България обяви най-големият търг за пшеница до момента с надеждата да осигури 3,8 милиона тона за вътрешния пазар, възползвайки се от спада в цената на стратегическата култура. 280 000 тона пшеница от България и Украйна с доставка през октомври и ноември на цена между $259,24 и $269,25 за тон ще бъдат доставени в Египет след проведен търг, пише Agri.bg.

Количеството е едва 7% от общия обем, който се търси на пазара. Страната е един от големите производители на зърно, но внася над 50 на сто от нужните й количества.

Снимка 579018

Източник: iStock Images

Над 100-милионното население на Египет се нуждае от около 20 милиона тона пшеница годишно, като почти половината се използва за производството на субсидиран хляб за около 70 милиона души.

Египет закупи от Русия пшеница, колкото цялото българско производство

Арабска страна закупи от Русия пшеница, колкото цялото българско производство

Страната е сключила сделка за зърно и с България

Условията по търга включват по-дълъг срок от обичайното, което означава, че участниците трябва да предложат доставки месеци по-рано за периода от октомври до април. На този фон египетското Министерство на снабдяването и вътрешната търговия е закупило 3,6 милиона тона пшеница от местната реколта, която приключва този месец.

В края на юни Египет подписа договори за закупуване на 470 000 тона пшеница от България, Украйна, Румъния и Русия чрез международни търгове, като количеството от България е 50 000 тона, от Украйна - 60 000 тона, от Румъния и Русия - по 180 000 тона.

През април премиерът Мустафа Мадбули потвърди, че държавата е готова да осигури необходимите чуждестранна валута за увеличаване на стратегическите резерви от стоки от първа необходимост.

Египет е сред петнадесетте най-големи производители на зърно, но производството на страната покрива между 40 и 45% от вътрешното потребление, вследствие на което се нарежда и сред най-големите вносители в света.

Ще компенсират ли по-високите добиви на пшеница нарасналите разходи на българските земеделци

Ще компенсират ли по-високите добиви на пшеница нарасналите разходи на българските земеделци

Зърнопроизводителите в Горна Оряховица не са особено обнадеждени