„В табло на позора: Заковаха Ковачки", четем от първата страница на „Стандарт"
Номер 1 в таблото на позора. Там се озова енергийният бос Христо Ковачки заради евтин номер с осигуровките на неговите работници.

Над 5-6 хиляди миньори от рудниците на Ковачки в продължение на години са осигурявани на минимална заплата в частния фонд на Ковачки - "Топлина". Затова в личните им партиди няма достатъчно пари за допълнителна пенсия. Ако сега сметките им влязат в общия кюп на НОИ, тарикатлъкът на Ковачки ще бъде покрит от всички останали, обясни икономическият министър Трайчо Трайков.

Всички шефове, които ощетяват служителите си, трябва да бъдат огласени и заклеймени, настоя премиерът Бойко Борисов. Той призова бизнесът да изключва от професионалните сдружения такива свои колеги.

Още по темата от „Стандарт"

„Кабинетът се разцепи за пенсионната реформа", съобщава от първата си страница „Сега"
Пенсионната реформа, по която в последните дни министри, синдикати и работодатели преговарят денонощно и разнопосочно, се върна в изходна позиция. Финансовият министър Симеон Дянков изненадващо се обяви срещу идеите на социалния си колега Тотю Младенов вдигането на възрастта и стажа да започне едва през 2015 г., по които уж имаше консенсус. А икономическият министър Трайчо Трайков и военният му колега Аню Ангелов са смутени от готвената национализация на професионалните пенсионни фондове.

Затова премиерът Бойко Борисов отложи гласуването на окончателната позиция на правителството по реформата с една седмица. Дотогава Дянков и Младенов трябва да изгладят противоречията си и да се обединят около една позиция, която кабинетът ще подкрепи. Това става ясно от стенограмата на разгорещеното заседание на кабинета вчера.

"Социалното министерство напълно отстъпва от първоначалните идеи за пенсионната реформа. Не мога да разбера защо отстъпваме по този начин," възмущава се Дянков пред колегите си.

В първия вариант на промените в социалния кодекс, одобрен от кабинета, се предвиждаше от 2011 г. да започне да се увеличава стажът с по 1 година на година, като общото увеличение е 3 г. - до 40 г. за мъжете и 37 г. за жените. Възрастта оставаше без промяна. Синдикатите обаче свикаха масов протест, след който Министерският съвет изтегли внесения в парламента законопроект и започна нови преговори. Преди десетина дни беше оповестен нов вариант, според който стажът започва да расте от 2015 г. с по 4 месеца, а възрастта - от 2024 г. с по 6 месеца. Твърдеше се, че по него има пълно съгласие.

Вчера обаче Дянков настоя не само за увеличаване на стажа от 2011 г., но и на възрастта. Според него разликата между двата срока на реформата "отива в бюджета". "Един вид социалното министерство, отстъпвайки и взимайки по-лесния път, дава на Министерство на финансите тежката задача да намира допълнителни пари във всички тези години", обяснява финансист №1. Мнението му допълнително натежава от мисията на МВФ, която преди ден настоя за спешни промени в пенсионната система - увеличаване на стаж и на осигуровки едновременно от догодина. Според Дянков фондът иска възрастта да започне да се увеличава с 6 месеца на година.
Още от статията на „Сега"

„Проблемът с ранните пенсии се отложи, но с консенсус", информира от първата си страница „Дневник"
Консенсусно отлагане на проблема с ранните пенсии - така може да се определи днешният финал на казуса ще национализира ли правителството личните сметки на хората с тежки професии. Това стана на съвместна среща на частните пенсионни дружества, синдикатите, министрите на финансите и на труда и управителя на Националния осигурителен институт (НОИ) при премиера.

След нея Бойко Борисов съобщи, че НОИ ще продължи да плаща на хората от 1 и 2 категория труд, които ще се пенсионират в периода 2011 - 2013 г. За целта сегашните им индивидуални партиди в професионалните фондове ще бъдат прехвърлени в общия държавен фонд "Пенсии". Останалите ще продължат да се натрупват в частните фондове и те ще поемат ранните пенсии от 2014 г.

