Уолстрийт отдавна проповядва предимствата на държането на облигации в балансиран инвестиционен портфейл. Това "евангелие" казва, че инвеститорите трябва да насочат 60% от инвестициите си в акции и 40% в облигации, за да се възползват от предимствата на диверсификацията, като некорелираната възвръщаемост помага за защита на инвеститорите при възходи и падения на пазара.

Но според Трент Смолей, дипломиран пазарен техник и портфолио мениджър в JSPM, този съвет може да не е толкова универсален, колкото изглежда - особено за по-младите инвеститори.

"Младите хора не се нуждаят от облигации, освен ако не се чувстват изключително неудобно", каза Смоли по време на последния епизод на подкаста Stocks in Translation на Yahoo Finance. "Облигациите са там, за да намалят променливостта на портфейла. Но ако сте достатъчно млад, наистина нищо от това няма значение."

През 30-те години от 1993 г. до 2023 г. S&P 500 (^GSPC) имаше общ годишен темп на растеж (CAGR) от 7,8%. Реинвестирането на дивиденти би повишило тази възвръщаемост до 9,9%, според изчисленията на експерта. През същия 30-годишен период, Bloomberg US Aggregate Bond Index имаше комбиниран годишен темп на растеж от 3,3%. От своя връх в края на 2021 г. до дъното си година по-късно, той потъна със 17,4% — голям спад по историческите стандарти.

"Понякога възвръщаемостта на фондовия пазар е неравномерна. Понякога получавате 30% годишно. Понякога, като през 2022 г., падате с 20%", казва Смоли.

Снимка 543329

Източник: iStock

"Ако сте млад човек и на всеки две седмици получавате плащане от вашата компания - ако имате достатъчно късмет, имате пенсионен план и имате компания, която ще отговаря на определени условия - искате пазарът да падне", добавя той.

Облигациите също традиционно са служили като основен актив за намаляване на нестабилността на портфейла и генериране на стабилен доход.

Време ли е за облигации на развиващите се пазари?

Време ли е за облигации на развиващите се пазари?

Колкото по-нисък е кредитният рейтинг, толкова по-голяма е била разпродажбата

Но по-младите инвеститори, които имат десетилетия потенциал за печалба пред себе си, не се нуждаят непременно от тази стабилност или от повтарящия се доход, който идва от редовни лихвени (или купонни) плащания - характеристика на облигациите, от която зависят много пенсионери.

Аргументът за диверсификация в полза на облигациите също беше оспорван през последните години. И от 2021 г. движенията на акциите и облигациите са все по-свързани, което означава, че те са склонни да вървят нагоре или надолу заедно. Тъй като корелацията между облигациите и акциите се увеличава, ползите от диверсификацията намаляват.

Облигациите претърпяха една от най-лошите си години в историята през 2022 г. заедно с най-стръмния годишен спад на S&P 500 от 2008 г. насам. В резултат на това индивидуалните инвеститорите в САЩ, заложили на портфейлите 60/40 бяха особено силно засегнати.

По време на периоди на висока инфлация и нарастващи лихвени проценти - условия, които наскоро преживяхме - облигациите просто не предлагат предпазната мрежа, която преди предлагаха.

"Ако сте инвеститор и току-що започвате, безупречният начин да стигнете там, където трябва да бъдете, е стратегията на доларово осредняване в индексни фондове", казва Смоли.

"Няма да ви провали за дълъг период от време. Търговията ще ви провали. Проваля почти всички."

Още една причина младите да се придържат към акциите

Дори след мрачната възвръщаемост от 2022 година, акциите, коригирани спрямо инфлацията, все още отбелязват доходност над средната за десетилетието и са единственият основен клас активи, който поскъпна.

Това е според 68-то проучване на Equity Gilt от Barclays, което представя възвръщаемостта на активите, коригирана спрямо инфлацията. Коригирани с индекса на потребителските цени, акциите на САЩ се понижиха с 24,4% през 2022 г., което дори не беше най-лошото от основните активи - защитените от инфлация държавни облигации се сринаха с 36,1%, държавните облигации спаднаха с 30,4%, а корпоративните облигации отслабнаха с 30,1 %.

В продължение на десетилетие акциите възвръщат над 8% - единственият положителен клас активи за периода 2012-2022 г. Тази възвръщаемост за десетилетие е над средната дългосрочна стойност от 6,6% от 1925 г.

Данните на Barclays също така показват, че най-лошата годишна възвръщаемост на акциите на САЩ, коригирана спрямо инфлацията за период от 20 години, е била 0,9%, въпреки че фирмата предупреждава, че това не означава, че е невъзможно да загубите пари за такъв период от време.

Историята беше подобна в Обединеното кралство, където акциите, коригирани спрямо инфлацията, се сринаха с 11,5% през 2022 година, но нараснаха с над 3% през последното десетилетие. През последните 123 години акциите на Обединеното кралство са нараснали със среден годишен темп от около 5%.

Време ли е отново за облигации?

Време ли е отново за облигации?

Топката е във Фед, като понижаването на лихвите вече е под сериозна въпросителна

Barclays също извади числата, за да покаже важността на реинвестирането. Стойността на 100 долара, инвестирани в края на 1925 г. в акции, е 23 726 долара без реинвестиране и 791 966 долара с реинвестиране. Коригирана спрямо инфлацията, това е разликата между 1431 долара и 47 764 долара.

*Материалът е с аналитичен характер и не е съвет за покупка или продажба на активи на финансовите пазари.