Главният глобален икономист на JPMorgan Брус Касман и колегите му имат мрачна прогноза относно агресивната тарифна политика на президента Доналд Тръмп: "Ще се лее кръв.", пише Business Insider

В изследователска бележка до клиенти Касман заедно с няколко други икономисти на банката, предупредиха, че рискът от изпадане на глобалната икономика в рецесия се е увеличил от 40% на 60% в отговор на обявяването на митата от "Деня на освобождението" в сряда.

България и всичките й съседи ще бъдат ударени от новите мита на САЩ

България и всичките й съседи ще бъдат ударени от новите мита на САЩ

Те влизат в сила от 9 април

Американският президент обяви всеобхватни 10% мита върху стоки от всяка държава, внасяни в САЩ, и дори по-високи мита за 60 търговски партньори с постоянен търговски дефицит със САЩ. Мерките засягат страни като Китай и Япония, както и Европейския съюз.

Те са в допълнение към съществуващите мита срещу най-големите търговски партньори на САЩ, Канада и Мексико.

"Разрушителните политики на САЩ бяха признати като най-големият риск за глобалната перспектива през цялата година. Последните новини затвърждават нашите опасения, тъй като търговската политика на САЩ се превърна в решително по-малко приятелска за бизнеса, отколкото очаквахме", гласи изследователската бележка на JPMorgan.

Първи последствия от митата на Тръмп - автомобилният концерн Stellantis спира завода си в Канада

Първи последствия от митата на Тръмп - автомобилният концерн Stellantis спира завода си в Канада

Американската политика за митата "създава несигурност в цялата автомобилна индустрия", според синдикалист

Икономистите на банковия гигант описват митата "на основно ниво" като функционално увеличение на данъците върху покупките на вносни стоки от американските домакинства и бизнеси. Според анализаторите на JPMorgan, обявлението тази седмица, след по-ранните повишения на митата, повишава средната данъчна ставка на САЩ "с около 22 процентни пункта до приблизително 24%," което е еквивалентно на около 2,4% от БВП.

"Повишение от този размер би било наравно с най-голямото данъчно повишение след Втората световна война," гласи изследователската бележка на JPMorgan. Ефектите му могат да бъдат усилени "чрез ответни мерки, спад в бизнес настроенията в САЩ и прекъсвания на веригата за доставки."

"Подчертаваме, че тези политики, ако се запазят, вероятно ще тласнат икономиката на САЩ и евентуално глобалната икономика в рецесия тази година", пишат експертите.

Но изпадането в национална или глобална рецесия "не е предрешено. Американската и глобалната икономика стоят на солидна основа и би трябвало да могат да издържат на умерен шок ", посочват икономистите на JPMorgan като потенциален лъч надежда.