Дългосрочната, рентабилна за производителите, цена на петрола трябва да бъде 9-10 долара за барел и тогава колите, работещи на бензин, ще бъдат конкурентни на електрическите автомобили. До този извод стига в изследването си Марк Люис от BNP Paribas Asset Management.
В анализа е представена концепция за рентабилността на енергията спрямо вложения капитал (EROCI). Тя позволява да се оцени какъв обем капитални разходи за петрол и съответно за възобновяеми енергийни източници може да се преобразува в полезна енергия за транспортните средства.
Според анализа на BNP Paribas Asset Management, сега при еднакви капиталовложения енергията от слънце и вятър могат да произведат значително повече полезна енергия за електрическите автомобили, отколкото петролът при цена $60 за барел за леките коли и другите превозни средства с малка товароподемност.
За транспортните средства, работещи на бензин, е необходимата цена на петрола 9-10 долара за барел, а за дизеловите коли - $17-19 за барел. Тогава те ще могат да се конкурират с електрическите автомобили. Независимо дали става дума за бензин или за дизел, дните на петрола като източник на гориво за транспортните средства са преброени", се пише в анализа.
Безпрецедентните мащаби на този проблем заплашва с огромни негативни последствия големите петролни компании. Според последните данни текущите инвестиции в петролните проекти при праг на рентабилността с цена на петрола $20 или повече за барел може да постави по въпрос 40% от бъдещия годишен добив на суровината.
Въпреки сериозните предупреждения по адрес на петролната промишленост в доклада на BNP Paribas Asset Management се казва, че "днес петролният отрасъл има огромно преимущество в сравнение със сектора на възобновяемите енергийни източници". На петрола се падат 33% от цялата доставка на енергия в света през 2018 г. в сравнение с 3-те процента, идващи от ВЕИ.
Освен това на този етап електрическите автомобили струват по-скъпо от бензиновите и дизеловите. Вероятно тази ситуация ще се съхрани до 2023-2025 година, се твърди в анализа.
Въпреки че преимуществата на петролната индустрия са огромни днес, те все пак са ограничени във времето. Петролните компании са принудени да инвестират в нови проекти, "само за да съхранят позиции", се казва в доклада.
"Петролът има значително предимство в сравнение с възобновяемите енергийни източници. Въпросът е колко е голямо е то и колко дълго ще продължи", пише още в доклада на BNP Paribas Asset Management.