Главният глобален икономист на JPMorgan Брус Касман и колегите му имат мрачна прогноза относно агресивната тарифна политика на президента Доналд Тръмп: "Ще се лее кръв.", пише Business Insider
В изследователска бележка до клиенти Касман заедно с няколко други икономисти на банката, предупредиха, че рискът от изпадане на глобалната икономика в рецесия се е увеличил от 40% на 60% в отговор на обявяването на митата от "Деня на освобождението" в сряда.
Американският президент обяви всеобхватни 10% мита върху стоки от всяка държава, внасяни в САЩ, и дори по-високи мита за 60 търговски партньори с постоянен търговски дефицит със САЩ. Мерките засягат страни като Китай и Япония, както и Европейския съюз.
Те са в допълнение към съществуващите мита срещу най-големите търговски партньори на САЩ, Канада и Мексико.
"Разрушителните политики на САЩ бяха признати като най-големият риск за глобалната перспектива през цялата година. Последните новини затвърждават нашите опасения, тъй като търговската политика на САЩ се превърна в решително по-малко приятелска за бизнеса, отколкото очаквахме", гласи изследователската бележка на JPMorgan.
Икономистите на банковия гигант описват митата "на основно ниво" като функционално увеличение на данъците върху покупките на вносни стоки от американските домакинства и бизнеси. Според анализаторите на JPMorgan, обявлението тази седмица, след по-ранните повишения на митата, повишава средната данъчна ставка на САЩ "с около 22 процентни пункта до приблизително 24%," което е еквивалентно на около 2,4% от БВП.
"Повишение от този размер би било наравно с най-голямото данъчно повишение след Втората световна война," гласи изследователската бележка на JPMorgan. Ефектите му могат да бъдат усилени "чрез ответни мерки, спад в бизнес настроенията в САЩ и прекъсвания на веригата за доставки."
"Подчертаваме, че тези политики, ако се запазят, вероятно ще тласнат икономиката на САЩ и евентуално глобалната икономика в рецесия тази година", пишат експертите.
Но изпадането в национална или глобална рецесия "не е предрешено. Американската и глобалната икономика стоят на солидна основа и би трябвало да могат да издържат на умерен шок ", посочват икономистите на JPMorgan като потенциален лъч надежда.