Американският гигант в полупроводниковата индустрия Intel обяви, че ще съкрати над 15% от служителите си в рамките на мащабен план за намаляване на разходите с 10 милиарда долара, съобщават световните агенции.
Ще се ограничат всички дейности, които не се смятат за ключови и ще има орязване в R&D - въпреки че компанията изостава от конкурентите си при чиповете за изкуствен интелект.
Човешката цена на всички тези промени може да достигне 19 000 души, останали без работа - към края на 2023 г. Intel имаше 125 000 служители.
"Затягането на колана" идва след катастрофално второ тримесечие с по-малък оборот от очакваното (12,8 млрд. долара) и 1,6 млрд. долара загуба - преди година приходите бяха с 1% по-високи, а печалбата беше 1,5 млрд. долара. Освен това няма очакване за скорошно възстановяване.
Няма как и да има, при положение, че след Apple, и Microsoft вече гледат към ARM-базираната архитектура за своите AI компютри, а повечето актуални предложения на Intel не показват добри резултати при изпълнението на задачи с изкуствен интелект. Пак по тази тема - специализираните ускорители Gaudi3, които са конкурент на тези на Nvidia, няма да имат сериозно присъствие на пазара през третото тримесечие.
Сега с милиарди долари ще намалеят парите за развойна дейност и маркетинг, при това - с хоризонт поне до 2026 г. Това има потенциал да спести пари в краткосрочен план и да създаде големи проблеми в дългосрочен.
Производителят на чипове обяви също, че няма да изплаща дивиденти до края на годината - новина, която едва ли е усмихнала интвеститорите.
Акциите на Intel поевтиняха с 20 на сто в електронния обмен след затварянето на Нюйоркската борса.
Подпомогнат от лобистките усилия на боса си Пат Гелзингър, Intel се превърна в най-големия бенефициент на Закона за чиповете и науката от 2022 г., който администрацията на президента Джо Байдън успя да прокара през Конгреса на фона на опасенията след пандемията, че загубата на достъп до произведени в Азия чипове може да потопи американската икономика в рецесия.