Британските медии с голяма загриженост анализираха резултатите от изборите в България, отбелязвайки крехката стабилност на най-слабата икономика в ЕС вследствие на получения резултат.

Това каза за предаването „12+3" на БНР макроикономистът проф. Димитър Иванов, според когото след изборите се повтаря картината „партиите срещу хората".

„Страната и народът ни са на края на възможностите си. България е изправена пред национална опасност и това трябва да се разбере. Какво ни предлагат партиите срещу всичко това? Бих го характеризирал като едно правителство на политическия калабалък", заяви икономистът

Проф. Иванов изрази мнение, че никоя от партиите, освен ГЕРБ, не е в готовност да управлява и затова ГЕРБ трябва да се замисли за съставяне на правителство на малцинството.

„Никой не е гласувал за управление, водено от ГЕРБ, но с опашка от партии-джуджета" аргументира се той и изтъкна, че повечето други партии дори не са казали кого биха номинирали за премиер, ако спечелят изборите.

„На вратата на българската икономика чукат свръхспешни, неотложни задачи за решаване - актуализацията на бюджета. Служебният кабинет предложи реалистично виждане по актуализацията. Те откриха редица врати, които бяха затворени, откриха редица табута. Чака актуализация на бюджета на НЗОК. Чака и Бюджет 2015. Ако искаме, поне мъничко, да спрем тази криза, той трябва да е смел и решителен, редуциращ всякакви излишни загуби и разходи и засилващ конкурентоспособността. Даже аз считам, че трябва да бъде доста по-брутален от бюджетите на Дянков, но далеч по-прецизен и ефективен."

Според Иванов е необходима укрепване на банковата система, смяна на ръководството на БНБ и решаване на казуса с връщането на спестяванията в КТБ до 100 000 евро. До март трябва да приключи и нов национален тест на всички банки в страната и одит на цялата пенсионна система.