Европейският съюз е готов отново да отложи новите глобални правила, управляващи търговията на банките, докато чака повече яснота относно плановете на администрацията на САЩ да дерегулира финансовия си сектор, съобщава Reuters, позовавайки се на свои източници. Фундаменталният преглед на търговския портфейл (FRTB) е ключова част от пакета Базел III, създаден след глобалната финансова криза, но все още неизпълнен от Великобритания или Съединените щати - два от ключовите финансови центрове в света.

Приемането му в ЕС вече беше отложено с една година до 2026 г. миналата година, когато стана ясно, че Съединените щати няма да могат да приемат правилата до първоначалния краен срок.

Последното отлагане с една година до 1 януари 2027 г. отразява натиска от страна на европейските банки, опасяващи се, че ще се окажат в неравностойно положение спрямо конкурентите си в САЩ и Обединеното кралство, казаха петима високопоставени служители в европейски и национални институции.

Високопоставен източник от твърди, че еврокомисарят Мария Луис Албукерки е информирала финансовите министри на блока за забавянето на среща на 13 май. Европейската комисия казва, че ще вземе решение дали да отложи или не FRTB до края на юни след консултации с индустрията и нейните надзорни органи.

Асоциацията на банките в България очаква лихвите да паднат

Асоциацията на банките в България очаква лихвите да паднат

Председателят на УС на организацията се обяви в подкрепа на еврото

FRTB урежда изискванията за капитал и отчетност, свързани с търговските активи на банките, като изключително важно включва как трябва да се измерва рискът, като се използва стандартен метод или собствени изчисления на банките.

Снимка 625186

Източник: EPA/БГНЕС

Съединените щати забавиха въвеждането на целия пакет Базел III и администрацията на американския президент Доналд Тръмп сигнализира, че може дори да смекчи някои от съществуващите правила, което би означавало обратен завой от натиска за повече контрол, който последва финансовата криза от 2007-2009 г.

Европейските банки призоваха ЕС да се въздържа от налагане на нови тежести, пред които не са изправени техните конкуренти в чужбина.

"Сега изглежда, че този набор от правила няма да съществува в САЩ и ние знаем, че Брюксел разглежда това внимателно", коментира главният изпълнителен директор на Commerzbank Бетина Орлоп на конференция тази седмица.

"Трябва да внимаваме да поддържаме международната конкурентоспособност на европейските банки."

Европейската централна банка - най-големият банков наблюдател в ЕС и дълго време твърд защитник на навременното прилагане на Базел III, предложи компромис по-рано този месец. Той предвижда едногодишно забавяне на правилата, прилагани към вътрешните рискови модели на банките, докато тези, отнасящи се до универсалния "стандартизиран подход", ще бъдат въведени поетапно в продължение на три години, започвайки от 2026 г.

Някои правителства също изразиха мнение, като френският президент Еманюел Макрон призова за "синхронизиране, което отваря нов раздел" относно финансовите правила между ЕС, Съединените щати и Великобритания.

По-рано тази година Великобритания отложи прилагането на Базел III до 2027 г., докато Вашингтон все още не е разкрил график.

За разлика от тях ЕС вече е приложил по-голямата част от пакета Базел III, който влезе в сила тази година. Китай, Япония и Канада го направиха отдавна.

През март Европейската комисия започна консултация, питайки банките и надзорните органи дали смятат, че FRTB трябва да влезе в сила през следващата година, да бъде отложен с 12 месеца или променен, за да го приведе в по-голямо съответствие с проектоправилата на САЩ и Обединеното кралство.

От Европейската банкова федераци коментират, че банките-членки, които са били изложени на конкуренция в САЩ и Великобритания, предпочитат едногодишно отлагане. Международната асоциация за суапове и деривати от своя страна заяви, че "ясно мнозинство" от собствените й членове също подкрепят отлагане, въпреки че малцинство предпочита FRTB да влезе в сила през следващата година, за да се избегне прилагането на нови и стари правила наведнъж.

Европейският съюз иска да отложи стартирането на новите банкови правила Базел III ?