Земеделието е жизненоважен елемент за препитанието на света. Селското стопанство е един от задължителните сектори на световната икономика, който отговаря на нуждите от храна в света.

Като една от основните индустрии, която рядко е засегната от променливи, държава със силна опора в селскостопанското производство често се отличава с по-стабилно икономическо развитие. Оттук може да се заключи, че държава, която разчита на своите селскостопански продукти за генериране на приходи, изгражда база за силна икономика.

Селскостопанската индустрия съчетава селскостопанското производство с теориите за маркетинга - където каналите за дистрибуция и износът влизат в игра. Докато през годините научният напредък подпомага производството, разходите, свързани с развитието на стойностна верига, се увеличават благодарение на фокуса върху маркетинга.

Освен производството, има страни, които се фокусират върху други области за печалба от селскостопанската си индустрия, а някои страни излизат извън рамките на вътрешните пазари, за да се насочат към повече износ и да се погрижат за международна потребителска база.

Преглед на Световната банка предвижда ръст от почти 9.7 милиарда в световното население до 2050 г. и определя селското стопанство като най-мощното средство за борба с крайната бедност и осигуряване на източник на храна за прогнозираното увеличение на хората.

Твърди се, че растежът в селското стопанство е с 200% по-ефективен за увеличаване на просперитета и доходите от всеки друг сектор. Въпреки че той представлява 4% от световния БВП, за някои страни процентът е огромен до 25% от общия им БВП. Следователно е напълно очевидно колко решаващ е бил секторът за просперитета в света и още повече през следващите години като ефективна борба за възстановяване на икономическата сила.

Напоследък обаче изменението на климата е основна промяна в играта в селскостопанския сценарий в световен мащаб. С промените в атмосферните фактори като повишаване на температурата и недостиг на вода, земеделието е силно засегнато. Тъй като е индустрия, до голяма степен зависима от природните условия - селското стопанство е изправено пред колебливи добиви по целия свят с променящите се метеорологични условия. Бъдещето на тези страни, зависещи от сектора, е в адаптирането към промените и разработването на техния собствен отговор на изменението на климата. Организацията за прехрана и земеделие на ООН предлага някои стратегии за изменение на климата, които могат да помогнат на страните да засилят усилията си за смекчаване на изменението на климата, за да стабилизират селското стопанство.

Освен култури, които отговарят на изискванията за храна, има и пасивни култури, които са основни доставчици на суровини за други индустрии. Това включва страните производители на маслодайни семена и памучни семена. Също така селскостопанската продукция включва производство на млечни продукти и месо. Въз основа на данните за производството на селскостопански продукти през 2019-та година, ето как изглежда списъкът на 10-те най-големи страни производителки, според данни на изданието Insider Monkey:

Засега нека да разгледаме Топ 25 на страните производители на земеделие в света в момента:

10. Украйна

Общо производство през 2019 г. - 1.45 милиона тона

Вечно развиващото се украинско земеделие успя да остане един от водещите играчи в производството на зърно, благодарение на пазарните си решения при селекцията на култури. Това позволи на украинските фермери да постигнат желаната ефективност в производството. Ечемикът остава най-високото хранително зърно в страната в продължение на повече от десетилетие, а увеличеното производство също води до увеличаване на износа.

9. Узбекистан

Общо производство през 2019 г. - 1.85 милиона тона

С редуването на културите в органичното земеделие в Узбекистан производството на зърнени култури се е увеличило над 20 пъти за 10 години. Водещият продукт е гроздето и други плодове.

8. Иран

Общо производство през 2019 г. - 2.10 милиона тона

С почти една трета от населението на страната, ангажирано със земеделие, Иран доста добре заслужава своето място сред водещите страни производители на селскостопански продукти. Плодовете и ечемикът са водещите продукти.

7. Русия

Общо производство през 2019 г. - 2.16 милиона тона

Страната има голяма площ за обработваема земя и произвежда зърнени храни в големи количества. Пшеницата е най-широко отглежданата култура там, последвана от ечемик.

6. Чили

Общо производство през 2019 г. - 2.25 милиона тона

Чили произвежда предимно плодове като ябълки, грозде и череши. В страната работят почти 550 биологични ферми. Страната произвежда и значителни количества месо.

5. Бразилия

Общо производство през 2019 г. - 2.68 милиона тона

Дали ще е захар, кафе или портокалов сок - Бразилия побеждава всички световни играчи в производството по най-големи количества. Дори и след производството на най-голямата световна продукция страната все още има огромни площи от незастроени обработваеми земи и се разработват планове за по-нататъшно развитие.

4. Индия

Общо производство през 2019 г. - 5.74 милиона тона

Със звездна история в селското стопанство, индустрията формира важна част от икономиката. Продуктите включват ориз, варива, пшеница, а също и юта, специален вид чул, който страната произвежда в големи количества.

3. Турция

Общо производство през 2019 г. - 5.83 милиона тона

Плодовете, ечемикът и царевицата са най-добрите култури, произведени в Турция. Страната е и водещ износител на световния пазар, особено в категории ядки като лешници и кестени.

2. САЩ

Общо производство през 2019 г. - 7.89 милиона тона

Съединените щати са един от най-добрите претенденти в списъка. САЩ силно се фокусират върху селското стопанство и произвеждат най-много царевица и плодове. Селскостопанските дейности допринасят за 100 милиарда долара за икономиката на страната.

1. Китай

Общо производство през 2019 г. - 53.24 милиона тона

Китай има история като световен лидер в селското стопанство и е на първо място в Топ 10 на страните производители на земеделски продукти в света. Той обслужва почти 50% от зеленчуковите запаси в света. Огромно население се занимава със земеделие в страната. Очаква се производството на памук 2020/21 да бъде 26.5 милиона 480-килограмови бали, както прогнозира USDA.