След като българският капиталов пазар стартира изключително силно година, в последствие кризата в Украйна, вътрешно-политическите събития у нас, мини банковата криза, както и преговорите за съставяне на ново правителство оказаха своето негативно влияние. В резултат на всичко това фондовата борса изтри почти цялата натрупана печалба от януари насам. Интересното в случая е, че Украинската фондова борса успя да превъзмогне отцепването на Крим, руската окупация и вътрешните военни сблъсъци, като отчита повишение от близо 20% от началото на годината.

Не може да се отрече, че политическата ситуация у нас оказва неблагоприятно влияние върху инвестиционния климат. Напротив, дори през 2005 г. бавните и непродуктивни преговори за съставяне на правителство доведоха до силни спадове на фондовата борса.

Въпреки всичко това, капиталовият пазар реагира твърде негативно на ситуацията. За разлика от предходни години, този път не ставаме свидетели на масови разпродажби и паническо затваряне на позиции. Спадът бе предопределен от силната апатия, която преобладава на пазара. Инвеститорите изчакват на видят положителни новини. Пазарът има нужда от няколко положителни истории преди да премине отново към тенденция на ръст. Подобни новини могат да бъдат някои от следните, без да се изключват една с друга:

- сформиране на правителство с ясни цели и приоритети
- избиране на силен финансов министър, който да е съпричастен с проблемите на капиталовия пазар, а не го поставя на едно ниво с примерно пазара на череши в Кюстендил
- обявяване на нови корпоративни сделки, което да сигнализира за поява на интерес от чуждестранни инвеститори към българския бизнес
- възстановяване на плащанията по европейски програми
- продължаване на тенденцията на намаляване на банковите лихви
- възстановяване на част от загубеното доверие към държавните институции и др.

Вероятно е и катализаторът за възстановяване на борсовата активност да се появи от неочаквана друга посока, като например поевтиняване на акциите до нива, които да предизвикат интереса на инвеститорите, търсещи силно подценени активи. Не бива да се подценява и рискът от допълнително влошаване на инвестиционните условия. Въпреки това смятам, че пазарът е отразил в цените на емисиите в голяма степен потенциалните негативни бъдещи събития.