В четвъртък във Великобритания бе даден стимул за изграждането на ново поколение ядрени реактори. Бяха премахнати границите за експанзията на атомната енергия, пише Reuters.

Секретарят на енергетиката Джон Хютън потвърди в парламента, че нуждата от подкрепа за нови атомни електростанции е неоспорима и той няма да постави граници върху изграждането на нови такива. „Така че поканвам енергийните компании да излязат с планове за строителство и опериране на нови ядрени енергийни станции".

Досега управляващата Лейбъристка партия намираше ядрената енергия за непривлекателна. Обаче бе преценено, че възобновяемите източници на енергия нямат сигурно бъдеще и бе избран атомният път. Много са факторите, които натежават - Великобритания трябва да изпълни целите с емисиите и да преодолее свръх зависимостта от вноса на фосилни горива при секващи добиви в Северно море.

В момента атомните електростанции дават 18% в британската електросистема, но много от тях са в края на експлоатационния си срок. Само един от 19 работещи реактора ще бъде в строй през 2023.

Ядрените компании са приветствали думите на министъра и френската EDF вече има планове за четири реактора. British Energy, които имат осем реактора на острова, са казали, че ще действат много бързо, така че нови техни АЕЦ да заработят в края на 2017. Други проявили интерес енергийни компании са британската Centrica, френската Areva, RWE и E.ON от Германия.

Както обобщава Reuters, „Ренесанс на ядрената енергия" има от Китай до Финландия, в САЩ се приемат заявления за отпускане на лицензи, в Ирландия въпросът също излиза на дневен ред. На въглеродните емисии бе начислена някаква цена, цените на петрола и газа удариха камбаната и атомната оферта сега изглежда по-добре, отколкото преди.

На аргумента за сигурността се отвръща с това, че новите технологии внушават повече доверие. От Чернобил са минали повече от 20 години. След катастрофата в Украйна ръстът на атомният сектор бе удържан, като днес той формира 11% от енергията, произвеждана в света.  

Еколозите, които предишния път успяха да блокират правителствената подкрепа за атомната енергия във Великобритания, заявяват, че обществеността е била подведена по време на последните консултации. Адвокатите на Гринпийс обмислят как отново да атакуват решението на правителството. „Лоши новини за Британската енергийна сигурност и лоша новина в опитите ни да се преборим с промяната в климата", казал е изпълнителният директор на „Гринпийс" Джон Сюъвн. Лондонският кмет Кен Ливингстън говори за „грешката на поколението".

Проблемът е в това, че правителствените планове за съхранение на радиоактивните отпадъци под земята не са безопасни. Още не е намерено дългосрочно решение за третирането на ядрените отпадъци. Това от своя страна дава основание на компаниите да претендират за помощта на държавата.

Джон Хютън е изразил надежда, че реакторите от новия тип ще заработят преди 2020 г. Той очаква няколко нови АЕЦ да работят в средата на 2020те. Но коментатори изказват опасения, че това е трудно постижимо при сегашната конкуренция за ядрени компоненти и специалисти.   

The Independent коментира, че британското правителство очаква финансирането на новото поколение АЕЦ да бъде изцяло частно. Но британската история на строителство на ядрени станции се свързва с изключителни превишения на заложените разходи и никой не очаква, че този път ще е успешна само с частно финансиране.

Подобренията в технологията направиха възможно по-точното планиране на разходите по строителство, освен това новите АЕЦ ще са далеч по-ефективни, а глобалният енергиен пазар изложен на все по-несигурни цени и условия. По принципите на индустрията, комбинирането на всички фактори прави ядрената енергия конкурентна спрямо другите видове енергия и вероятно атомът има даже малко преимущество.

Обаче по въпроса за финансирането не може да се очаква  „ядрен ангажимент" от Сити по подобие на прилагания досега „ангажимент към възобновяемите енергийни източници". А и докато не се намери разрешение на въпроса с боклука, финансистите ще настояват за средства от правителството. Заявените пред избирателите намерения ще трябва да се реализират с финанси на правителството и екологичната опозиция се бои, че това ще стане за сметка на устойчивите проекти.

От гледна точка на борбата срещу измененията в климата, след тази правителствена намеса и „взимане на страна" на пазара, може да се очаква индустрията да пренасочи вниманието и инвестициите си от възобновяемите енергийни източници към новите ядрени реактори. Така един устойчив и наистина „възобновяем" план се лишава от подкрепата на пазара.

Хютън е обещал, че правителството ще осигури повече подкрепа на добиването на енергия от вятъра, приливите и вълните. Той също е посочил, че британското правителство няма да финансира строителството на ядрените електростанции, но „ще се намесва в случай на катастрофа".

Зелената атомна светлина, дадена от правителството, бе придружена от публикуването на Енергийния закон, който трябва да мине през Парламента по ускорена процедура заедно със Закона за промяната в климата и Закона за планиране.Трите закона щели да формират „гръбначния стълб" в политиките за климата през следващите десетилетия.