България може да се присъедини към Европейския валутен механизъм (ЕВM-2) преди лятото тази година, съобщава източник от ЕС, цитиран от „Ройтерс”.

Европейският валутен механизъм представлява двугодишен валутен тест за стабилност на страната преди да влезе в Еврозоната, през който ЕС наблюдава и тества всички основни пазарни показатели на страната, във връзка с присъединяването й към Еврозоната.

България многократно е изказвала желание да се присъедини към валутния механизъм колкото се може по-скоро, като необходима крачка за въвеждането на еврото през 2010 г., както е заложено, съобщава още медията.

Миналата седмица заместник министъра на финансите Георги Кадиев е заявил, че страната ни иска да се включи във валутния тест в периода между март и юни тази година.

„Това са взаимоотношения между България и Европейската комисия относно влизането в Европейския валутен механизъм”, казал официалният представител, като допълнил, че март месец е твърде ранен срок, но преди лятото страната може да започне валутните тестове.

Новите страни членки, като Естония, Литва и Словения се присъединиха към ЕВM-2 само два месеца, след като станаха пълноправни членки на Съюза, но подготовките за това са били стартирани много преди това.

През този период на двугодишни тестове, страната ще трябва да прикрепи националните си валути към еврото в 15% марж в двете посоки на паритетния валутен курс.

Ако България влезе в ЕВМ-2 в средата на тази година и ако лева покаже стабилност спрямо еврото, то страната ще премахне една от пречките през средата на 2009 г. да приеме еврото.

За да стане това факт обаче България ще трябва да понижи годишното си ново на инфлация, което през изминалата година е било най-високото в ЕС от 7.3%. Инфлационният критерий за влизане в Еврозоната през декември 2006 г. е бил 2.9%, като страната предвижда тя да спадне до 3% през 2008 г., съобщава още „Ройтерс”.

Официалният източник от ЕС, който е поискал да запази анонимност е заявил, че преди българската валута да влезне в ЕВМ-2, Европейската комисия и министрите на страните членки на ЕС трябва щателно да проучат показателите за стабилност на страната и нейната програма за конвергенция. Това ще стане през следващите няколко месеца.

Влизайки в ЕВМ-2 става само след като България, ЕС и ЕЦБ се разберат за паритетния курс на лева, на който той ще бъде фиксиран спрямо еврото. България в момента разполага с паричен съвет или т.нар. Валутен борд, който фиксира националната валута към еврото. Затова страната ни е поискала да не се използва 15%-фиксатор, тъй като тя ще запази строго фиксирания си курс към единната валута.

Друг проблем, който България трябва да преодолее по пътя кем въвеждане на еврото е съотношението бюджетен дефицит към БВП, което не трябва да превишава 3%. Дългът към БВП пък трябва да е под 60%. Тези два критерия страната ни покрива отлично, чрез изпълняваната от нея строго фискална политика, посочват още от „Ройтерс”.

Ако България се присъедини към ЕВН-2 тя ще стане осмата страна във валутния механизъм. В него са включени още Естония, Литва, Латвия, Кипър, Малта, Словакия и Дания. 

Румъния, която също стана член на ЕС от 1 януари иска да влезне в ЕВН-2 едва през 2012 г.

Единната валута се използва към момента от 13 страни членки на ЕС.