Заложни къщи се маскират като оказиони
В момента заеми се взимат повече срещу злато, а не срещу техника
Редица заложни къщи се маскират като фиктивни оказиони, за да избегнат новата наредба, която регламентира дейността им. Това заяви вчера председателят на новосформираната Българска асоциация на заложните къщи Вангел Вангелов. От организацията настояват държавата и бизнесът най-сетне да въведат работещи правила, за да се разграничат коректните от измамническите фирми в този бранш.
"Някои просто свалят табелите "заложна къща" и слагат "оказион", "фирма за недвижими имоти" или просто се настаняват да работят в някое кафене", обясни Вангелов. Това най-често са измамници - фирми или физически лица - лихвари, които не желаят да спазват законите, включително новата наредба за дейността на заложните къщи. "Във всеки град в България има такива лихвари - знаят ги и хората, и полицията, и другите контролиращи органи, но въпреки това не ги проверяват", оплака се Вангелов. Такива лица често взимат жилищата на хората срещу заем от 2000-3000 лв.
Наредбата, приета през пролетта т.г., забрани заложните къщи да дават заеми срещу ипотека на жилище. Затова сега тези договори се сключват на името на физическо лице или на друго дружество, което не е забранено.
Забраната лихвата да надскача 3% на месец също се заобикаля, като цената се увеличава чрез въвеждане на такса. Това обаче е законно, защото наредбата не ограничава размера на таксите, които къщите могат да събират. "Средно ние даваме заем в размер на 60 лв. за 2 седмици, което при лихва 3% прави 90 стотинки цена на заема, което не може да ни покрие дори разходите", обясниха от асоциацията. Затова заложните къщи работят средно с лихва от 15% за по-дребните заеми и 5% за по-големите, като част от цената се начислява като такса. "Най-вероятно смисълът на тавана на лихвата е да се ограничи прането на пари чрез заложни къщи", каза шефът на веригата "Щедрите" Александър Ценов. Причината е, че върху таксите за разлика от лихвите се начислява ДДС и вече не могат да се узаконяват пари, без да се плащат данъци.
В момента се залага най-вече злато, защото цените на техниката паднаха, а и все по-рядко клиентите носят нови и модерни уреди, каза Ценов. Проблемът е, че златото може да се залага само ако е маркирано, а 70-80% от благородния метал у нас не отговаря на това изискване. Напоследък фолк певици и новобогаташи, закъсали за пари, залагали луксозни автомобили и скъпи вещи в заложни къщи заради дискретността.
ЧЕРЕН СПИСЪК
Асоциацията е започнала изграждане на електронна база данни на сайта си, в която ще бъдат регистрирани всички лица, залагали крадени вещи. "До момента само за месец сме регистрирали около 1000 души", каза Александър Ценов. Идеята е браншът да се самозащити и да не допуска измамниците до офисите си.
Цветелина Соколова
Архив
/
Заложни къщи се маскират като оказиони