През 1859 г. Чарлз Дарвин публикува книгата „Произход на видовете чрез естествен отбор" и постави основите на еволюционната биология.

150 години по-късно възприемането на теорията за еволюцията, която твърди, че всички живи същества на Земята са свързани с общ предшественик, продължава да среща същите трудности както през XIX век.

Всъщност самият Дарвин е бил много притеснен за изводите, на които го е навел научният му анализ. Теорията за еволюцията, макар да не предполага по необходимост атеизъм, оспори някои от базовите постулати на институционализираните религиозни учения.

Не е учудващо, че днес най-голямо несъгласие с теорията на еволюцията има в страните, които искат да минат за най-благочестиви, пише The Economist. Най-актуалните налични данни по въпроса показват, че само в Турция може да се види по-голямо несъгласие с теорията за еволюцията, отколкото в Америка.

Най-горещите привърженици на Дарвин живеят в Исландия, Дания и Швеция, както може да се види от графиката на The Economist.

Всъщност в Америка се наблюдава известна прогресивна тенденция: през 1980 г. само 9% от населението на САЩ е било съгласно с концепцията, че човек е еволюирал в течение на милиони години. През 2008 г. Gallup преброи 14%.

В „Произход на видовете" Дарвин често прави препратки към света на икономиката, за да онагледи конкуренцията, която цари в биологичния свят. Ако продължим неговата аналогия, финансовата криза представлява враждебен фактор на средата, който води до еволюция във „финансовите организми".