В началото на тази седмица гръцкият министър на енергетиката Теодор Скилакакис заяви, че единният електроенергиен пазар на ЕС не функционира. След което подчерта, че страната ще работи активно с Румъния и България за намиране на трайно решение на ситуацията, довела до високи цени на електроенергията в региона, съобщава Reuters.
"Не е възможно Австрия да има цена от 154 евро за MWh, а съседният взаимосвързан пазар в Унгария да има цена от 238 евро. Нещо не е наред и ЕС трябва да види това и да се намеси", заяви гръцкият министър.
Източник: Явор Николов
Гръцкото правителство вече предприема стъпки за формиране на т. нар. "балкански фронт" заедно с правителствата на България и Румъния, според служител на Kathimerini, цитиран от Economica.net. той разкрива, че гръцките власти ще изискват или укрепване на енергийните потоци от Западна Европа към Украйна, или финансиране на балканските страни в подкрепа на засегнатите предприятия и потребители.
В допълнение към големите несъответствия в цените със западните пазари, Атина, София и Букурещ ще базират кандидатурата си в ЕС на констатациите на независими национални компетентни органи, които разследват дали ограничените потоци от Западна Европа към Украйна наистина се дължат на междусистемен капацитет, както и на как работят алгоритмите, които регулират енергийните потоци от най-евтините към най-скъпите пазари.
Гърция получава почти половината от своята електроенергия от фотоволтаични и вятърни паркове и подобно на други страни в Южна Европа, тя често се сблъсква с скокове в цените на електроенергията през горещите летни месеци, когато търсенето на климатици е пиково и доставките на електроенергия от други взаимосвързани държави са ниско.
"Електрическите връзки не са достатъчни, за да пренесат енергия от централноевропейския пазар до югоизточния. Това води до екстремни цени в някои дни, нещо, което не може да се приеме", коментира министърът на енергетиката Теодор Скилакакис пред гръцка радио медия, цитирана от Reuters.
В свое прессъобщение, гръцкото Министерство на енергетиката информира, че предстои да бъде приета съвместна инициатива от енергийните министри на Гърция, България и Румъния за създаване на "постоянен механизъм за намеса, когато се регистрират екстремни цени. Това е нужно, поради изолацията на Югоизточна Европа от останалия европейски енергиен пазар.