Частичната национализация беше определена като справедливо решение от самите пенсионни дружества и подкрепена от работодателите, които до този момент се противопоставяха на идеята на кабинета. За синдикатите тя е "временно решение". Оценката на експертите е "лош и неизбежен компромис" и "отлагане на проблема за пореден път". Симеон Дянков също я подкрепи, колегата му Тотю Младенов и шефката на НОИ Христина Митрева мълчаха.

Договорката все пак отпуши възможността да се коригират финално част от параметрите на проектобюджет 2011, защото ще може да се изчисли точният размер на дефицита във фонд "Пенсии" и необходимата държавна субсидия. Проектобюджетът беше внесен в парламента още на 1 октомври, но едва утре ще бъде обсъждан за първи път от водещите парламентарни комисии.

Оставащата неизвестна е ще има ли промени и в бюджета за здравеопазването. Лекарите обявиха, че ще стачкуват от началото на ноември заради планирания трансфер на здравни вноски към министерството вместо към здравната каса.
Още от статията на „Дневник"

„България е 46-а в света по благоденствие", информира от първата си страница „Класа"
България се нарежда на 46-о място по благоденствие в света според класация за най-благоденстващите държави, изготвена от института Legatum, част от едноименния фонд, базиран в Дубай, съобщи Франс прес. Подреждането е направено според 8 критерия за икономически и социален успех. Те са: равнище на живот, качество на образованието и здравеопазването, лична и национална сигурност, политическа стабилност, предприемачески способности, свобода и солидарност. Индексът се основава на статистически анализ на данни, събирани над 40 години, който е допълнен от заключения на специалисти по икономика, история, социология, политически науки и развитие. Проучените от института държави са 110.

Страната ни е на 40-о място по критерия лична свобода и национална и лична сигурност, 45-и сме по качество на здравеопазването, а 48-и - по образование. Следват предприемаческите ни възможности, които ни отреждат 55-о място. И още: 57-и сме по качество на управлението, 75-и по икономически показатели и 80-и по социален капитал. Прави впечатление обаче, че според средната продължителност на живот България е на последното, 110-о място.

Първенци в класацията са скандинавските страни Норвегия, Дания и Финландия. Те са следвани от Австралия, Нова Зеландия и Швеция. В десетката попадат още Канада, Швейцария и Холандия, като най-голямата световна икономика - САЩ, заема 10-ата позиция.
Още от статията на „Класа"

„Крадат ни данните за фалшиви трудови договори", разкрива „Монитор"
Безработни, отишли да се регистрират в бюрата по труда, внезапно научават от информационната система на Националния осигурителен институт, че вече работят на трудов договор. Три подобни жалби само за седмица е получила Главната инспекция по труда, съобщи пред „Монитор"  шефката на ведомството Румяна Михайлова. Заради назначенията, за което потърпевшите дори не подозирали, те губят право на обезщетение за безработица. В единия от случаите, се оказало, че предприемач от Кюстендил „назначил" строителен техник, без който не би могъл да започне работа по нов обект, но решил да се справи без него и да си спести поне заплатата му. За да е с изрядни документи обаче, той намерил данни на подходящия човек и го направил свой служител без негово знание. В други два случая отпреди два дни хората се регистрирали в бюрата по труда и тъкмо когато трябвало да получат първото обезщетение, се оказало, че нямат право. В момента експертите си блъскат главите какво са целели с подобни измами мнимите им работодатели. Според Румяна Михайлова може би става дума за нова мода сред някои бизнесмени - да се водят на ведомост „мъртви души", които да оправдават част от разходите им. Вече считаните за класически начини за източване на НОИ също започват по подобен начин - първо се регистрира трудов договор, може и със задна дата, а после без да са внесени необходимите осигуровки, се ползват различните видове обезщетения. От осигурителния институт са дали над 200 подобни случая на полицията и прокуратурата вече усилено работи по тях. Има цели фирми, наемали бременни, за да точат после максимални обезщетения за майчинство.

