Инвеститорите в облигации често са по-склонни от инвеститорите в акции да създават проблеми на финансовите пазари. Повишаването на доходността на 10-годишните държавни облигации отслаби импулса на акциите, но стратезите и мениджърите на фондове, които следят пазара на облигации, виждат потенциал за по-голяма волатилност на акциите в бъдеще.

Доходността на 10-годишните държавни облигации, ключов показател за заеми, включително ипотеки, се покачи до 4,8% от 3,6% от средата на септември. Доходността е в най-високата си точка от есента на 2023 г. Цените на облигациите, които се движат в обратна посока, са паднали.

Някои от факторите, които стимулират доходността на облигациите, са добри новини. Растежът е по-силен от очакваното и има преоценка на така наречения неутрален процент, теоретичната точка, при която рисковете за икономиката са балансирани. Очакванията се покачват над първоначалната неутрална цел на Фед от 2,5% до 3%, тъй като повече инвеститори очакват инфлацията да се установи на по-високо ниво, отколкото преди пандемията.

Снимка 389314

Източник: iStock

Други фактори предизвикват безпокойство у инвеститорите в акции. Инфлационните очаквания се повишават. Вместо прогнози Федералният резерв да намали лихвите веднъж или два пъти през 2025 г., някои виждат повишаване на лихвените проценти.

Може би най-притеснителното е нарастването на премията за срока - възприеманият риск лихвените проценти да се повишат през целия живот на облигацията. Това означава, че инвеститорите искат от правителството да им плаща повече, за да държат дълга на САЩ. Едно голямо безпокойство е нарастващият бюджетен дефицит на САЩ.

Каква е доходността по 10-годишните държавни облигации на европейските страни

Каква е доходността по 10-годишните държавни облигации на европейските страни

Икономиката на "Стария континент" е изправена пред сериозно забавяне

Ето как инвестиционни стратези и мениджъри на облигации, интерпретират движенията на пазара на облигации и какво означава това за акциите, дали своите мнения за финансовото издание Barrons.

Савита Субраманиан, ръководител на стратегията за акции на САЩ в BofA, очаква "истинската драма" за оценките на акциите да стане по-остра, когато номиналната 10-годишна доходност е 7% или по-висок.

Роджър Халъм, глобален ръководител на лихвените проценти на Vanguard, казва, че дали поевтиняването на облигациите ще се превърне в проблем за акциите зависи от това, което движи лихвите по-високо. "Ако инфлационните очаквания се покачват или защото има рязко покачване на срочната премия, което затяга финансовите условия, това би било малко по-предизвикателно", казва той.

Халъм казва, че пазарът ще бъде чувствителен към знаците, че фискалният дефицит, който се намира на 7% от брутния вътрешен продукт, може да се разшири допълнително, тъй като администрацията на Тръмп излага своите планове за намаляване на данъците и тарифи. Това може да повиши още повече срочните премии.

Сайра Малик, ръководител на отдела за акции и дългови инструменти на Nuveen, вижда покачването на доходността по-скоро от ястребови перспективи за намаляване на лихвените проценти и нарастващи опасения от инфлацията, отколкото от по-силни перспективи за икономически растеж.

Засега тя очаква основната инфлация на личните потребителски разходи (PCE), която изключва разходите за храна и енергия, да спадне умерено до 2,5% тази година от 2,8% последно. Но ако администрацията на Тръмп разкрие универсална тарифа от 10% върху целия внос, Малик казва, че това може да добави поне един процентен пункт към нейните инфлационни очаквания. А по-високите рискове от инфлация биха навредили на акциите.

Маулик Бхансали, старши портфолио мениджър и съръководител на основния екип за фиксиран доход в Allspring Global Investments, казва, че текущите оценки на фондовия пазар все още не отразяват по-високата цена на капитала, която идва с повишаването на доходността до 6% за корпоративен дълг.

"Сега пазарите на облигации определят постоянно по-високите дългосрочни лихвени проценти, които, ако бъдат включени в сконтовите проценти за паричните потоци от капитала, могат да бъдат удар върху оценките на акциите", казва Бхансали.

Бриж Кхурана, портфейлен мениджър с фиксиран доход в Wellington Management, очаква връзката между слабостта на фондовия пазар и по-високата доходност на облигациите да продължи. Този натиск може да се засили, ако администрацията преследва само един пакет за съгласуване на бюджета.

Кхурана казва, че доходността на облигациите може да се повиши поради опасения относно "едно голямо, значително" увеличение на разходите, в сравнение с по-ранните очаквания за "по-слаб" пакет, който разделя сметката за помирение на две и в крайна сметка може да ограничи фискалните разходи.

Ерик Кнутцен, съглавен инвестиционен директор на екипа за мулти-активи на Neuberger Berman, казва, че нестабилността се е преместила от краткосрочната част на пазара на облигации, тъй като инвеститорите пренасочват фокуса си към фискалната политика от централните банки.

"Дългосрочните доходности очакват известна волатилност и изпращат съобщение до фондовия пазар, че волатилността в краткосрочен план е оправдана", каза Кнутцен.

Ако доходността на 10-годишните държавни облигации остане в диапазона от 4,5%, Кнутцен не очаква това да причини много проблеми на акциите. Въпреки че той все още е оптимистично настроен относно перспективите за S&P 500 с очакванията за 10% ръст на средната печалба, оценките на мегакапитализираните технологични акции са разтегнати и уязвими към покачване на доходността.

В резултат на това той предпочита разширяването на експозицията на акции към останалата част от S&P 500 или дори акции със средна или качествена малка капитализация, които може да са по-малко чувствителни към променливостта на лихвените проценти.

Ако 10-годишните лихви се повишат много над 5% и останат там, Кнутцен казва, че е възможна корекция от 10% на пазара.

Късно ли е да купувате американски държавни облигации?

Късно ли е да купувате американски държавни облигации?

Текущата доходност изглежда като приемлива доходност

Мат Ийгън, мениджър на мултисекторните продукти на Loomis Sayles, вижда неотдавнашния скок в доходността като "още един сигнал за събуждане, който е новата реалност" на структурните сили, които вероятно ще поддържат инфлацията по-висока, включително демография, опасения за националната сигурност и масивни инвестиции разходи, свързани с AI, електрификация и климат.

Игън вижда акциите уязвими към по-високи лихви на фона на нарастващия потенциал следващият ход на Фед да бъде повишаване на лихвения процент.

*Материалът е с аналитичен характер и не е съвет за покупка или продажба на активи на финансовите пазари.