Пазарът на агенти с изкуствен интелект е готов за експлозивен растеж. Предвижда се стойността му да скочи от $5,1 милиарда през 2024-та година до зашеметяващите $47,1 милиарда до 2030-а, отразявайки впечатляващия комбиниран годишен темп на растеж (CAGR) от 44,8%, съобщават световни медии.

Известни инвестиционни фирми като Andreessen Horowitz също демонстрираха доверие в сектора, набирайки 7,2 милиарда долара за финансиране на начинания, свързани с изкуствен интелект. AI агентите са софтуерни системи, способни да възприемат своята среда, да вземат решения въз основа на тези възприятия и независимо да предприемат действия за постигане на конкретни цели.

По същество те действат като цифрови асистенти, които могат да учат, да вземат решения и да изпълняват задачи от името на потребителите. Техният технологичен и търговски потенциал предизвиква повишен интерес сред инвеститорите по целия свят.

Lace AI: Основан от българи стартъп набра $14 милиона от инвеститори

Lace AI: Основан от българи стартъп набра $14 милиона от инвеститори

Софтуерът на компанията оптимизира колцентровете на десетки компании в различни сфери

Значителни инвестиции

Компанията H от Франция, например, си осигури инвестиция от 220 милиона долара през 2024 г., за да разработи своя модел "Runner", насочен към напредване на изкуствения общ интелект (AGI). Auxia, фокусирана върху маркетинга и продажбите на AI агенти, получи 23,5 милиона долара финансиране.

Доставчикът на правни технологични решения Genie AI привлече 18 милиона долара, докато OptimHire, специализирана в автоматизирането на процесите по набиране на персонал, събра 5 милиона долара. Breakout, която разработва базирани на изкуствен интелект търговски агенти, получи $3,25 милиона, заедно с допълнителни $5,5 милиона първоначални инвестиции, водени от General Catalyst. Scout AI, работещ върху автономни системи за отбрана, получи инвестиция от 15 милиона долара, подкрепена от Пентагона.

Сътрудничество човек-AI

Университетът Карнеги Мелън е пионер в разширение за Chrome, наречено CowPilot, което позволява човешка намеса, когато агентите на ИИ се сблъскат с несигурност. С CowPilot потребителите могат да се намесят, за да кликнат или да пишат, когато агентът се колебае. Професор Джефри Бигам, който ръководи проекта, заявява, че системата, разработена от неговия ученик Фариа Хук, е "почти толкова очевидна, че е трудно да се повярва, че повечето хора не мислят по този начин".

Най-интригуващият аспект е, че Бигам и Хук твърдят, че когато човек и агент работят заедно, те могат да изпълнят повече задачи, отколкото всеки от тях може да изпълни сам.

В ограничен тест сътрудничеството между човек и агент изпълни 95% от възложените задачи, като хората трябваше да изпълнят само 15% от общите стъпки.

"Уеб страниците често могат да бъдат предизвикателство за навигация, особено ако не сте запознати с конкретна страница", казва Бигам, цитиран от Daily Sabah.

"Понякога агентът може да ви помогне да откриете добър метод, който ще ви отнеме повече време, за да намерите сами."

Глобалният пазар на AI се очаква да достигне зашеметяващите 1,5 трилиона щатски долара до 2027-а година, според компанията за глобални пазарни проучвания Statista.

Как да защитите кариерата си с AI

Как да защитите кариерата си с AI

Не, изкуственият интелект не ви измества. Поне още не...