Чуждестранните инвеститори се завръщат в Турция, впечатлени от намаляването на лихвените проценти и облекчаването на инфлацията. Те се надяват, че регионалната трансформация може допълнително да повиши залозите им върху голямата нововъзникваща икономика, пише Daily Sabah.

Турската централна банка намали лихвените проценти с още 250 базисни пункта миналият четвъртък до 45%, продължавайки цикъла на облекчаване, който започна едва миналия месец след дълъг стремеж към затягане за ограничаване на повишаването на цените. Повече от година и половина след преизбирането на президента Реджеп Тайип Ердоган и връщането към по-ортодоксални икономически и парични политики, Турция се завръща като опора на инвеститорите на нововъзникващите пазари.

"Страната ни е една от по-големите успешни истории. Реформите се случват и това е много добър знак", коментира пред Reuters Ник Айзингер, който е ръководител на Emerging Markets.

Кешът вече не е цар? Плащанията с карта в обичащата пари в брой Турция се удвоиха

Кешът вече не е цар? Плащанията с карта в обичащата пари в брой Турция се удвоиха

Близо 30 на сто от всички плащания са извършени онлайн

Местните облигации са получили $1,24 милиарда от чуждестранни инвеститори през седмицата до 17 януари и това е най-големият подобен приток от два месеца, показват данните на централната банка. В ръцете на чужденците е повече от 10% от държавния дълг, като подобни нива за последен път са се наблюдавали през 2019 година. Проблемите за икономическата среда все още са сериозни, но възстановяването е осезаемо, коментират икономисти.

Централна банка на Турция

Източник: Vikiçizer/Wikipedia

Централна банка на Турция

Дезинфлация

Турция навлезе в период на дезинфлация, като годишният процент на инфлация спадна до 44,38% през декември, в сравнение със 75% през май и 85% в края на 2022 година. Междувременно преминаването към по-конвенционални фнансови политики беше приветствано от международни финансови фондове, водещи кредитори и рейтингови агенции, включително Moody's, в тяхната последната оценка в петък.

По-благоприятната обстановка накара Amundi - най-големият мениджър на активи в Европа, да се впусне в местни облигации.

"Ние харесваме Турция от гледна точка на местната валута", заяви Йерлан Сиздиков, глобален ръководител на нововъзникващите пазари в Amundi.

"Темпът на дезинфлацията трябва да продължи да бъде по-висок от темпа на девалвация, така че това е залогът, който имаме."

Проучване на Reuters показва, че турската централната банка се очаква да продължи с намаленията, които оставят основния й лихвен процент на 30% в края на годината, когато самата банка очаква инфлацията да се забави до около 21%.

Докладът на Moody's

Новият доклад на Moody's твърди, че значително затегнатата позиция на паричната политика повишава доверието в турската лира, задвижвайки ребалансирането на икономиката от неустойчиво оживеното вътрешно търсене, намалявайки инфлационния натиск. Докладът приветства устойчивата и диверсифицирана икономика на страната, която показва признаци на стабилизиране след неотдавнашни промени в политиката.

"Кредитните рейтинги на правителството на Турция са подкрепени от голямата, диверсифицирана и устойчива икономика на страната, умереното държавно дългово бреме и подобряването на ефективността на паричната и макроикономическата политика", съобщават от агенцията.

Тези положителни причери обаче са балансирани срещу институционални предизвикателства и външни уязвимости, се добавя в доклада. Освен това, "връщането към по-ортодоксални икономически политики е кредитно положително", но трябва да се има предвид, че "устойчивото намаляване на макроикономическите дисбаланси на Турция ще отнеме време".

Посочвайки спад на инфлацията до 44,4% през декември, от Moody's очакват дезинфлацията да продължи през 2025 година. Рейтингът от своя страна ще може да бъде повишен, ако "властите продължат да прилагат ефективно политики, които възстановяват макроикономическата стабилност, намаляват инфлацията на устойчива основа, постигат трайна де-доларизация на икономиката и ребалансират растежа, далеч от воденото от кредити вътрешно търсене".

Инерция на растеж

Анализаторите прогнозират, че последните събития в Близкия изток също могат да се отразят положително и на турската икономика. Докато правителството може да е по-малко склонно да настоява за висок растеж, последните регионални събития - включително свалянето на Башар Асад в Сирия и прекратяването на огъня между Израел и Хамас в Газа - биха могли да допринесат за импулса на растеж на Турция.

"Всичко, което се случи в Близкия изток, вероятно е доста положително за Турция", смята Магда Бранет, ръководител на нововъзникващите пазари и азиатските инструменти с фиксиран доход в AXA Investment Managers.

"Най-вероятно Турция ще бъде участник в реконструкцията на региона и в реконструкцията на Украйна. Така че, по отношение на перспективите за растеж и фискалните перспективи определено има някои положителни новини."

Новата финансова политика на Турция, която спести на хазната $190 милиона

Новата финансова политика на Турция, която спести на хазната $190 милиона

А овладяна ли е инфлацията?