В света към края на 2024 г. има 439 действащи ядрени реактора, разположени в 31 държави, по данни на WNA. Тези реактори осигуряват 9% от световното потребление на електроенергия.

Във Франция, например, делът на ядрената енергия в общото производство на електроенергия през 2023 г. е 70 процента. Впечатляващ е делът на ядрената енергия и в други европейски държави: Словакия - 61,3 процента, Унгария - 48,8 процента, Финландия - 42 процента, Белгия - 41,2 процента, България - 40,4 процента, Чехия - 40 процента.

В "зелените" държави Швейцария и Швеция, делът на ядрената енергия е съответно 32,4 и 28,6 процента. В петролните и газовите държави като ОАЕ и САЩ - съответно 19,7 и 18,6 процента.

Иван Хиновски пред Money.bg: Неядрена част за нови мощности на АЕЦ "Козлодуй" може да струва 20-25% от целия проект

Иван Хиновски пред Money.bg: Неядрена част за нови мощности на АЕЦ "Козлодуй" може да струва 20-25% от целия проект

Днес беше подписан първоначалният договор за строителство на 7-ми и 8-ми блок на АЕЦ "Козлодуй"

Понастоящем най-много действащи атомни електроцентрали - с 94 реактора - се намират в САЩ. В челната десетка влизат още: Китай - 56 реактора, Франция - 56, Русия - 36, Япония - 33, Южна Корея - 26, Индия - 23, Канада - 19, Украйна - 15 и Великобритания - 9 реактора.

Испания разполага със седем ядрени реактора, а Чешката република, Пакистан и Швеция - с по шест. Белгия, Финландия и Словакия имат по пет реактора. Швейцария, Унгария и ОАЕ разполагат с по четири реактора, а Аржентина - с три реактора.

По два реактора има в: Бразилия, България, Мексико, Румъния, Южна Африка и Беларус, а по един - в Словения, Армения, Нидерландия и Иран.

Германия също беше сред страните, произвеждащи ядрена енергия до 2023 г., но вече напълно се отказа от ядрените електроцентрали. На 15 април 2023 година бяха изключени последните три ядрени реактора в страната.

Колко атомни електроцентрали са в процес на изграждане в света?

Понастоящем в света се строят 64 ядрени реактора, повечето от които в Китай - 30 енергоблока. На второ място по изграждане на нови АЕЦ е Индия, със 7 блока. Русия, Турция и Египет имат по четири АЕЦ в процес на изграждане.

Южна Корея, Великобритания, Бангладеш, Япония и Украйна строят по два ядрени реактора. По една АЕЦ се изгражда в Аржентина, Бразилия, Франция, Иран и Словакия.

Турция и Бангладеш строят първите си атомни електроцентрали.

"Росатом" обяви цената на първата турска АЕЦ, чието строителство руската компания финансира

"Росатом" обяви цената на първата турска АЕЦ, чието строителство руската компания финансира

Предвижда се първи блок на АЕЦ "Аккую" да пуснат през октомври тази година

Защо атомните електроцентрали са (толкова) необходими?

По данни на Световната ядрена асоциация, нарастването на населението и икономиките в света, съчетани с бързата урбанизация, ще доведат до значително увеличаване на търсенето на електроенергия през следващите години. Според оценките на Организацията на обединените нации (ООН), населението на света ще нарасне от около 8 милиарда през 2024 г., до около 9,8 милиарда през 2050 г.

Процесът на урбанизация ще доведе до това, че до 2050 г. около две трети от населението в света ще живее в градски райони. Поради това предизвикателството да се отговори на бързо нарастващото търсене на енергия, като същевременно се намалят вредните емисии на парникови газове, е значително.

Глобалните емисии на въглероден диоксид (CO2), свързани с енергетиката, са нараснали до 37,4 гигатона през 2023 г., което е най-високата стойност, регистрирана някога, и е с повече от 60% по-висока от общата стойност от 23,2 гигатона през 2000 г.

Ядрената енергия е вторият по големина източник на производство на електроенергия с ниски емисии, след енергията от водноелектрически централи. Тя се счита за особено нисковъглеродна, тъй като отделя едно от най-ниските количества еквивалент на въглероден диоксид за единица произведена енергия, когато се вземат предвид общите емисии през целия жизнен цикъл на реакторите.

Двете държави, извършващи 70% от проектирането и строителството на АЕЦ в света

Двете държави, извършващи 70% от проектирането и строителството на АЕЦ в света

Включени са и задграничните проекти на двете страни лидери в ядрената енергетика