Злоупотребите обаче стават задължително след изтичане на лични данни, които напоследък и без това се оказват лесно достъпни, коментира Румяна Михайлова. Според потърпевши често чиновници от различни ведомства, които заради естеството на работата си събират информация от своите клиенти, после я продават изгодно. Заради проблема експертите от ГИТ, НОИ и НАП вече обсъждали възможни законодателни промени, с които да се пресече подобна практика.
Още от статията на „Монитор"

„Бавария потвърди интерес към АЕЦ "Белене", съобщава „Сега"
"Има интерес от баварски инвеститор за строежа на АЕЦ "Белене", но разговорите са на бизнес ниво и са конфиденциални", заяви вчера Мартин Гросман, директор на дирекция "Югоизточна и Централна Европа и ОНД" към Баварското държавно министерство на икономиката. Това е първото потвърждение на твърденията на премиера Бойко Борисов и на икономическия министър Трайчо Трайков, които от седмица насам твърдят, че са намерили инвеститор за втора атомна. Немските чиновници обаче също не издават името на фирмата.
Още от статията на „Сега"

„Нова война за застраховките", съобщава „Стандарт"
Задава се нова война в застраховките. Тя не е за цената им, а за размера на комисионите, които взимат застрахователните брокери. В момента възнаграждението за застрахователните посредници са твърде високи, заяви зам.-председателят на Комисията за финансов надзор Борислав Богоев по време на форум, организиран от investor.bg. Според Богоев разходите на някои компании по сключването на една полица "Гражданска отговорност" достигат 50% от цената й, като комисионата за брокерите достига 35%. Излишно е дружествата да харчат пари за реклама на "Гражданска отговорност", след като тя е задължителна, смятат от КФН. Намаляването на комисионите за посредниците ще позволи цената на задължителната застраховка да поскъпне по-малко от предвижданията на компаниите, смята Богоев. Той допълни, че вдигането на цената е неизбежно, тъй като сега не покрива огромните разходи по застраховката. Мнението му беше подкрепено и от шефове на застрахователни компании.

Според зам. изпълнителния директор на "Булстрад" Иво Груев в цяла Европа комисионите по "Гражданска отговорност" са фиксирани и са между 8 и 15%. По-остър в изказването си беше шефът на "Евроинс" Асен Христов. Той призова КФН да намери начин чрез закон или наредба да фиксира комисионите на по-ниски нива, като даде пример с Испания, където възнаграждението на брокерите е 5%.
Още от статията на „Стандарт"

„Ипотеките в евро поскъпват", съобщава „Дневник"
Жилищните кредити в евро са поскъпнали през миналия месец. Това показват данните на БНБ от лихвената статистика към края на септември тази година. Увеличил се е ефективният годишен процент (средно за пазара), както и годишният процент на разходите (ГПР), който включва освен лихвите и таксите и комисионите, свързани с обслужването на един кредит.

Лихвите по жилищните заеми в левове и по потребителските са намалели. Това се отнася както за движението им на месечна база (месец спрямо месец), така и на годишна - спрямо септември на миналата година. На годишна база намаляват и лихвите по ипотеките в левове. При кредите за бизнеса също има покачване на някои лихви през септември спрямо август - при заемите до 1 млн. евро, договорени в левове, и при тези над 1 млн. евро, договорени в евро.

На годишна база се отчита спад. Така данните показват месечни флуктуации в движението на лихвите по някои видове кредити, но на годишна база се запазва оформилата се от средата на миналата година тенденция за постепенно бавно понижение на лихвените нива.

