Фондовият пазар в САЩ в сряда постави поредния си за тази година рекорд и съответно може да се говори за най-дългата вълна на ръста на корпоративните акции за последните 80 години.

На Нюйоркската фондова борса (NYSE) индексът Dow Jones Industrial average се покачи с 53,80 пункта (0,40%), достигайки до 13362,87 пункта. Най-ниски стойности индексът регистрира на 18 юли миналата година, когато падна на 10683,32.

През април и май фондовият пазар на САЩ демонстрира уверен ръст благодарение на добрите корпоративни показатели и активността в сферата на сливанията и поглъщанията, докато макроикономическите показатели за американската икономика като цяло са разнопосочни.

Някой експерти считат, че ръстът на Dow Jones отразява общата световна тенденция към разширяване на пазарите след кризис, достигнал пика си през 2002.

„Глобално разширение - ето главния ключ към въпроса защо фондовата борса вероятно ще продължи тенденцията си към повишаване, докато собствено американския икономически ръст е достигнал най-ниските темпове за четири години" - казал е по ефира на CNN доктор Уолтър Герасимович, управител на Meditron Asset Management.

Според анализатора, световният икономически ръст, започвайки от 2004 година, е бил най-бърз за последните 30 години, което също обяснява ръста на фондовия пазар. В същото време икономиката на САЩ, според Герасимович, в близките две години ще продължи да демонстрира тенденция към спад.

Стагнацията на американската икономика, запазваща опасността от ръста на инфлацията, неблагополучията на пазара на жилищното строителство остават фактор на нестабилността на фондовите пазари.

„Стъпили на поляна покрита с майски цветя може да си помислите, че целият свят сега е слънчево и привлекателно място. Но в паметта остава лошото време от края на февруари и началото на март, отбелязано от плашещо падане на пазара. Зоната на турбулентността тепърва предстои" - пише в коментара си списание „Форбс".