България и Румъния трябва да постигнат по-нататъшен напредък в съдебната реформа и борбата с корупцията, а в случая с България - и в борбата с организираната престъпност. Това пише в обявения днес в Брюксел пети годишен доклад на Европейската комисия за напредъка на двете държави по механизма за сътрудничество и оценка, предаде кореспондентът на БТА в белгийската столица.

Докладите наблягат на факта, че и в двете държави съдебната система трябва да положи по-големи усилия за реформа. Комисията прави препоръки за по-нататъшни действия в България и Румъния. През лятото на 2012 г. Комисията ще направи цялостна оценка на напредъка на двете страни по механизма за сътрудничество и оценка от присъединяването им към ЕС и ще изготви предложения в зависимост тази оценка. Това са основните заключения в документите.

За последните четири години България и Румъния отбелязаха сериозен напредък в областта на правосъдието и вътрешните работи, но засега не можем да предвидим кога механизмът за сътрудничество и оценка ще отпадне, не искаме да прогнозираме. Това заяви на пресконференция в Брюксел говорителят на Европейската комисия Марк Грей.

Всичко е възможно и всичко зависи от показания напредък до следващото лято. Няма да предсказваме и нямаме предубеждения, това няма да бъде решено днес, добави той. В отговор на въпрос дали е възможно запазване на механизма само за една от двете държави след лятото на 2012 г., той заяви: "всичко е възможно".

Необходимото законодателство в България и Румъния беше прието, но все още има необходимост от по-доброто му прилагане в областта на корупцията и организираната престъпност, коментира Грей.

За липсата на оценка по въпроса с корупцията по границите в сегашния доклад, Микеле Черконе, говорител на комисаря по вътрешните работи Сесилия Малмстрьом посочи, че няма политическа връзка между доклада и процеса на присъединяване на двете страни към Шенген. Важно е да има ясна перспектива за присъединяването на България и Румъния, доколкото имаме отношение към процедурата, искаме ясна перспектива, добави той.

В доклада за напредъка на България се посочва наличието на трайна политическа воля и ангажимент на българското правителство да продължи изпълнението на стратегията за реформа. България продължи да реформира съдебната система, взе мерки за укрепване на законодателството в областта на конфликта на интереси и започна структурна реформа на полицията и системата на наказателните съдилища, отбелязва ЕК.

В същото време в доклада се посочва, че борбата с корупцията по високите етажи на властта не е довела до убедителни резултати през последните 12 месеца и че цялостният резултат в борбата с организираната престъпност трябва значително да се подобри.

Ръководството на съдебната система все още трябва да покаже реален ангажимент за извършване на съдебната реформа, добавя ЕК. Докладът съдържа заключението, че съществува неотложна необходимост от значителни подобрения в отчетността и професионалната практика в съдебната власт и разследващите органи, за да могат да бъдат постигнати убедителни резултати в борбата с корупцията и организираната престъпност.

В доклада се отбелязва също, че през последните дванадесет месеца борбата с корупцията по високите етажи не е довела до убедителни резултати и че като цяло резултатите от борбата срещу организираната престъпност трябва да бъдат съществено подобрени.

Ръководството на съдебната власт все още трябва да покаже истински ангажимент по отношение на съдебната реформа.

ЕК прави редица подробни препоръки, сред които, че България следва да подобри професионалната практика в полицейската и съдебната система, създаване на ефективен закон в областта на отнетото имущество, придобито от престъпна дейност, създаването на ефективни структури за борба с организираната престъпност.

По повод взривовете от вчера Марк Грей бе категоричен и лаконичен: Трябва да се предприемат незабавни действия.

Грей бе затруднен да отговори дали ЕК би подкрепила гражданската конфискация, залегнала в промените на Закона за отнемане на имущество, без да има постановена присъда за въпросното лице. Говорителят на ЕК заяви, че ще отговори, след като направи необходимите проверки.

Комисията ще извърши цялостна оценка на напредъка по механизма за сътрудничество и оценка от присъединяването на България и Румъния със следващия годишен доклад, който ще бъде публикуван през лятото на 2012 г. В зависимост от тази оценка ЕК ще направи предложения. Сегашният доклад включва определен брой конкретни препоръки, които да подпомогнат двете държави-членки в подготовката им за тази цялостна оценка.

Комисията ще продължи да подкрепя България и Румъния в това начинание и ще представи следващата годишна оценка по напредъка през лятото на 2012 г., пише в резюмето на документа.