Фондовият пазар в САЩ се представя значително по-добре през нощта, отколкото през деня - факт, който провокира анализаторите да проучат феномена и да заключат, че може да е печеливша стратегия да купувате акции при затваряне на пазара и да продавате при отваряне.
Този т.нар. "ефект за една нощ" е толкова изразен, че някои изследователи го наричат "бабата на всички пазарни аномалии", отбелязва колумнистът на MarketWatch Марк Хулберт.
Вземете за пример S&P 500, който е нараснал с 6,6% през 12-те месеца до 15 април. Портфейл, инвестиран в индекса само през нощните часове, би донесъл дори по-висока възвръщаемост от 6,8%.
Повече от 100% от печалбите на фондовия пазар за последната година се случват, когато Нюйоркската фондова борса и Nasdaq са затворени. Ако бяхте държали S&P 500 само по време на редовните търговски сесии, щяхте да отчетете отрицателна възвръщаемост.
Този модел се потвърждава и в дългосрочен план. Според проучване на консултантската фирма Elm Street за периода 1992-2022 г., инвеститорите са постигнали цялата си възвръщаемост извън работното време на пазарите, докато дневните им резултати са били нулеви или отрицателни.
Разбира се, тези данни са хипотетични и не отчитат транзакционни разходи. За да приложите стратегията, трябва да купувате фонд върху широк индекс като SPDR S&P 500 ETF (SPY) при затваряне на всяка сесия в 16:00 ч. източно време и да продавате при отваряне в 9:30 ч. - над 200 двупосочни сделки годишно.
Дори и с тези разходи, изчисленията показват, че те биха намалили възвръщаемостта с около 1 процентен пункт. Много дискаунт брокери вече предлагат сделки без комисионни за SPY и други подобни ETF-и, с минимални спредове.
В миналото съществуваха и ETF-и, които автоматично прилагаха тази стратегия - NightShares 500 ETF и NightShares 2000 ETF, но те затвориха през лятото на 2023 г. Бившият им главен изпълнителен директор Брус Лавин коментира, че не знае за друг продукт, който в момента да осигурява подобна експозиция.
Защо съществува "ефектът за една нощ"?
Не бива да следвате стратегия, колкото и убедителна да изглежда на хартия, без да имате обяснение защо тя работи. Наскоро обаче беше предложено такова обяснение.
Проучване на Тери Марш (Калифорнийски университет, Бъркли) и Кам Фонг Чан (Университет на Западна Австралия) свързва ефекта с реакциите на пазарите при изненади в корпоративните отчети, публикувани, когато NYSE и Nasdaq са затворени.
Например, застрахователната компания Travellers Cos. отчете печалба на акция от $1,91 за първото тримесечие - почти три пъти над консенсуса. При отваряне на пазара акциите скочиха с 2,5%, но до края на деня загубиха 1,3% от стойността си.
Макар че не всички изненади в отчетите са положителни, повечето са. При това, ефектът им върху широките индекси като S&P 500 е ограничен, тъй като тежестта на отделните компании е малка. Това подчертава, че "ефектът за една нощ" е резултат от натрупването на множество такива събития в дългосрочен план.
Важно е да се отбележи също, че тази стратегия води до облагане с по-висока ставка на краткосрочните капиталови печалби. За да се възползвате ефективно, е добре да я прилагате в сметка с отложени данъци.
В обобщение: "Ефектът за една нощ" не е път към бързо забогатяване. Но постоянството му през годините и след като вече е добре известен, го прави заслужаващ внимание - за инвеститори, които имат търпение и дисциплина да спазват стриктно правилата на стратегията.
Материалът има информативен характер и не представлява инвестиционен съвет.