Румен Порожанов коментира в ефира на БТВ предизвикалото сериозни критики към служебния кабинет назначаване на Ваньо Танов като шеф на Агенция „Митници". То бе направено, въпреки скандала „Ало, Ваньо" с изтеклия запис на разговор между него и тогавашния премиер Бойко Борисов, разкрил особени методи на кадруване в системата.

„Предложението за Танов е изцяло мое, тази система беше пробита, отсъстваше изцяло като контролен орган", коментира Порожанов, обосновавайки избора си.

В светлината на руските контрасанкции срещу Европейския съюз, които засягат най-сериозно производителите на хранителни продукти в Общността, той подчерта, че

новият голям проблем пред България е масираният внос на селскостопански продукти

„В момента влизат много от Полша и Източна Европа, а физическият контрол в страната се изпарява, след като минат границата. ДДС остава неплатено. Необходима е превенция за подпомагане на производителите", подчерта Порожанов.

Дефлация

Служебният финансов министър посочи и още един проблем пред българската икономика - дефлацията, която създава проблем за конкурентноспособността.
„Заради това БВП, който е 81,6 млрд. лв. към момента, до края на годината се очаква да падне под 80 млрд. лв.", прогнозира Порожанов.

„Ще има предложение за актуализиране на бюджета след встъпването на новото правителство", потвърди той. „Има надценяване на приходите - създава се възможност за изразходване на повече, което колегите от предишния кабинет са правили, за съжаление", коментира министърът и посочи, че повече от 800 млн. лв. са били похарчени от бюджетните организации и над 300 млн. лв. са били насочени към общините.

„Очакваният допълнителен дефицит, който е 1,8 или 1,48 млрд. лв., вероятно ще достигне 2,5-2,7 млрд. лв.", посочи още Порожанов, но увери, че той няма да надхвърли бариерата от 3%.

Токът поскъпва неизбежно

„Няма как да не се повиши цената на тока - тя беше изкуствено поддържана", категоричен бе финансовият министър. „Независимият регулатор, за който трябва да се прецени доколко е бил независим, е поддържал ниските цени", допълни Порожанов, с което защити поисканите оставки в Държавната комисия за енергийно и водно регулиране.

„Числата и процентите ще ги определи ДКЕВР. Хората, които получават енергийни помощи - около 280 000 души, ще бъдат компенсирани в рамките на повишаването, което се очаква от 1 октомври", увери финансовият министър.