За такъв темп на спад на лихвите на няколко пъти посочваха и от БНБ в своите тримесечни бюлетини "Икономически преглед". Банкери също прогнозираха, че намалението ще е постепенно и че бързо няма да се достигнат нивата отпреди кризата. Като основни фактори за бавното понижение на лихвите по заемите се сочат необслужваните кредити в портфейлите на банките, чието ниво все още е високо.

Това беше обяснено като вероятна причина, която ще попречи на бързо понижение на лихвите по кредитите през следващите няколко тримесечия, и в последния анализ на икономиките от Централна и Източна Европа на италианската "Уникредит".
Още от статията на „Дневник"

„Каймата "Стара планина" само от прясно българско месо", съобщава „Монитор"
Каймата по стандарта "Стара планина" ще се прави само прясно месо, което на практика означава то да е българско, защото няма как да се внесе отвън. Това каза вчера министърът на земеделието и храните Мирослав Найденов след среща в Министерския съвет на премиера Бойко Борисов с представители на животновъдните организации. По този начин ще се стимулира допълнително отрасълът, в който през последните месеци има раздвижване. Регистриран е огромен ръст на цените, уточни министърът. Млякото вече се изкупува по 80 вместо 30 ст., както беше доскоро, а при месото цените са скочили 2-3 пъти.

Соя обаче няма да влезе в продуктите, които се правят по стандарта, който наследява някогашния БСД. Месопреработвателите трябва да намерят изчистени подправки, които да влагат в храните със запазен знак "Стара планина", категоричен беше министър Найденов вчера в студиото на btv. .До 2 седмици ще започне работа лабораторията, която мери  количеството на соята в месните продукти, обяви още той. Консумативите за работата й ще бъдат осигурени от Асоциацията на месопреработвателите. За това се договориха в края на миналата седмица министърът и представителите на бранша. Тогава стана ясно, че соята в колбасите, набедени, че съдържат забранената добавка, е под 0,1 процента.

Българската гроздова ракия ще се прави само от плодовете на лозата, а не от житен дестилат, който мирише на ракия. По този начин ще успеем да категоризираме българската ракия като традиционен продукт в Европейския съюз, а акцизът за литър ще бъде намален наполовина от 4,40 на 2,20 лв.
Още от статията на „Монитор"

„Митничарското село много трудно ще бъде разрушено", казва в интервю за „Сега" инж. Стефан Кинарев, председател на Камарата на инженерите в инвестиционното проектиране
Господин Кинарев, каква точно информация може да се събере според вас чрез заснемането на луксозните имоти, направено от НАП, така че да послужи за борбата с незаконното строителство?
- Нека първо изясним какво разбираме под незаконно строителство. Има няколко закона, при които един имот може да се определи като "незаконен" - по ЗУТ; придобит със средства от престъпна дейност; нередовен при въвеждане в експлоатация и много други. За всеки от тези случаи се действа по различен начин.

Например незаконни по ЗУТ са строежи върху чужда земя или в сервитута на други съоръжения. Такива са и постройките, изградени на собствена земя, но без нужните строителни книжа или в нарушение на устройствените планове. Извън ЗУТ има случаи, в които строителните книжа са с невярно съдържание. Има случаи, когато документите до акт 15 са изрядни, но няма акт 16 и не са въведени в експлоатация. Данъчните могат да сметнат за нередовни обекти, които са въведени в експлоатация, но са актувани като фирмени, а се използват за лични нужди.

Нередовни по други закони са и строежите, реализирани със средства, придобити по незаконен път. За всички тези нарушения в България следят различни институции по различни нормативни документи - ДНСК, данъчните, общините.

