Централната банка на Турция обяви, че политиките за затягане на паричната политика са донесли големи фискални ползи за страната. Според експертите мерките са намалили разходите за заеми на правителството и са допринесли за публичните финанси.

Констатациите, публикувани в блог на уебсайта на Централната банка на Република Турция (CBRT), казват, че разходите по заеми на аукциони на преиздаване на Министерството на финансите са спаднали средно с 40 базисни пункта, след последния цикъл на затягане.

"Оценяваме, че този спад в разходите по заеми е допринесъл с приблизително 6,8 милиарда TL (190 милиона щатски долара) за публичните финанси", казват от банката.

Нови данни: излиза ли Турция от дългата финансова криза

Нови данни: излиза ли Турция от дългата финансова криза

В края на миналата година централната банка реши да намали лихвите

Централната банка преследва агресивно парично затягане от юни 2023 г., опитвайки се да овладее инфлацията, която в края на изминалата 2024 г. беше на нива от близо 44,4%, както и да стабилизира турската лира. Банката стартира своя цикъл на облекчаване миналия месец, като намали основния си лихвен процент с 250 базисни пункта до 47,5%.

Снимка 442518

Източник: iStock

Между средата на 2023 г. и миналата година силният ръст на ценовите печалби и натискът на валутните пазари доведоха до увеличаване на лихвите до 50% - от 8,5%. Със забавянето на инфлацията се смята, че банката ще продължи да намалява лихвите, казват икономисти.

В своя блог от банката съобщават още, че строгата парична политика увеличава доходността на пазарите на облигации чрез паричния трансмисионен канал, като същевременно поддържа еластичността на търсенето при аукционите за преиздаване чрез канала на предвидимостта и очакванията.

"Повишената еластичност, водена от предсказуемостта и надеждността, води към увеличаване на капацитета за поемане на риск на банките. Следователно се счита, че политическата позиция на CBRT укрепва финансовата система и допринася за публичните финанси чрез търговете на Министерството на финансите."

По време на периоди на строга парична политика, краткосрочните лихвени проценти се повишават заедно с основния процент, докато очакванията за по-ниска инфлация могат да намалят дългосрочните лихвени проценти, пише в анализа. Той подчертава още, че "усилията за намаляване на инфлацията укрепват апетита за риск и капацитета на банките за поемане на риск към заемане на инструменти чрез насърчаване на предсказуемостта".

Турция обещава "собствен“ природен газ за всички домакинства до три години

Турция обещава "собствен“ природен газ за всички домакинства до три години

Енергийна независимост?