Федералният бюджет на Руската федерация за първите 7 месеца на годината (януари-юли), по предварителни данни на Министерството на финансите, е с дефицит от 2,82 трилиона рубли.
Министерството възобнови публикуването - след спиране за период от 2 години - на своите оценки за размера на дефицита (евентуално излишъка) спрямо брутния вътрешен продукт (БВП) на страната, който е един от най-важните икономически показатели за всяка държава, показващ действителното състояние на нейните финанси.
За седемте месеца бюджетният дефицит на Русия възлиза на 1,8% от БВП.
Ще припомним, че за страните от ЕС показателят е определен на максимум 3% от БВП на всяка държава - като това е едно от трите основни изисквания за присъединяване на дадена страна от ЕС към еврозоната.
За първото полугодие министерството оцени нивото на бюджетния дефицит на 2,595 трилиона рубли. Само през юли дефицитът е нараснал с 222 милиарда рубли.
Като цяло за 2023 г., планираният дефицит е от около 2,9 трилиона рубли, или 2% от БВП. Обаче, по думите наскоро на министъра на финансите на Руската федерация Антон Силуанов, размерът му за годината може да достигне 2-2,5% от БВП.
Приходите в бюджета за 7-те месеца възлизат на 14,525 трилиона рубли, което е със 7,9% по-малко от приходите за същия период на миналата година. За полугодието показателят беше 12,38 трилиона рубли, т.е. само за юли приходите възлизат на 2,144 трилиона рубли.
По-конкретно, приходите извън тези от петрол и природен газ за 7-те месеца са нараснали на годишна база с 19,8% - до 10,33 трилиона рубли (през януари-юни ръстът е с 17,8%, през януари-май - с 9%, през януари-април - с 5%). Министерството на финансите отбелязва, че динамиката на постъпленията на най-големите видове приходи извън петролните и газовите (данъци върху оборота, данък общ доход) остава в стабилна положителна зона, включително спрямо 2021 г.
Като цяло обемът и траекторията на приходите извън тези от петрол и газ "показват значително превишение на темпа, заложен при формирането на бюджета", отбелязват от Министерството на финансите.
От друга страна обаче, приходите от нефт и газ в руския бюджет продължават да са много по-малко спрямо миналата година. През януари-юли намалението е с 41,4% на годишна база - до почти 4,2 трилиона рубли (за полугодието спадът на показателя беше с 47%, през януари-май - с 50%, през януари-април - с 52%).
Разходите на руския бюджет за януари-юли възлизат общо на 17,34 трилиона рубли, надвишавайки същия период на миналата година с 14% (за полугодието ръстът беше с 19%, за януари-май - с 27%). За полугодието бюджетните разходи на Русия бяха 14,98 трилиона рубли, а само юли те възлизат на 2,365 трилиона рубли.