Понастоящем две държави извършват общо почти 70% от проектирането и строителството на ядрени реактори в света. Това са Русия и Китай, които разширяват присъствието си в областта на ядрената енергетика в света. Това съобщи вчера водещото японско бизнес издание Nikkei, което анализира данни от Информацинния център по електроенергетика на Япония.
Към момента в света се строят или проектират общо 110 ядрени реактора от трето поколение, които отговарят на повишените изисквания за безопасност след аварията в Чернобилската атомна електроцентрала в Украйна.
Китай се занимава с проектиране и строителство на 46 атомни реактора, следван от Русия - с 30. Заедно те държат дял от 69%от световния пазар в тази област.
Въпросните реактори се намират както в дете страни, така и в други държави. По-конкретно, 33 реактора се строят или се планира да бъдат построени извън тези две страни.
Русия има най-много "чуждестранни реактори" - 19, следвана от Китай - с 14 броя. И въпреки нарастващата съпротива от страна на Европа и САЩ заради ситуацията около Украйна, Русия запазва глобално влияние в ядрената енергетика, отбелязва японското издание.
В тази връзка Nikkei изброява редица успешни руски проекти, като строителството на атомната електроцентрала "Акую" в Турция и АЕЦ "Eд-Дабаа" в Египет. Китай от своя страна засилва позициите си в атомната енергетика на Пакистан и планира да построи АЕЦ в Аржентина.
От друга страна, в САЩ, Европа и Япония след аварията в японската АЕЦ "Фукушима-1" през 2011 г., предизвикана от земетресение и цунами, строителството на нови ядрени реактори беше отложено, а при развитието на ядренана енергетика възникнаха някои спънки.