубъл маркетс" притежава над 45-годишен опит на европейските енергийни пазари. Тя търгува с електроенергия, парникови квоти, въглища, селскостопански стоки и инвестиционни продукти. През последните две години дружеството е подписало договори за търговия с ток с нови 250 клиента.
Компанията вече е предоставила и необходимите гаранции пред ДКЕВР и е открила разплащателна сметка с най-малко 150 хил. лв. в Ситибанк - клон София. Дружеството ще продава електроенергия у нас и в региона, но чрез офисa си в Лондон. Тук ще бъдат командировани четирима специалисти, които имат опит при работата с енергийни пазари в САЩ и Европа.
За последните две години компанията е била на печалба, а финансовото й състояние е добро, твърдят комисарите от ДКЕВР. Тя планира да увеличава плавно продажбите си на ток у нас до 2016 г. както и печалбата си.
Още от статията на „Класа"
„Ще лекуваме шейхове", прогнозира „Стандарт"
Български медици ще лекуват катарски шейхове. Не става въпрос обаче за наши лекари, които се изнасят към богатото арабско емирство, а точно обратното. Самите катарци ще започнат да идват, за да се лекуват у нас. През март Министерството на икономиката, енергетиката и туризма ще организира специален инвеститорски форум в Катар.
Основната му насоченост ще бъде представянето на България като подходяща дестинация за инвестиции в хранително-вкусовата промишленост и медицинския туризъм. В близките седмици след това подобни форуми ще бъдат проведени и в Германия, Белгия и Франция. На специализираното събитие в Мюнхен икономическото министерство ще демонстрира пред местните бизнесмени възможностите на родната индустрия в сферите на електрониката, електротехниката и машиностроенето. В Брюксел и Париж кандидат-инвеститорите ще се запознаят с възможностите на хранително-вкусовия и логистичния сектор у нас.
Инвестиционните форуми са част от т.нар. роудшоу на министъра на икономиката Трайчо Трайков, което започна в края на миналата година и цели да представи възможностите за инвестиции в различни сектори на икономиката у нас.
Още от статията на „Стандарт"
„Сегашна стойност: Инструментът Атанас" е заглавието на седмичния коментар за „Сега" на д-р ик. Емил Хърсев
Един важен принцип на икономиката гласи, че всяка човешка дейност се превръща от занаят в индустрия, когато успее да произведе масов (и затова евтин), но непременно качествен, надежден и полезен за стотици хиляди, дори милиони хора продукт. Фармацията стана многомилиардна индустрия, като напусна аптеката, дето магистърът сам забърква всеки лек, отмерва всеки милиграм от своите субстанции по рецепта, известна само на учените. Фармацевтичната индустрия произвежда в огромни заводи, работи с тонове, вместо в милиграми, продукцията е уеднаквена и стандартизирана, всеки медик ясно знае какъв ефект има всяко лекарство. По същия път на универсализиране от векове върви и банкерският занаят.
Днешната банка не се крепи на уникални многомилионни сделки, всяка поотделно изчислена и изпипана с цялата вещина на банковото изкуство. Банковата индустрия разчита на масовите продажби и дребните сделки (т.нар. retail). За да стане възможно такова масово предлагане, първата работа е да направиш инструмент, т.е. да определиш какъв продукт е нужен на пазара, да го проектираш и да съставиш прости и ясни правила, по които продуктът да се произведе с надеждно на най-ниската цена. Ето неотдавна пуснатият в употреба и у нас инструмент "Джереми" (съкращение от "Съвместни европейски ресурси за малки и средни предприятия") на Европейската комисия и Европейската инвестиционна банка. Това е технология за финансиране на начинаещи и растящи фирми, които нямат достатъчен собствен капитал.
Подобни са инструментът "Джесика" ("Съвместна европейска подкрепа за устойчиви инвестиции в градски райони" - за фирми, които създават нови работни места в градовете" и инструментът "Джаспърс" ("Съвместна помощ в подкрепа на проекти на европейските региони") в помощ на местните власти. Инструменти има, но кой ще работи с инструментите е въпрос, който все по-остро ще стои пред нас. И все по-трудно ще намира отговор у нас. Само не се подвеждайте по бодряшките приказки, че в България "има хора за всичко", защото безработицата е близо до рекорда и стотици хиляди търсят работа. Търсят, но не стават. Не стават, затова търсят.