Процедурата с хеликоптера е доста сложна, докато стигне до края. Ако проверките се правят през системата на кадастъра и имотния регистър, контролът ще се затегне на всички нива. Защото сега остава впечатлението, че се атакуват единствено скъпите имоти. А ако накрая се окаже, че всичко е законно?
Да, но каква информация можем да получим от кадастъра и имотния регистър, при положение че те са само частични и не са довършени?
- Да, до момента кадастърът на България в цифров вид е готов на около 20%, но за тези зони може да се извади всякаква информация. Например за местоположението, площта и границите на имотите, за самостоятелните обекти в жилищните блокове, данни за собствениците на имотите и данни за актовете, въз основа на които са получили правото на собственост и т.н. Има и действаща връзка между Агенцията по вписванията и системата на кадастъра и имотния регистър. Така този, който е решил да заснеме имотите, може да извади информация от кадастъра и след заснемането да я сравни, да види по какво се различава.

Тези въпроси бяха обсъдени още на първия консултативен съвет в МРРБ, организиран от министър Плевнелиев. Затова е смущаващо, че в бюджета на МРРБ за 2011 г. практически не се предвиждат средства за работа по кадастъра.

Ако данъчните преценят, че има рискови райони, където има повече нарушения, би могло там приоритетно да се финансира цифровизацията на кадастъра. Ето, това вече би било политическа воля за преборване с проблема.

Митничарското село край язовир "Ивайловград" обаче съществува от години, при това върху земя, която е била изключителна държавна собственост. Защо според вас в продължение на десетилетие никой не забелязва това?
- Няма нищо изненадващо. Тук атаката е съвсем друга и няма нищо общо с незаконното строителство. Ясно е, че за да не реагират институциите в продължение на години, някои е плащал и те са се правели, че не забелязват. Става дума за собственика на земята - държавата. Нима може някой да построи нещо във вашия двор и да не забележите?! Та това е смисълът на цялата акция, така както аз я разбирам - да се атакуват тези, които са давали подкупи, за да не бъдат закачани.
Още от интервюто на „Сега"

„Трябва да се върви към окрупняване на общините", казва в интервю за „Дневник" Димитър Николов, кмет на Бургас
Миналата седмица Министерството на финансите предложи промени в Закона за местните данъци и такси, които според ведомството ще увеличат приходите на общините. Сред тях е въвеждането на 30% по-висок данък сгради за имотите с данъчна оценка над средната за общината, както и превръщането на туристическата такса в данък. Форматът на данък "лукс" предизвика объркване и недоволство сред кметовете, които се притесняват, че това директно увеличение на ставките ще натовари и собствениците на големи, но стари имоти. За ефектите от предложените промени, както и за финансовите проблеми и очакванията за следващата година разговаряме с кмета на Бургас Димитър Николов от ГЕРБ.
Ще доведат ли промените в Закона за местните данъци и такси до увеличаване на собствените приходи на общините през следващата година, ако се запазят в този вид?
- Зависи от решенията на общинските съвети. Това са нови възможности за увеличаване на приходите, но дали местните власти ще се възползват от тях зависи от състоянието на бизнеса в съответната община.

Ще предложите ли увеличение на ставката на данък сгради, която може да стигне 4.5 промила от данъчната оценка?
- Няма да се възползваме, макар че в по-добра икономическа ситуация община Бургас може да ползва тази опция. В момента обаче нашата ставка е достатъчно висока и не предвиждаме да я увеличим догодина. Това се отнася и за другите местни данъци и такси.

Според вас други ваши колеги биха ли използвали възможността за драстично увеличение в изборна година?
- Много колеги се притесняват от това, че влизаме в изборна година, но има общини, които са в много лошо финансово състояние, с много несъбрани и неразплатени средства. Притискат ги фирмите - изпълнители на проекти, трябват им допълнителни приходи. Може би те малко ще коригират ставките си нагоре, за да се издължат на контрагентите.

Има и кметове, които няма да се кандидатират за следващ мандат - при тях ситуацията е по-благоприятна от политическа гледна точка. Всичко е строго индивидуално. За щастие община Бургас не е от тези с финансови проблеми. Дано по-малките общини успеят да намерят нови лостове за увеличаване на приходите и дано по-бързо да се осъществи фискалната децентрализация.

