Нарастващите температури вече засягат европейската икономика, а изследователите предупреждават, че загубите в БВП и производителността ще се влошат в следващите десетилетия.

Това засяга много силно и България, чиято икономика е една от десетте най-пострадали от жегите.

Миналата година беше най-топлата в историята както в Европа, така и глобално, с температури, надхвърлящи всички предишни нива от 1850 г. насам. Живеем на най-бързо затоплящия се континент на Земята, с температура, която се е покачила с двоен темп спрямо глобалната средна стойност от980-те години, според доклада за европейското състояние на климата.

Икономическите щети се увеличават драстично

Проучване, публикувано в научното списание Nature Communications от Давид Гарсия-Леон и колегите му и цитирано от Euronews, изследва четири изключително горещи години - 2003, 2010, 2015 и 2018 г.

Allianz Trade: Жегата стопява българския БВП с близо 700 млн. лева

Allianz Trade: Жегата стопява българския БВП с близо 700 млн. лева

Високите температури увеличават разходите на работодателите

Общите икономически щети от жегите в тези години варират между 0,3% и 0,5% от брутния вътрешен продукт (БВП) на Европа, покривайки ЕС27, Обединеното кралство и страните от ЕАСТ.

"Зелени заедно"

е общ проект на Money.bg и Webcafe.bg, който обръща внимание на екологичните тенденции - както в ежедневието на всеки от нас, така и в бизнеса.

Научете повече тук:

zelenizaedno.bg

Според прогнозите, средните икономически загуби от горещите вълни ще се увеличат от историческата средна стойност от 0,21% от БВП (1981-2010) до 0,77% в периода 2035-2045 г., 0,96% в 2045-2055 г. и над 1,14% до 60-те години.

Южна Европа най-засегната

Страни като Кипър, Хърватия, Португалия, Малта, Испания и Румъния показват най-високите прогнозирани икономически загуби, с въздействие, достигащо или надхвърлящо -2,5% от БВП до периода 2055-2064 г. Гърция и Италия (и двете -2,17%) също се очаква да имат значителни загуби до 60-те години.

България е на девета позиция - между Италия и Франция, като прогнозата е за загуба на 1,86% от БВП до края на изследвания период.

Жегата заплашва европейската туристическа индустрия на стойност 2 трилиона долара

Жегата заплашва важен сектор в Европа, който е на стойност $2 трилиона

Горещите вълни могат да намалят привлекателността на Южна Европа като туристическа дестинация

От друга страна, Обединеното кралство, Ирландия, Дания, Нидерландия и Белгия показват относително по-ниски въздействия върху БВП, като обикновено остават под -0,5% дори в най-лошите бъдещи сценарии.

Производителността на труда под заплаха

Доклад на ОИСР от 2024 г., обхващащ 23 страни, установява, че високите температури намаляват производителността на труда.

Десет допълнителни дни над 35°C през годината водят до 0,3% намаление на годишната производителност на фирмите. При температури над 40°C въздействието рязко нараства - намалявайки производителността с над 1,5%, достигайки 1,9%.

Испания е най-силно засегната от топлинния стрес, с спад от 0,22% в производителността на труда между периодите 2000-2004 и 2017-2021 г. Франция и Унгария следват с загуби от 0,13% всяка.

България обаче отново е високо в класацията - на пета позиция с 0,11% загуба на производителност. По-лошото е, че при негативен бъдещ сценарий нашата страна ще се качи на трето място със спад от 0,52%.

Нужни са спешни мерки

Експертите препоръчват две критични политически приоритета: спешна необходимост от поддържане и разширяване на усилията за смекчаване на климата и мерки за адаптация към новите условия като подобряване на вентилацията на работните места, коригиране на работното време и разширяване на градските зелени пространства.

Дали в България ще имаме "сиеста" през юли и август и дали в големите градове ще започнат отново да се изграждат паркове (вместо да се унищожават) - явно предстои да видим.

"Зелени заедно" показва добрите примери и важните съвети - всичко, което трябва да знаем по пътя към по-природосъобразно съществуване, работа и правене на бизнес. Проектът се осъществява с подкрепата на Кауфланд България, UniCredit Bulbank, BILLA България, ЕнЕфект.