Икономиката на Румъния нарасна с по-бавни темпове от очакваното през третото тримесечие на 2024, което отразява по-слабата експанзия в източната част на Европейския съюз.

Брутният вътрешен продукт е нараснал с 1,1%, спрямо година по-рано през периода юли-септември, според статистическата служба. Това е по-малко от средната оценка от 1,6% в проучване на Bloomberg сред икономисти. Растежът стагнира в сравнение с предходното тримесечие въпреки по-високите държавни разходи за инфраструктура и социални помощи.

Като цяло източноевропейските икономики разчитат на вътрешното потребление като спасителен пояс, за да останат на повърхността, докато Германия, техният основен търговски партньор, се бори да избегне рецесията. Докато Чехия успя да нарасне през третото тримесечие, Унгария неочаквано изпадна в рецесия.

За сравнение в България брутният вътрешен продукт (БВП) леко расте през третото тримесечие на 2024 г. до 2,2% спрямо същия период на предходната година. Спрямо второто тримесечие ръстът е 0,5%, показват сезонно изгладените данни на Националния статистически институт (НСИ). Брутната добавена стойност нараства с 2%.

Крайното потребление регистрира ръст от 4,6% спрямо третото тримесечие на предходната година по сезонно изгладени данни. Износът на стоки и услуги нараства с 0,1%, а вносът на стоки и услуги с 2,9%.

Ако се върнем към по-големите икономики и по-точно най-голямата в региона Полша също се очаква да отчете, че е загубила скорост през третото тримесечие, също като Румъния.

Очаква се икономическият растеж на Полша да се забави до 2,9% през трите месеца до септември, в сравнение с 3,2% през второто тримесечие, според проучване на Bloomberg.

Изненадващ спад в продажбите на дребно през септември предизвика призиви за по-бързо намаляване на лихвените проценти, които политиците досега омаловажаваха.

Икономическият растеж трябва да се подобри "през втората половина, заради големия импулс на растеж от разхлабената фискална позиция на Румъния", заявява Кевин Дейли, базиран в Лондон икономист в Goldman Sachs, преди публикуването на данните.

Румъния е изправена пред един от най-високите нива на инфлация в ЕС, което накара централната банка да поддържа разходите по заеми стабилни на 6,5% на последните си две срещи.

Правителството в Букурещ увеличи социалните разходи и инвестициите преди президентските и парламентарните избори този месец и през декември. Бюджетният дефицит вероятно ще надхвърли 7% от икономическото производство тази година, което ще е натиск върху администрацията.

Броят на фалитите на компании в Германия чупи поредния рекорд през октомври

Броят на фалитите на компании в Германия чупи поредния рекорд през октомври

Има 48% ръст от октомври 2023 година

Регионалната картина изглежда, когато гледаме и към Унгария - вътрешното потребление не успя да компенсира дълбокия спад в индустриалното производство, което доведе до първата рецесия от началото на миналата година.

Чешката икономика се разшири по-малко от очакваното през третото тримесечие, след като потреблението на домакинствата продължи да се възстановява, но износът остана слаб.