Управителят на Бундесбанк и важен член на Управителния съвет на ЕЦБ Йенс Вайдман предупреди Европейската централна банка да не обмисля програма за закупуване на секюритизиран дълг, заявявайки, че подобен ход може да я превърне в "лошата банка" на Европа (банка, притежаваща големи по размер прекалено рискови и "токсични" финансови активи).
Съживяването на пазара за секюритизиран дълг не е първостепенна задача на паричната политика, заяви снощи Вейдман в реч в Хале, Германия, цитиран от bnr.bg.
Според него паричната евро система не трябва да превърне ЕЦБ в "лошата банка" на Европа чрез поемане на рисковете на търговските банки и тяхното прехвърляне върху данъкоплатците.
Безкомпромисните забележки на шефа на Бундесбанк са факт, след като ЕЦБ обяви, че се подготвя за евентуални бъдещи покупки на обезпечени с активи ценни книжа (т.нар. ABS книжа). Според мнозина икономисти и анализатори, именно подобна програма от типа на "количествени улеснения" се счита като възможен основен двигател за съживяване на банковото кредитиране за малките и средни по размер предприятия в еврозоната.
Пределно ясното изказване на Вейдман обаче може да се окаже сериозна пречка за стартирането на подобна програма от страна на ЕЦБ. В същото време все още са доста пресни спомените, как секюритизацията под формата на финансови инструменти, свързани с ипотечния пазар и със заемите за покупки на автомобили от страна на банките в САЩ предизвикаха кредитна криза през 2007-а година, което доведе до фалита на банката Lehman Brothers и до стартирането на световната финансова и икономическа криза.
След края на последното заседание на ЕЦБ в началото на юни, президентът на банката Марио Драги подчерта, че евентуални покупки на активи ще включват само "прости и прозрачни" дългови финансови инструменти. Но снощните коментари на шефа на Бундесбанк сякаш подчертават неговото дълбоко недоверие в този секюритизиран пазар.
В речта си в Хале Йенс Вейдман също така отбеляза, че той не е обезпокоен, че предстоящият европейски банков "стрес тест" ще бъде прекалено стриктен.
Според него вероятността за дефлация в еврозоната на този етап е много малка.