По време на демонстрация в транспортното министерство на електронен обмен на документи премиерът Борисов провери дали в пътната агенция (АПИ) не пият кафе или не играят карти, предаде репортер на News.bg, присъствал на демонстрацията.
Беше изпратено електронно писмо до агенцията и Борисов, както и присъстващите в залата министри, заместник-министри от кабинета и журналисти видяха на екран своевременното връщане на отговор от АПИ.
С това беше даден практически старт на системата за електронен обмен, която засега е между пет държавни администрации- министерство на транспорта, външното министерство, министерство на икономиката, АПИ и РВД.
Новата електронна система ще спестява на всяка структура по 300-400 хил. лв. на година за куриери или около 5 млн. лв. икономии за държавния бюджет годишно. До два месеца всички структури на централната администрация трябва да се вържат към системата.
На демонстрацията премиерът доведе целия Министерски съвет и след като беше изпратено първото съобщение премиерът се закани да уволни всеки министър, който изостане от сроковете за изграждане на електронното правителство. .
По време на публичното изпробване на системата беше получено писмо от външното министерство и веднага му бе поставен входящ номер, което беше известено, че е получено и беше насочено към съответните специалисти за обработка.
Заместник-министърът на транспорта Валери Борисов обясни на премиера по повод съмненията му, че служителите в АПИ може да се занимават с необичайни дейности, че тази система гарантира прозрачност и отчетност. Регистрира се точно кога е постъпило писмото, към кого е било насочено, кога е имало реакция, така че да може да се контролира администрацията да бъде ефективна по всяко време.
Премиерът Борисов каза, че тази система е изключителна придобивка за българските граждани и спестява много пари на държавата, а най-важното е, че по този начин вече администрацията няма да бъде безнаказана.
„Вижда се дата, час, секунда, кога е влезнало писмото и кога е излезнало, затова искам да включим и общините, и вече няма да може кметът да казва аз изпратих писмо преди 30 дни и нямам отговор", обясни Борисов.
Запитан дали би си направил експеримент лично да изпрати писмо до някоя администрация и сам да я провери, Борисов каза, че обича да прилага такива хитринки и че са много успешни.
Премиерът препита присъстващите министри докъде са стигнали с подготовката за електронен документооборот и кога всички ще се включат в системата. За включването на търговския регистър Валери Борисов обясни, че е един от най-важните приоритети и до 3-ти януари се очаква всички заинтересовани да представят предложенията си и в рамките на месец ще бъдат оценени.
Социалният министър Тотю Младенов обясни, че министерството му има готовност да се върже към системата за е-обмен на документи едва на 15%. Предишното правителство изостанало много с изпълнението на задачите, каза още министърът.
Няма да се оправдавате с предишните, това аз го правя, отговори му Борисов.
Здравният министър Стефан Константинов каза, че в министерството му тече процедура за изграждане на деловодна система, съвместима с демонстрираната във вторник. Имало стара, но тя не работи, каза министърът и даде пример с информационна система за отпускането на скъпо струващите лекарства, за която през 2008 г. са платени 2.4 млн. лева, но тя не съществува и до ден днешен. Парите са отишли в небитието, каза Константинов.
Министърът на икономиката, енергетиката и туризма Трайчо Трайков пък предложи на премиера да предостави безплатен електронен подпис на всеки желаещ гражданин, за да се улесни достъпа до електронното правителство. Е-подписът струва между 60 и 100 лв., но според премиера си заслужава да се заделят средства за това, защото така се увеличава прозрачността в работата на правителството.
До края на годината ще бъде осигурена платформата за въвеждане на електронно призоваване, което първоначално ще бъде въведено за държавните институции и общините. Диана Ковачева каза, че очаква в най-скоро време и правосъдното министерство да се присъедини към системата. Здравният министър Стефан Константинов изтъкна предимствата на електронния подпис и обмен на документ.
Помолен да обясни отсъствието на някои министри и да коментира дали това не означава липса на готовност за включване в системата, Борисов каза, че земеделският министър Мирослав Найденов дава шарани в Ихтиман на бедните и дечицата при отец Иван. Симеон Дянков и Нона Караджова пък работят по тема, за която им е дал срок до петък да бъдат готови и двамата ги е освободил. Снощи е бил направен тест на системата и тези министри са го видели, подчерта още Борисов.
Транспортният министър Московски даде пример с документооборотната система на транспортното министерство - от въвеждането от 2003 г досега в нея са обработени над 370 хиляди документа. От януари до 1 декември тази година в системата са постъпили 48366 документа. След старта на електронния обмен с други администрации, само транспортното министерство ще спести минимум 300 хиляди лева годишно за куриери, които носят на ръка хартиени документи.
el viejo
на 07.12.2011 в 08:12:32 #2Какво е това парадно заглавие - "Електронно Правителство"! Това което ген.Бойко Борисов прокламира като "Електронно Правителство" е практически електронизиране на някои деловодни и архивни дейности във ведомствата! То е много, ама много далече от термина "Електронно Правителство". Това което сега се мъчат да направят и пак ги е страх, е дублиране на хартиените носители за писма и една част от създадените до сега формулляри попълвани от гражданите и фирмите за искани справки и услуги от държавната и общинска организация с електронни файлове за по лесното им разпространение при нужда! Това не никакво "Електронно Правителство"! В България никога не може да се въведе в държавната администрация някакъв по комплексен софтуер, освен за деловодство и регистрация на входяши и изходящи вече ръчно оформени документи. За да има такъв софтуер, трябва да има логични правила за вземане решения и създаване на документи, което би ликвидирало корупцията, изисква логика, за да може да се алгоритмизира процеса, която сега напълно липсва в дейността на администрациите и никога няма да моиоже да се наложи!
Justice for ALL
на 06.12.2011 в 19:15:26 #1Точно така г-н Борисов. Бай Ганьо трябва да бъде ритан постоянно, за да работи. Тия министри за това са сложени, за да пестят пари на държавата и данъкоплатците, а не само да си получават заплатките и да пият кафе.