През месец юли броят на новите работни места, създадени в САЩ, е намалял относително.

Това е продължение на тенденцията за забавяне ръста на заетостта и отразява вървящата надолу, макар и с умерен темп, американска икономика,  коментира New York Times.

В същото време показателят за безработицата се е увеличил от 4.5% на 4.6%, сочат данните изнесени от американското правителство в месечния си доклад за трудовия пазар.

Макар че като цяло трудовият пазар в Щатите да се държи добре - заплатите се вдигат, а масовите уволнения са рядкост - икономистите считат, че през останалата част на годината ръстът на работните места ще продължи да се забавя.

Счита се, че картината на заетостта ще определи стабилността на американската икономика през следващите месеци.

Една от причините за спада е кризата в жиищния пазар в САЩ, която внася несигурност в кредитните пазари и така перспективите за цялата икономика с всеки изминал ден стават все по-мъгливи.

Главният икономист за САЩ на Deutsche Bank коментира, че сега трудовият пазар е ОК, но въпросът е дали сегашното равнище на ръст на работните места е достатъчно, за да компенсира другите фактори в икономиката, които не изглеждат толкова добре.

От правителството са посочили, че заплатите се вдигат. В не-мениджърския сектор, който съставлява 4/5 от работната сила, средно на час се печели $17.45, което е с 1.4% по-високо от средните $17.20 за юли на 2006 година.

Пикът в средните заплати бе достигнат през февруари с нивото $17.52 на час. В последните месеци ръстът в номиналните заплати се бе позабавил, докато инфлацията се засили. Това повдигна въпроса дали потребителските разходи, сърцевина на американската икономика, ще останат достатъчно силни, за да поддържат стабилен ръст.

В последно време ръстът на заплатите в САЩ е необичайно нисък. От началото на 2002 до края на 2006 година реалната заплата е падала - неазвисимо от солидния икономически ръст. Малкият ръст във втората половина на 2006 е бил последван от ново падане през тази година.

През първото тримесечие икономиката на страната почти е замръзнала с ръст едва 0.6 %. Потребителското търсене осигури буфер срещу рецесията. Когато във второто тримесечие потребителското търсене отслабна, направените от бизнеса разходи компенсираха. Обаче разходите на бизнеса няма да бъдат толкова силни през втората част на годината, така че приноса на американските потребители остава жизнено важен.

Според някои икономисти, независимо от известното влошаване на трудовия пазар в САЩ през юли, няма изгледи Федералният резерв да намали лихвените равнища в скоро време. Обаче изглежда Wall Street мисли другояче и на пазара на фючърси на Фед вчера се залагаше, че понижаването на лихвата ще се случи до края на тази година.

Белият дом прие доклада като положителен и го нарече „добри, солидни цифри". Но тази характеристика беше малко темперирана, тъй като Департаментът на труда е установил, че бизнесът и правителството са добавили 92,000 нови работни места през юли, сериозен спад от 126,000 нови работни места през юни. Това е най-слабият ръст на работните места от февруари, когато новонаетите бяха 90,000.

Процентът на американците в трудоспособна възраст, които работят, през юли е паднал на 63% от 63.1% месец по-рано.

Средно за месец през тази година се създават по 136,000 нови работни места, за сравнение с 188,000 на месец през миналата година.

Икономистите отбелязват, че причините за спада в заетостта може да са отчасти и сезонни. Правителството и местната власт оставят хора без работа през лятото повече от всички останали сектори - например поради летните ваканции в училищата. 28,000 правителствени работници са съкратени миналия месец. Строителните компании режат други 12,000. Търговците - 1,200 души, което е продължение на процеса започнал месец юни, но с по-малък размер.

Силата в пазара на труда в САЩ през юли идва от финансите, бизнес  услугите, здравеопазването. Банките и застрахователните организации са наели над 20,000 работници, здравеопазването и социалните помощи 44,000; ресторантите и баровете над 22,000. Това даде основание на Белия дом да твърди, че с подобен ръст в частния сектор пазарът на труда е по-силен, отколкото изглежда.

"Имаше 120,000 печалба в частната заетост", казва президентът на Macroeconomic Advisers. "Хората описват доклада като слаб, но това са бели кахъри; 120,000 вероятно е където трябва да бъдем, като отчетем забавянето в икономиката."

Независимо, че икономиката на Америка значително е отслабнала във втората половина на миналата година и през първото тримесечие на тази година, пазарът на труда никога не е реагирал с такова понижение, каквото слабият икономически ръст предполага.

За някои икономисти, има сигнали за промяна на начините, по които бизнесът наема на работа напоследък. Не се бърза с назначенията и уволненията, както е било преди.

Други фактори също могат да оказват влияние, като например забавянето на производителността.

От Macroeconomic Advisers казват: "Мистерията е как се получи така, при това забавяне на икономическия ръст заетостта да не намалее още повече? Мислим, че един от отговорите е: ръстът на производителността е бил по-бавен".