JPMorgan Chase & Co. вижда възможност в златото преди вероятна рецесия в САЩ, прогнозирайки, че цените ще преминат над 2000 долара за унция до края на годината и ще достигнат нови рекорди през 2024 г., когато лихвените проценти започнат да падат.

Намаляването на реалната доходност в САЩ ще бъде "значителен двигател" за благородния метал, когато Федералният резерв започне да прилага намаления на лихвените проценти, което трябва да се случи през второто тримесечие на следващата година, каза Грег Шиърър, изпълнителен директор на Global Commodities Research, в онлайн брифинг в сряда.

Златото се повиши с около 15% през последните 12 месеца, подкрепено от знаци, че цикълът на повишаване на лихвените проценти в САЩ е към своя край, покупки от централните банки, както и пристъпи на търсене на убежище. В началото на май златото достигна своя рекорд от 2075,47 долара за унция, поставен през 2020 г.

Мекото приземяване на САЩ - добро за златото и лошо за щатския долар?

Мекото приземяване на САЩ - добро за златото и лошо за щатския долар?

Мнението на топ експерт

Банката има целева средна цена от 2175 долара за унция за злато през последното тримесечие на 2024 г., като рисковете са изкривени нагоре поради прогнозата за лека рецесия в САЩ, която вероятно ще удари някъде преди Фед да започне да облекчава.

"Намираме се на много първокласно място, където смятаме, че притежаването на злато и дългото разпределение на злато и сребро е нещо, което действа както като диверсификатор на късния цикъл, така и като нещо, което ще се представи добре, докато гледаме към следващите 12, 18 месеца" - каза Шиърър.

Златото и среброто са "агностици" по отношение на това дали ще има меко или твърдо приземяване в САЩ, въпреки че по-изразена рецесия би довела до по-драматично намаляване на лихвените проценти, каза още експертът на банката. Това е в контраст с акциите и цикличните суровини, като алуминий и мед, където възвръщаемостта може да варира значително в зависимост от икономическия сценарий, каза Шиърър.

Нетните дълги позиции на мениджърите на пари във фючърси върху злато се увеличиха тази година, но търговията все още не е твърде претъпкана, каза той. Други източници на физическо търсене също влязоха в сила, като покупките от централната банка стават все по-силен двигател на цените.

"Тук има нетърпение наистина да закупите и да диверсифицирате разпределението далеч от валутите", каза Шиърър, добавяйки, че геополитическите рискове са направили златото още по-привлекателно за правителствата.

Има и по-позитивни прогнози за благородния метал

Има и далеч по-положителни прогнози за цената на благородния метал, от тези на Шиърър. Златото може да се повиши до цена между 3000 до 5000 долара за унция през следващите три до пет години. Това заяви управлявителят на фонда Quadriga Igneo Диего Парила, пред финансови медии още миналата година.

"Мисля, че двигателите на златната сила не само остават, но всъщност са засилени. Изкуствено ниските лихвени проценти създадоха балони с активи, които са твърде големи, за да се спукат, което ще затрудни много нормализирането на централните банки, без да рискува техния срив", коментира Парила.

Благододният метал достигна рекордно високи нива от 2 075,47 долара за унция през август 2020 г., тъй като пандемията причини хаос в световната икономика, но през последните няколко седмици се търгува близо до нивото от 2000 долара.

Апетитът за риск на по-широките финансови пазари в края на юли, в среда на изнасяне на печалбите от водещи технологични мега-компании, не попречи на апетита за злато.

"Печатането на пари от централната банка всъщност не решава проблемите, а само ги забавя. Златото ще се възползва от това, че е физически актив, който не можете да се отпечата", добави Парила.

И накрая идва още една изключително смела прогноза. "Рационалният случай за 7 000 долара злато до 2030 г.", написана от Чарли Морис. Авторът започва с наблюдението, че златото е било водещият основен клас активи през 21-ви век, което е изключително постижение, като се има предвид, че златото не носи доход.

Държавите, които репатрират златото си, заради санкциите срещу Русия

Държавите, които репатрират златото си, заради санкциите срещу Русия

Банки и фондове местят златните си резерви от чужди трезори

Някои хора вярват, че тъй като златото не дава доход, то не може да бъде оценено. Но Морис не е съгласен - и той моделира злато, което е много интересно, като облигация със следните характеристики: той е нулев купон, защото не плаща лихва; има голяма продължителност, защото трае вечно; той е свързана с инфлацията, както показа историческата покупателна способност; той има нулев кредитен риск, при условие че се държи във физическа форма; тя е издадена от Бог.

Моделът изяснява защо основният двигател зад печалбите на златото през този век е спадът в реалните лихви в САЩ. Според модела на автора златото сега се търгува с премия над справедливата му стойност, но инвеститорите не трябва да се притесняват, тъй като "по-вероятно е да се повиши оттук, отколкото да се обърне. Това е така, защото златото е в бичи пазар и силите, които го карат по-високо, надвишават силите, които го задържат."

По-специално, Морис смята, че златото просто вижда инфлацията през последните няколко години. В крайна сметка, противно на количественото облекчение, настъпило след Голямата рецесия, този път скокът на паричното предлагане се вля в реалната икономика.

Следователно, според автора, ако дългосрочните инфлационни очаквания се увеличат, заедно със златната премия, докато доходността на облигациите остане свръх ниска, цената на златото може рационално да постигне до нивото от 7 000 долара.

В крайна сметка "огромните печалби през 21-ви век са настъпили в среда с понижаващи се темпове, докато дългосрочните инфлационни очаквания почти не се движат. С по-висока инфлация на хоризонта нещата започват да стават интересни."

Материалът е с аналитичен характер и не е съвет за покупка или продажба на финансови активи на фондовите пазари.