Милиарди хора са обединени от глобалната мрежа, която допринася за почти мигновеното разпространение на идеи и иновации. 

Ако добавим демографската ситуация, промените в нагласите и ценностите, засилената политическа нестабилност и неограничените възможности на технологиите, може уверено да се каже, че следващото десетилетие ще донесе исторически важни трансформации в целия свят. 

Екипът от експерти от Visual Capitalist се е потрудил, за да представи информация за променящия се свят под формата на графики. 

По-долу са осем ключови фактора, които според експертите ще повлияят върху формирането на световната икономика в бъдеще.

Интервенцията на информационните технологии

През цялата история повечето от водещите компании са фокусирани върху индустрията.

Иноватори като Хенри Форд и Томас Едисон дадоха огромен принос за начина, по който промишлеността ще работи през следващите десетилетия. Компаниите инвестират огромни суми за изграждането на заводи, наемат работници, които да използват машините и да произвеждат определена материална продукция.

Днес обаче бизнесът изглежда доста по-различен. Живеем в света на информацията и за пръв път технологиите и търговията се срещат по такъв начин, че данните да са по-ценни от физическите стоки.

Снимка 385771

Източник: Visual Capitalist

 И най-добрият начин да проверите това е да се види как пазара оценява различните компании. Такива като Apple, Amazon и Microsoft изместиха от челните места традиционните промишлени компании, които се занимават с производство на материални предмети.

Технологиите повишават радикално възможността за свързване, те способстват за развитието на изкуствения интелект, създават глобални платформи, с които практически е невъзможно да се конкурираш.

Новите технологии вече завладяха търговията на дребно и рекламата, а сега следващата им цел е здравеопазването, финансите, промишлеността и образованието.

Еволюцията на парите

Парите са едно от най-важните изобретения на човечеството. В историята различни неща бяха използвани като пари - от черупки до кожи и злато. 

Функциите и формите на парите постоянно се променят в историята. Но в днешния свят дефиницията на парите е по-неясна от всякога. 

Централните банки създават трилиони долари "от въздуха" след финансовата криза. Всеки може да "изкопае" дигатални пари, като използва блокчейн технология само с няколко кликвания. 

Независимо от това, което сега се нарича пари, хората заемат огромни суми. В момента глобалният дълг е достигнал $247 трилиона, включително $63 трилиона държавен дълг. 

Снимка 385772

Източник: Visual Capitalist

В днешния свят огромните суми на дълга са само една от аномалиите. Ето примери за други: Централните банки отпускат заеми при отрицателни лихвени проценти (Швеция, Япония, Швейцария и др.); Венецуела има хиперинфлация на националната валута; почти по целия свят се наблюдават т.нар. "валутни войни"; повяха се дигиталните валутите като Bitcoin, които имат обща стойност над $200 милиарда

Богатството

Днес размерите на богатството има рекордно изражение, както Amazon и Apple имат капитализация близо 1 трилион долара, така и личното състояние на хора като Джеф Безос надхвърля 100 милиарда долара.

Пазарът непрекъснато расте, но ще продължи ли този растеж? И ако е така, за колко време? 

Снимка 385783

Източник: Visual Capitalist

Има много фактори, които притесняват най-богатите хора в света - от завръщането на инфлацията до геополитическите рискове, които стават все по-значителни всеки ден.

Ето защо, експертите посочват че съществуват неочаквани събития т. нар."черни лебеди": Въпреки това, състоянието на богатството е не само състоянието на милиардери и огромните компании. Богатството се променя по много различни начини.

Източните икономики

Икономическият растеж на Китай е вълнуващо събитие от няколко десетилетия. 

Доскоро икономистите можеха само да предполагат какви са възможностите на източните икономики, но сега прогнозират, че те ще покажат още по-големи постижения през следващите години. 

При това размерът на китайската икономика и населението на Китай са толкова големи, че е трудно да се направят наистина точни прогнози. 

Снимка 385776

Източник: Visual Capitalist

Някои градове в Китай имат толкова значителна икономика, че тя е по-голямо то тази на редица държави. Въобще в Китай има над 100 града, чието население надхвърля 1 000 000 души.

Всеки от тези градове има впечатляваща икономика, изградена или от промишлеността, или от извличането на природни ресурси или от информационните технологии.

Ускоряване на технологичния прогрес

Светът като цяло се променя и темпът на тези промени е много по-бърз от преди. Но когато става дума за технологичен прогрес, е невъзможно да не отбележим, че тук темпото достига невероятни стойности.

Всяка година носи все повече и повече технологични пробиви, а иновациите буквално се изливат като от рога на изобилието.

Но главното е, че не само скоростта на новите изобретения нараства. Важно е да се отбележи, че пазарът има възможност да възприеме нови технологии и да започне по-бързото им внедряване и разпространение. 

Снимка 385773

Източник: Visual Capitalist

Новите продукти достигат до крайните потребители само за няколко месеца от момента на тяхното изобретение. 

Добър пример е играта Pokemon Go, която само за 19 дни спечели почти 50 милиона потребители. В сравнение с автомобилите (62 години), телефона (50 години) и кредитните карти (28 години), тези 19 дни преминаха мигновено.

Зелена революция

Не е тайна, че нашата цивилизация е на прага на прехода към по-устойчиви енергийни ресурси. 

Но за да разберем и оценим напълно тази промяна, е необходимо да погледнем как енергията се е променила във времето.

Снимка 385778

Източник: Visual Capitalist

Експертите представят графика на потреблението на енергия в САЩ от 1776 г. до наши дни. Като се има предвид скоростта на въвеждане на нови технологии, логично е да се приеме увеличение на натоварването на енергийната инфраструктура.

Промяна в географията на населението

Световните демографски показатели постоянно се променят, но според експертите ситуацията с движението на хората през следващите десетилетия ще промени изцяло световната икономика. 

В западните страни и Китай популацията се стабилизира поради коефициента на раждаемост и националния състав на населението.

В същото време Африка наистина ще бъде център на раждаемостта, където населението ще расте с много високи темпове. 

Нарастването на населението ще бъде съчетано с урбанизация, което ще доведе до появата на мега-градове, в които ще се настанят до 50 милиона души.

Снимка 385775

Източник: Visual Capitalist

 

До края на 21-ви век Африка ще има най-малко 13 огромни градове, които ще бъдат по-големи от Ню Йорк. Според прогнозите към онзи момент в Северна и Южна Америка, Европа и Китай няма да има нито един град, който да бъде в топ 20-те най-населени места в света.

Търговският парадокс

По дефиниция рационалната и съгласувана търговия между две държави е от полза и за двете страни. Въз основа на това определение икономистите смятат, че свободната търговия е нещо, което ще бъде от полза за всички. 

Ето защо държавите се стремяха да премахнат търговските ограничения след края на Втората световна война. Но в съвременния свят тези общи истини вече не работят, тъй като на преден план излиза социалният и политически контекст.

Все по-често политиците се опитват да издигат допълнителни бариери пред търговията.

Снимка 385774

Източник: Visual Capitalist

По-конкретно, един пример за печеливши търговски отношения може да служи като връзка между Съединените щати и Канада, всяка от които е най-големият търговски партньор на съседа си. Въпреки това, по отношение на други страни, нещата не са толкова благоприятни. По-специално, пресен и силен пример за това е търговска война между Съединените щати и Китай.