Акциите на компанията майка на Google понесоха изключително тежък удар, след като стана ясно, че Apple обмисля да добави към своя браузър Safari AI-базирани търсачки като Perplexity, съобщават световните агенции. Новината дойде директно от Еди Кю, старши вицепрезидент по услугите в Apple, по време на неговите показания в продължаващото антитръстово дело срещу Google.

Според Кю, Apple "активно разглежда" възможността за интегриране на AI търсачки в Safari през следващата година. Макар че призна, че настоящите AI инструменти за търсене все още не са напълно готови, той потвърди, че Apple вече е провела разговори с няколко големи AI играчи — включително Perplexity, OpenAI и Anthropic. Компанията желае да запази гъвкавостта си и опцията да променя доставчиците, ако някой изпревари останалите по качество и производителност.

Приложението, за което Google плащат "огромна сума" всеки месец на Samsung

Приложението, за което Google плащат "огромна сума" всеки месец на Samsung

AI платформата Gemini явно е много важна за онлайн гиганта

Тази новина нанесе силен удар върху акциите на Alphabet (компанията майка на Google), които се понижиха със 7,3%, заличавайки около 150 милиарда долара от пазарната й стойност.

Това не е изненадващо, имайки предвид, че Google плаща на Apple около 20 милиарда долара годишно, за да остане търсачката по подразбиране в Safari — сума, която представлява приблизително 36% от приходите от реклама, генерирани чрез браузъра Safari според оценки на анализатори.

Особено обезпокоително за Google е твърдението на Кю, че търсенията в Safari са намалели за първи път миналия месец поради факта, че потребителите все повече се обръщат към AI. Това подсказва, че е възможно да наблюдаваме сеизмична промяна в начина, по който хората търсят информация онлайн — промяна, която заплашва доминиращия бизнес на Google като основна дестинация за рекламодателите.

Само за сравнение, ChatGPT през април отчете над 1 милиард седмични уеб търсения за своята функция за търсене, а към февруари има повече от 400 милиона седмично активни потребители.

В отговор онлайн гигантът публикува изявление, в което твърди, че продължава да вижда ръст в общия брой търсения, включително "общите заявки, идващи от устройствата и платформите на Apple". Компанията посочи гласовите и визуални функции за търсене като фактори, допринасящи за увеличаването на общия обем търсения.

Как Google и Microsoft станаха най-мощните US оръжия срещу Европа

Как Google и Microsoft станаха най-мощните US оръжия срещу Европа

Зависимостта на Стария континент от американските гиганти поставя в риск бизнеси и държави

Google не стои безучастно пред тази заплаха. След критики, че изостава в AI надпреварата след шумния дебют на ChatGPT в края на 2022 г., Google вложи значителни средства в своите AI инициативи. Компанията въведе "AI режим" в своята страница за търсене по-рано тази година, стремейки се да задържи милионите си потребители и да ги предпази от преминаване към други AI модели.

Наскоро разшири AI Overviews — обобщения, които се появяват над традиционните хипервръзки към съответните уеб страници при търсене — за потребители в повече от 100 държави, като добави и реклами към тази функция.

Ситуацията става още по-интересна с факта, че Apple вече има споразумение с OpenAI за интегриране на ChatGPT в Siri. В същото време, изпълнителният директор на Google Сундар Пичай заяви миналия месец, че компанията се надява да сключи споразумение с Apple до средата на тази година за включване на своята AI технология Gemini в новите iPhone модели.

ChatGPT вече наистина е готов да унищожи Google - ето как

ChatGPT вече наистина е готов да унищожи Google - ето как

Търсачката на OpenAI работи изненадващо добре, но не е съвършена

Забраната Google да плаща на компании, за да бъде търсачката по подразбиране, е сред мерките, които Министерството на правосъдието на САЩ предлага за разбиване на доминацията й в онлайн търсенето. "Загубата на ексклузивност при Apple би трябвало да има много тежки последици за Google дори и без допълнителни мерки," смята анализаторът от D.A. Davidson Гил Лурия.