Пазарът на краткосрочните наеми в Букурещ отбелязва значителен ръст, генерирайки над 40 милиона евро приходи миналата година, според последния доклад на Crosspoint Real Estate, цитиран от Romania Insider. До края на 2024 г. се очаква индустрията да отбележи ръст от 25% на годишна база.

През 2023 г. секторът постигна приходи от 41,3 милиона евро, почти двойно повече от сумата през 2019 година. Отчетен е ръст от 46% спрямо 2022 година. Този впечатляващ бум идва въпреки по-малкото обяви в сравнение с нивата от преди пандемията, движен до голяма степен от 60% увеличение на средната дневна ставка в страната (ADR), която достигна 62 евро.

Кои са най-популярните "Airbnb региони" на Европа

Кои са най-популярните "Airbnb региони" на Европа

Родният Северозапад е сред тези с най-малко нощувки през платформи за краткосрочно настаняване

Със средно 3942 обяви, собствениците на имоти в Букурещ са спечелили среден годишен приход от 10 500 евро, или 875 евро месечно, с 55% степен на заетост.

"Ако ръстът в търсенето на краткосрочно настаняване през 2022 г. се дължи отчасти на вълната от украински бежанци, през 2023 г. се наблюдава завръщане към типичните пазарни условия, като повечето гости са туристи и пътуващи по работа"1 коментира Илинка Тимофте, която е ръководител на отдела за проучвания в Crosspoint Real Estate.

Снимка 455526

Източник: iStock

Наблюдава се забележима промяна в разпределението на краткосрочните имоти под наем. Преди концентрирани в центъра на града, обявите сега са по-равномерно разпръснати из цял Букурещ. Тази тенденция отразява по-голямата наличност на възможности за краткосрочно настаняване в целия град. Други румънски градове също показват силно представяне на пазара за краткосрочни наеми.

Цените на жилищата в големите градове в Румъния стигат двуцифрен ръст и в Букурещ не е най-скъпо

Цените на жилищата в големите градове в Румъния стигат двуцифрен ръст и в Букурещ не е най-скъпо

Средната заявена цена за нови жилищни имоти в най-скъпия град достигна 2 960 евро/кв.м

Брашов, например, дори леко изпреварва румънската столица със среден годишен приход от 10 923 евро на имот. Междувременно Клуж-Напока е вторият по големина пазар след Букурещ, генериращ 9,3 милиона евро през 2023 година. Отчасти градът е подсилен от домакинството на големи фестивали като Electric Castle и Untold.

В същото време градове като Яш и Тимишоара тепърва се появяват на този пазар, с все още по-малко обяви и по-ниски приходи, но с надежда за растеж.