Старо правило гласи - "добре изградената инвестиционна стратегия е половината от успеха на финансовите пазари". Инвестиционната стратегия има за цел да насочва инвеститорите към уверени и ефективни търговски решения. Без въведена стратегия инвеститорите са по-склонни да търгуват прекалено много, да оставят емоциите да вземат връх или неволно да променят своите рискови профили. Всеки от тези резултати може да ограничи дългосрочния потенциал за растеж.
Независимо дали целта ви е генериране на печалби или дългосрочен доход, наличието на определен подход осигурява най-добрия шанс за успех на фондовия пазар. За щастие, не е нужно да сте кой знае колко навътре в инвестирането, или да сте финансов специалист, за да създадете стратегия, която работи добре за вас.
Можете да разработите солидна, персонализирана инвестиционна рамка в три стъпки.
Стъпка 1: Определете вашата толерантност към риск
Толерантността към риск описва колко волатилност ще приемете във вашия инвестиционен портфейл. Вашият апетит или обратното - непоносимост към риск, трябва да повлияе на всеки аспект от вашата инвестиционна стратегия.
Обърнете внимание също, че рискът и печалбата работят заедно при инвестирането. Активите с по-висок риск имат по-голям потенциал за растеж, а активите с по-нисък риск имат по-малък потенциал за растеж. Относителният риск и печалба от инвестиране в акции срещу пари в брой показва това.
Тъй като толерантността към риска е основен елемент на вашата стратегия, разумно е да я дефинирате в писмен вид. С тази документация трябва да е по-лесно да преглеждате и валидирате вашия подход периодично. Ако апетитът ви за риск не се е променил, стратегията ви вероятно все още е в сила. Или, ако вашата определена толерантност към риск вече не ви устройва, вероятно е време за основно преработване на стратегията.
Източник: iStock
Обмислете сценарии за спад на портфейла
Най-лесният начин да изясните своята толерантност към риска е да обмислите сценарии за спад на портфейла. Бихте ли могли да понесете спад от 10% във вашата инвестиционна сметка? Какво ще кажете за 50%?
Вашият максимален капацитет за нереализирани загуби може да покаже къде попадате в спектъра на толерантност към риска. Понасяте нереализирана загуба, когато притежавана от вас акция спадне в стойността си. Загубите се реализират само когато продадете акцията за по-малко, отколкото сте платили за нея.
Пример за това как може да изглежда вашият спектър на толерантност към риск:
- Ако 10% е вашият лимит, не сте склонни да рискувате.
- Ако можете да приемете спадове в диапазона от 20%, имате умерен апетит за риск.
- Ако можете да приемете спадове от 30% или повече, вие сте толерантни към риска.
С по-висока толерантност към риска можете удобно да притежавате акции, които имат по-голям потенциал за растеж - акции като Nvidia, например. Аяко Йошиока, консултантски директор по портфолио в независимия мениджър на активи Wealth Enhancement Group, отбелязва, че акциите на Nvidia (NVDA) са преминали през множество периоди, когато са се понижавали с повече от 50%.
Източник: iStock
Следователно акциите предоставят полезен мисловен експеримент за инвеститорите. Ако една акция, която притежавате, загуби половината от стойността си, бихте ли се паникьосали и продали или сте готови да изчакате възстановяване?
Стъпка 2: Цели за разпределение на активите
Разпределението на активите е съставът на вашето портфолио между различни видове активи. Задаването на цели за разпределение на активите ви помага да управлявате риска според вашата толерантност.
Например, консервативните инвеститори могат да се насочат към 50% експозиция към акции и 50% експозиция към облигации. В този микс акциите осигуряват потенциал за растеж заедно с волатилност. Облигациите осигуряват стабилност на инвестираните средства и дохода.
Портфолио с по-висок процент акции може да доведе до по-големи печалби, но с по-голям риск. Ето защо агресивните инвеститори, които могат да се справят с риска, предпочитат по-голяма експозиция на акции, до 90%.