Като споменахте децентрализация, ваши колеги смятат, че политиката на правителството за намаляване на трасферите към общините и в същото време отказ от въвеждане на нови приходоизточници е връщане към централизация...
- Не го приемам по този начин. Законът за местните данъци и такси дава нови възможности за общините и варианти за увеличаване на приходите. Правителството няма да поеме риск да увеличи средствата за общините в условия на криза. За нас е важното трансферите през 2011 г. поне да са на същото ниво като тази година.

Все пак ни трябват допълнителни средства за зимно поддържане и за ремонт на общинските пътища. Надяваме се през 2011 г. да се мисли и за прехвърлянето на част от приходите от данъка върху доходите на физическите лица към общините. За това настояваме много и от доста време. Ще е нов свеж ресурс за общините. Добре би било да получим и част от приходите от ДДС.

Така ще има двоен контрол върху събирането на този данък - от страна на общините и от държавата, ще се увеличи събираемостта. Освен това се надяваме, че през 2011 г. икономиката ще се съживи, което също ще увеличи приходите.
Още от интервюто на „Дневник"

„Депресия още няколко години, дано Дянков ме опровергае", казва в интервю за „Класа" финансистът Емил Хърсев
Г-н Хърсев, какво смятате за идеите на правителството за пенсионната реформа? Чуха се мнения за национализация...
- За съжаление не са ясни предпоставките за прехвърляне на активите на ППФ към НОИ. От тази гледна точка е трудно да се прецени дали се налага национализацията, как ще се осъществи и дали ще се стигне до конфискация. Дотук няма съмнение, че когато става въпрос за изземването на средства от частни пенсионни дружества и прехвърлянето им към държавния институт, говорим за национализация. Втората характерна черта на подобна мярка е намерението за рекомунизация на тази част от осигурителната система. В света има различни системи на потребление. Типичната за пазарната икономика, за демокрацията, е индивидуалната система - всеки си продава труда на пазара, получава заплата, от нея потребява...Другата е комунистическата - там всички работят, пъха се в един общ казан на потребление и накрая на всеки се сипва по равно. Идва от „common", на английски „общо".

Такива системи съществуват и в пазарни икономики - типичен случай е системата за здравно осигуряване в САЩ. В Израел пък са популярни т.нар. кибуци или тип кооперации. Комунистическо или „общо" е потреблението в манастирите. Не бива да се разглежда „комунизмът" само като етикет, той си има стойността на термин в икономиката. Пенсионната реформа от края на 90-те у нас бе насочена към приватизация - т.е. от комунистическа система към капиталово натрупване и директна връзка между вноски и пенсии - там потреблението е индивидуално. Сега от приватизация се връщаме към рекомунизация.

Имаме ли нужда от национализация?
- Имаме нужда от национализация, ако се окаже, че пенсионните фондове не са в състояние да покрият задълженията си. Тогава държавата се намесва - класически пример във финансите е национализацията на пенсионните фондове на Максуел във Великобритания. Национализирани бяха Citigroup в САЩ, американската застрахователна група AIG, в Ирландия - Anglo Irish Bank, в Германия - Commerzbank, в Шотландия - Bank of Scotland... Ако у нас се стигне до подобна мярка, изниква въпросът как да се извърши. В повечето страни по света това се случва доброволно - самите акционери кандидатстват и с радост са съгласни държавата да ги спаси от пълен крах. Но най-важното е национализацията да става с ясен договор...Оттук нататък очаквам да бъдат представени категорични сметки дали изобщо се налага тя и на кого. Не трябва да се слагат всички ППФ под общ знаменател. Може и да се даде възможност самите клиенти да избират дали и къде да останат парите им.

Как стоят нещата в банковата система?
- Слава Богу, ситуацията в банковата система е стабилна. Печалбите през последните години на кризата значително надвишават евентуалните загуби, кредитите са добре провизирани.
Още от интервюто на „Класа"