Краткосрочните задължения на Турция, падежиращи в рамките на една година, продължава да расте и през октомври, показват данните на местната централна банка, според които към края на месеца те са нараснали до 132,8 млрд. долара.
В сравнение с края на миналата година това е ръст от 7,8%.
Най-голямата част от задълженията на и в страната са деноминирани в щатски долари, които имат дял от 43,6%, следвани от тези в евро с 29,4% и в други валути 15,6%. Не е изненадващо, че дълговете в нестабилната местна лира заемат най-малкия дял от само 11,4% от всички краткосрочни такива.
Задълженията на банките в страната се понижават с 0,7% до 55,6 млрд. долара, а в другите сектори краткосрочният дълг пада още повече - с 4,6% до 56 млрд. долара. Не е изненадващо, че задълженията на централната банка на страната обаче се изстрелват с почти 8,5 млрд. долара за първите десет месеца, достигайки 21,2 млрд. долара.
"От страна на кредитиращите, краткосрочният дълг на публичния сектор нарасна с 3,3% до 25,9 млрд. долара", изтъкват от банката. "Краткосрочните дългове на частния сектор се понижиха с 4,4% до 85,8 млрд. долара спрямо края на 2019 г."
Краткосрочен дълг към БВП на Турция
source: tradingeconomics.com
Така като съотношение към брутния вътрешен продукт заради политиките на управляващите в страната отново се връща към растеж, след като през 2015 г. започна да слиза от предишния си рекорд от над 33%. Към края на миналата година то възлизаше на малко над 27% от БВП.