Руската икономика прегрява заради огромните военни харчове и липсата на работна ръка, пише Semafor.
Основната лихва на централната банка скочи до 21% в опит да се овладее галопиращата инфлация. Основни хранителни продукти като маслото са поскъпнали с 26 на сто за година и по информация на FT в някои магазини вече го заключват, за да предотвратят кражби.
Според световната бизнес медия много компании вече търгуват помежду си по съветски - в натура. Даже от оръжейната промишленост се чуват опасения от предстоящи фалити.
Голямата надежда на Москва е, че връщането на Доналд Тръмп в Белия дом ще доведе до сваляне на санкциите. Има обаче и друг прочит - той събира екип от "ястреби" по отношение на Китай и там рестрикциите вероятно ще се затегнат още повече. А за близо 3 години война в Украйна Русия стана твърде зависима от югоизточния си съсед.
Проектът за 3-годишна бюджетна рамка от преди два месеца е със заложени още по-високи военни разходи - 13% спрямо 2024 г., което според експертите от фондация Carnegie е показателно за това колко скъпо струва възстановяването на загубите на фронта.
Атлантическият съвет е на мнение, че пред руската икономика изпитанията тепърва ще стават сериозни. Скорошната ксенофобска вълна се очаква да се превърне в антиимигрантско законодателство, а то ще удари по трудовия пазар. Санкциите, на свой ред, ще продължат да затрудняват достъпа до ново високотехнологично оборудване - докато наличното постепенно излиза от строя.
Даже и край на войната не би бил добра новина - той ще удар много по реалния доход на много от населението, което е на фронта или е заето във военната промишленост.