Социалните антрополози не отговорят на важните въпроси в тяхната сфера на познанието: как стана така, че българинът е трагично негоден за работник и какво да сторим, за да променим това.
Още от статията на „Сега"
„Цепят на квадрати синята зона в София", съобщава „Монитор"
Синята зона в центъра на столицата ще бъде разделена на малки квадрати, за да се улесни паркирането на живеещите в нея. Идеята е хората да могат да спират автомобилите си в карето около дома си, което е очертано от четири улици, а не - само на местата до съседната пряка. Това съобщи пред „Монитор" кметът на София Йорданка Фандъкова.
Разделението на паркоместата ще залегне в концепцията за паркиране в София, която ще бъде обсъждана от местния парламент в следващите седмици. Очаква се да бъдат формирани над 20 карета в съществуващия ринг. В момента в зоната за платено паркиране има около 11 500 места.
Според новата концепция хората ще паркират с годишен стикер, чиято цена ще бъде до 120 лв. Винетката обаче няма да им гарантира паркомясто, а шофьорите ще трябва да си намерят такова в карето около дома им. С решението Столичната община най-после ще сложи ред в паркирането в платената зона. От две години живеещите в центъра спират или с талон, или с изтекли винетки, тъй като съдът обяви стикера от 70 лв. за незаконен.
Освен на карета съществуващата синя зона ще бъде разделена на две. В идеалния ринг времето за престой на всички шофьори ще бъде два часа, а в периферията, където ще се формира тъй наречената зелена зона - до четири часа. От думите на кмета Йорданка Фандъкова стана ясно, че на този етап не е внесено предложение за увеличаване на цената за престой в „сърцето" на кръга, но възможността може да се коментира.
Още от статията на „Монитор"
"България първа в ЕС подписа меморандуми за сътрудничество с финансови институции", информира „Класа"
България е първата страна в Европейския съюз, която подписва меморандуми за сътрудничество със Световната банка и Европейската инвестиционна банка за оказване на техническа помощ при усвояването на средствата от еврофондовете. Поне 10 страни в Европа ще повторят нашия опит. Това заяви вчера министър-председателят Бойко Борисов при официалното подписване на документите. От българска страна меморандумите бяха подписани от министър Томислав Дончев. На церемонията присъстваха премиерът Бойко Борисов, посланици на държавите - членки на ЕС, и министрите, които отговарят за управлението на структурните инструменти в България - министрите на регионалното развитие и благоустройството Лиляна Павлова и на транспорта Ивайло Московски.
Подобен документ се подготвя и с Европейската банка за възстановяване и развитие."Така българското правителство, ЕС и трите международни финансови институции създават силен отбор за усвояването на средствата от еврофондовете", коментира Ян Фишер, вицепрезидент на Европейската банка за възстановяване и развитие.
Европейската комисия ще обсъди въпроса за намаляване на държавното съфинансиране при европроекти на 5 процента, вместо както е сега - 20 процента. Това увери еврокомисарят по регионалното развитие Йоханес Хаан след подписване на меморандумите за разбирателство между правителството и финансовите институции. Целта на тези документи е страната ни да получи техническа помощ при разработване на големи проекти от европейските фондове. Борисов постави въпроса преди няколко дни по верме на официалното си посещение в Германия начело на правителствена делегация пред германския канцлер Ангела Меркел.
Аргументът му бе, че не може подобен бонус да се дава на държави с недобра фискална дисциплина, а останалите, сред които и България, да се наказват с по-голямо национално съфинансиране на европроектите. Тогава премиерът уточни, че от подобна мярка България може да спести около 500 - 600 млн. лева, които да насочи към недофинансирани сектори.
Още от статията на „Класа"
„Укротиха миньорите с 300 лева”, „Само банка ще може “да кара влака”, „Първанов си отиде, Плевнелиев отваря „Дондуков” 2”
23.01.2012 05:09:26