Проектът за ново летище в покрайнините на румънската столица Букурещ напредва.
Предварителното проучване за осъществимост, необходимо за изграждането на летище Bucharest-Sud, е завършено, съобщи Даниел Бълуца, кмет на Сектор 4 в града. Това са добри новини и за хората, живеещи в Северна България, защото разстоянието от границата до новото съоръжение се равнява на приблизително 30 минути с кола. И досега много българи пътуват през румънската столица, но основният аеропорт на града "Отопени" се намира в северната му част, което струва доста повече време за придвижване.
По думи на кмета, проектът, идеята за който датира през далечната 1973 година, ще бъде реализиран "със сигурност". Неговата прогнозна стойност възлиза на около €2 милиарда.
Бълуца допълни още, че дейностите напредват бързо и към момента се преминава към работна фаза на проучване за осъществимост.
Все пак, кметът призна в TikTok, че подобен проект "има дълъг период на изпълнение" и е вероятно да се проточи дори "седем-осем години".
Сегашното твърдение изглежда като леко отстъпление от заявените през май 2024 година срокове за реализация. Както Money.bg писа тогава, Бълуца посочи есента на 2025-а като старт на процедурите по проектиране и изпълнение, а финалният проект трябваше да се реализира в рамките на 3 години от издаването на заповедта за строеж.
Мащабен проект с регионална роля
Новото летище представлява значителна инвестиция, предназначена да поддържа товарния транспорт и пътническия трафик, допринасяйки за балансираното развитие на столицата, според кметството на Сектор 4.
Разположено само на 24 км от Букурещ и на 43 км от границата с България, Bucharest-Sud има потенциала да се превърне във важен център не само за столицата и южната част на Румъния, но и за нашата страна. Особено сериозен довод в тази посока е фактът, че двете държави вече са пълноправни членове на Шенгенското пространство.
Параметри
Даниел Бълуца разкри, че първоначално са били обмислени две места за неговото изграждане. След приключването на предпроектните проучвания обаче е определено точното му местоположение.
Площта за новото летище може да варира от 300 до 1000 хектара, допълни още Бълуца. Очаква се след неговата реализация съоръжението да обслужва над 11 милиона пътници годишно, с възможност за разширяване на капацитета му до 20 милиона. Според първоначалните прогнози ще поеме до 30 000 тона товари на годишна база.