Развиващите се икономики от Източна Европа смятат дефицита по текущата сметка, високата инфлация и фиксираните лихвени нива за смъртоносна комбинация от негативни фактори. След една тежка година обаче, източноевропейските страни изглежда, че ще направят „меко кацане" вместо да се разбият на парчета.

Ръстът на естонската икономика се забави от двуцифрените си стойности до 4.5% през 2007 г., а продажбите на дребно в Латвия, които се покачваха с 25% миналото лято, сега напредват с едва 10%. Чуждите банки, които притежават почти цялата финансова система на двете балтийски републики, затегнаха условията по отпускане на кредити.

Европейската комисия продължава да се притеснява за икономическото състояние на Латвия. Миналата седмица, европейските експерти предупредиха латвийското правителство да очаква сериозни проблеми ако не предприеме спешни фискални мерки. Според британски анализатори обаче, единствено фалит на голяма банка в балтийските страни, може да доведе до отделяне на валутите им от фиксирания курс към еврото.

Повечето от останалите страни в региона притежават свободни валутни курсове. Голяма част от тях повишиха лихвеното си ниво през последните месеци, за да се справят с нарастващата инфлация. По-високите цени в Източна Европа застрашават както конкурентоспособността, така и възможността за скорошно приемане на еврото като официална валута. Унгария пък е с най-слаб икономически растеж от целия ЕС, както и с най-висока инфлация в Централна Европа. „Ако САЩ изпитват лека стагфлация, то унгарците си имат направо тежка такава", коментират икономисти.

С най-силен фундамент в региона се явява Словакия, благодарение на проведените строги и непопулярни реформи от предходното правителство. Страната се надява да покрие критериите за пълноправно членство в Еврозоната до 2009 г. Увеличаващите се преки чужди инвестиции и висок икономически растеж, донесоха силни постъпления за държавната хазна, но и инфлационен натиск. Все пак, прогнозите за тази година са растежът на инфлацията да достигне 2.7%, което на фона на останалите източноевропейски държави си е направо малко. Това ниво е и под 3%-вата бариера за приемане в Еврозоната.

Страните, които притежават валути обвързани с курса на еврото, не разполагат с възможността да прокарват независима монетарна политика. Според икономист от Европейската банка за възстановяване и развитие, много от тези държави биха спечелили ако приемат едностранно еврото. Европейската централна банка и Европейската комисия ще възнегодуват, но няма да могат да му се противопоставят.