Япония днес предпазливо одобри създаването на Азиатската банка за инфраструктурни инвестиции (AIIB) под ръководството на Китай. Токио за първи път заяви че ако необходимите условия бъдат спазени, страната може да се присъедини към нея, въпреки предупрежденията на САЩ.

Министрът на финансите на Австралия Джо Хоки каза през вестник Sydney Morning Herald, че „тази банка има много достойнства". А изданието написа, че Австралия може официално да вземе решение за присъединяване към AIIB в понеделник, съобщава Reuters.

Япония, Австралия и Южна Корея са близки съюзници на САЩ. Вашингтон е обезпокоен от растящото влияние на Китай и задава въпроси, дали Пекин ще може да осигури достатъчно високи стандарти на управление на финансовата организация, както и да осигури надежни социални и екологични гаранции за инвестираните проекти.

Но след като Великобритания наруши единството на западните страни и заяви, че се присъединява към AIIB и други близки съюзници на САЩ показаха готовност да последват примера й.

AIIB може да стане съперник на Азиатската банка развития (ADB), където управляват основно Япония и САЩ. Но според Харухико Курода, шеф на японската централна банка и бивш президент ADB в Азия има огромно търсене на инвестиции за инфраструктура. Той не пропусна да подчертае, че досега Световната банка и ADB помагат и са направили много за развитието на региона през последните 50 години.

Франция, Германия и Италия потвърдиха, че ще се включват в Азиатската банка за инфраструктурни инвестиции, съобщи преди два дни AFP.

Досега около 30 държави са потвърдили, че ще вземат участие в AIIB. Създаването й беше обявено  от президента Си Цзинпин през 2014 г., като се очаква Пекин да я ползва като инструмент за увеличаване на влиянието си в региона.

Новата банка се смята за пряк конкурент на доминираната от САЩ Световна банка.