Войната в Украйна се очертава дълга, като щетите от нея се виждат дълбоко в руския тил. Кремъл се налага да пренастрои икономиката си около огромни военни разходи, които в обозримо бъдеще няма как да намалеят - на фона на санкции и трудна замяна на едни ключови международни пазари с други. Как ще се отрази това на бизнеса в страната - отговорът търси икономическият наблюдател Борис Грозовски в своя статия за руското независимо издание "Важные истории".
"Не може да се калкулира точната цена на войната: статистическите данни вече са класифицирани, а и някои военни разходи са маскирани като цивилни такива - описани като пенсии, индустриални инвестиции и т.н. Делът на класифицираните разходи в бюджета се повиши от 16% през 2021 г. до 22,4% през 2023 г. От това, което беше разгласено, е ясно, че разходите за армия и отбрана са се увеличили от 24% до 32% от бюджета - безпрецедентно количество пари", пише Грозовски.
Тези средства трябва да дойдат отнякъде - в резултат повишението на социалните разходи едва покрива инфлацията, а една трета от населението е на помощи. Това обаче не стига.
Чия собственост е неприкосновена
"Руските олигарси се опасяват, че развитието на войната ще накара правителството да национализира бизнеси или да ги прехвърли на по-лоялни собственици - както се случи с Yandex и Tinkoff. Има информации, че някои големи компании са възложили на историци проучвания за това как нацисткия режим в Германия и фашистите в Италия са третирали едрата частна собственост", пише икономическия наблюдател.
Хардлайнерите във властта като говорителят на Думата Вячеслав Володин вече говорят за конфискуването на собствеността на руснаците, които са се преместили в чужбина и "хвърлят кал" по страната. Така изглежда твърде вероятно управляващите да стигнат до заключението, че неприкосновена е само собствеността на тези, които подкрепят с пълно гърло "специалната военна операция", а търговията на пазарни цени с държавата просто не е патриотична.
"Мобилизирането на приходите вече е започнало. Миналата година правителството добави печалбите на Газпром към бюджета, а през декември разгледа възможността за увеличаване на плащанията на дивиденти на държавните компании и за еднократно плащане към бюджета на производителите на въглища и торове. Членовете на руския елит знаят, че това няма да приключи добре. Войната вече отряза руските бизнеси от световните пазари и милиардерите - от техните богатства и недвижимости в чужбина. Следващата стъпка е регулиране на печалбите", предупреждава Грозовски.
Очакването му е да се въведе контрол на цените и доставките с предимство за армията, както и увеличаване на данъчното бреме за богатите и ограничаване на печалбите - с пренареждане на собствеността на някои бизнеси и фалит на други като страничен ефект.
Как е по време на война
Военновременната икономика се характеризира с централно планиране и мобилизация - иначе е невъзможно хората и бизнесите да работят за военното усилия. По време на Втората световна война Великобритания и САЩ се наложи да минат към централно планиране и разпределяне на необходимите за фронта стоки и инвестиции, напомня авторът на анализа.
"Руският подход към мобилизацията е още по-специфичен. В края на 20-те години Сталин ускорява моблизационното планиране като го поставя в центъра на подготовката за бъдеща война. Той е бил напълно убеден, че човешките и материалните ресурси на страната са необходими за военен успех. Сталинистият милитаризъм се нуждае от насилствена трансформация на икономическите и социалните структури в посока милитаризация - процес, сходен с това, което в момента се случва в Русия", пише той.
По думите му СССР на Сталин се е готвел за война с целия свят, а сега в Русия на Путин се опитват да представят ситуацията като война с поне половината земно кълбо.
Ситуацията обаче е много по-различна. Заради технологичния скок на САЩ, например, не им се наложи да мобилизират икономиката си, за да водят война в Ирак - четвъртата най-голяма армия в света към 1991 г. Според Борис Грозовски първоначалните планове на Владимир Путин са били за сходна кампания на Русия в Украйна. Сега обаче се налага трансформация - Кремъл няма как просто да признае провала си и да изтегли хилядите се войници обратно към своя територия.
Руските военни анализатори вярват, че ще е достатъчно просто да "натиснат врага" достатъчно силно, за да обърнат хода на конфликта отново в своя полза. "В средата на 30-те години съветската армия е била смятана за една от най-силните в света. След това тя понася унизителни провали, загуба на милиони войници и в крайна сметка побеждава - на немислима цена и с помощта на своите съюзници. Путин, който обича да се сравнява с Петър Велики, няма против понякога да повтаря и успехите на Сталин", пише авторът на материала.
projekt
на 06.02.2023 в 17:52:38 #7в момента Русия се бори сама срещу НАТО, ЕС и САЩ. всички пращат парии, наемници, оръжия. интересно в Ирак, защото правят аналогия с тях, дали ако имаха 8-10 години подготовка, както САЩ направиха с Украйна, дали САЩ щяха така лесно да победят. дали ако през цялото време някой изпращаше оръжия и пари в Ирак дали САЩ щяха да победят. видя се че когато Русия се намеси в Сирия и военния потенциал на САЩ и НАТО срещу Сирия умря.
theodore-alexander
на 06.02.2023 в 17:03:36 #6С тази икономика ще пръдне на х.у.я на Щатите, като се има предвид , че смешната червена армия стана за смях в Украйна, което всъщност никак не е учудващо понеже винаги са били добро пушечно месо.... Учудващо е само за зомбираните нашенски русороби !!!
Triono
на 06.02.2023 в 00:25:09 #5Oxford Economics Society Professor Michael Hudson - Changes in Superimperialism https://www.youtube.com/watch?v=PtHX23Trvy4
Triono
на 05.02.2023 в 19:16:05 #4Трее да стане ясно на всички почитатели на меки западни трансджендър чурки, че тук не става въпрос само за неизбежната предстояща победа на Русия над Усрайна. Огромния страх е, че на заден фон върви една огромна икономическо-социална промяна, пренареждане на идеологии, конвертируеми валути, спиране на обмяна на мериканска зелена хартия $ за реални суровини и блага. Изхвърлянето на американския долар като основна конвертируема единица във БРИКС ще вкара в дива низходяща спирала икономиката на която кога и щукне си печата по 3 трилиона и размазва света от инфлация. Е това eбава майката на колективния запад, огромните загуби на екс васали, премахване на икономическа и политическа зависимост налагана със санкции или войни провокирани от сатрапа САЩ.
mclaranist
на 05.02.2023 в 15:44:18 #3,,Чия собственост е неприкосновена"- ей този раздел най ме разсмя и същевременно съжали. Да коментираме собственост, след като Запада погазвайки ВСИЧКИ международни, търговски, каквито искате закони, СОБСТВЕНИ, които градяха техния свят- конфискувайки СУВЕРЕННИ резерви на страната над 300млрд, да ми говорят за ,,Чия собственост е неприкосновенна"????!!!!! Жалки сте. Да не говорим за всички активи на Газпром, на банки, офиси и т.н. в Европа??!!!!! Сериозно ли продължавате да пишете подобни глупотевини?????
komsomoletz
на 04.02.2023 в 20:52:34 #2Руската икономика binagi e bila i shte si ostane милитаризирана.
Шат на патката главата
на 04.02.2023 в 17:20:35 #1Умряла риба е Русия. Една атомна бомба им остана или бесилката на Путин. Нещата винаги свършват така