Италия е сред страните в ЕС, които залагат на най-много инвестиции, свързани с възобновяемата енергия. На този фон една нова българска компания успява да улови момента и да проибие с бизнеса си именно на италианския пазар, пише "Марица".

Дериян Агов и Мартин Атанасов успяват да се наложат като ключови играчи на италианския пазар за енергийни проекти с техния бизнес, който предлага комплексни решения за изграждане на фотоволтаични паркове. 

Гръцката национална електрическа компания купува фотоволтаични паркове в България

Гръцката национална електрическа компания купува фотоволтаични паркове в България

Сделката е част от проект за изграждане на 90 инсталации с мощност до 2000 мегавата в Италия, България, Хърватия и Румъния

Амбициозната цел на Италия да намали значително въглеродните емисии дава поле на изява на Deriva Solar Systems и Nova Rise Group, които вече развиват своите екологично чисти технологии в европейската страна. Българските предприемачи стартират своя италиански бизнес в долината Лациум, след като получават първата си поръчка - изграждането на фотоволтаичен парк в региона.

Снимка 594068

Източник: iStock by Getty Images

Българските бизнесмени си сътрудничат с местни и международни инвеститори и фондове. Споделят, че визията им е тясно свързана с идията за устойчиво развитие на енергетиката и намаляването на вредните емисии върху околната среда.

Бизнес моделът на българските мениджъри включва предлагането на комплексни решения, включващи проектиране, доставка на оборудване, цялостно изграждане и поддръжка на фотоволтаични централи. Това позволява на техните клиенти да получат всичко заедно, което значително намалява времето за реализация на даден проект.

Производството на вятърна и слънчева енергия в Италия е достигнало рекордни нива през 2023 г., след като страната удвои своя новоинсталиран капацитет за зелени източници.

Брюксел ни дава над 120 милиона лева за възобновяема енергия - ето за какви проекти

Брюксел ни дава над 120 милиона лева за възобновяема енергия - ето за какви проекти

ЕС подкрепя финансово 10 страни, сред които и България

Всички възобновяеми източници в страната, включително водноелектрическите централи, миналата година успяват да покрият близо 37% от търсенето на електроенергия, спрямо 31% през 2022 г., което показва, че целите за енергиен преход за 2030 г. на Италия могат да бъдат осъществени.