Можете също така да разделите целевата си експозиция към акции на по-малки категории, като акции за растеж, стойностни акции, акции с ниска капитализация, средна капитализация, големи капитализации и международни акции.
Можете също така да ограничите относителната си експозиция към всяка отделна акция. Това е особено важно за акциите с променлив растеж, които могат да променят цените бързо и драматично. Държането на всяка акция до, да речем, 5% или по-малко от вашето портфолио ви предпазва от твърде голяма зависимост от която и да е позиция.
Целите за разпределение трябва да ръководят вашето инвестиционно портфолио
Вашите цели за разпределение насочват първоначалното ви изграждане на портфолио и текущи решения за търговия. Например:
Тъй като цената на акциите се повишава, стойността на държане на тази позиция става по-голям процент от портфолиото ви. Позицията може в крайна сметка да надхвърли горната граница на експозицията на една акция. Това би било сигнал да продадете част от акциите си, за да намалите експозицията си и да приберете печалби.
Спадът в цената може да ви остави място за увеличаване на позицията ви. Ако все още вярвате, че акциите имат потенциал за ръст, когато това се случи, може би е време да купите.
Стъпка 3: Задаване на тригери за покупка и продажба на акции
Майкъл Кодари, главен изпълнителен директор на мениджъра на богатството KOSEC Securities, пред финансовото издание Yahoo! Finance, препоръчва да се определят целеви цени за покупка и продажба за управление на риска.
Целевите изкупни цени могат да се основават на официални или неофициални оценки на присъщата стойност на компанията. Официалните методи за установяване на стойност включват метода на дисконтиране на дивиденти (DDM) и анализ на дисконтирания свободен паричен поток (DCF).
DDM определя количествено стойността на компанията, като оценява бъдещите дивиденти и коригира този доход към настоящата стойност. DCF следва подобна логика, но отстъпва предвидения свободен паричен поток на компанията, а не дивидентите. Неофициалните методи за установяване на стойност включват сравнения с конкуренти и исторически сравнения.
Обърнете внимание, че много инвеститори определят желаната цена за покупка по-ниска от оценката на тяхната стойност. Това осигурява граница на безопасност от по-нататъшни спадове на цената на акциите.
Задаването на целеви продажни цени може да бъде по-лесно. Можете да ги базирате на нереализирани проценти на печалба или каквато и да е цена, която би накарала акцията да надхвърли вашите цели за разпределение. Например, може да искате да вземете печалби, когато цената на акциите се покачи с 20% над цената на покупката.
Други точки от данни, които могат да информират вашите тригери, може да включват:
Индекс на относителна сила (RSI). RSI е индикатор за импулс, който измерва скоростта и размера на последните промени в цената на акциите. RSI от 70 или по-висок показва, че акцията може да бъде свръхкупена и готова за корекция на цената. RSI от 30 или по-малко означава, че акцията е свръхпродадена, което може да създаде изгодна ценова точка.
Коефициенти на оценка. Съотношенията цена-продажба и цена-печалба определят количествено колко скъпа е акцията спрямо нейните приходи и печалба, съответно. Тези съотношения са най-значими, когато се сравняват с подобни компании и историческите стойности на компанията.
Оценки на анализатори и ценови цели. Анализаторите имат задълбочени познания за компаниите, които покриват. Те не са безпогрешни, но анализаторите могат бързо да установят как последните развития влияят върху перспективите на акциите. Ако се съмнявате в перспективите на дадена акция, опитайте да прегледате какво имат да кажат анализаторите като отправна точка.
Разчитайте на стратегия
Една солидна инвестиционна стратегия може да превърне вашето инвестиране от догадки в продуктивна методология. Използвайте го, за да обосновете вземането на решения - особено за грабнали заглавия акции като Nvidia или Tesla (TSLA) - за по-сигурен път към създаване на богатство.
*Материалът е с аналитичен характер и не е съвет за покупка или продажба на активи на финансовите пазари.