Дубай и Саудитска Арабия осъществяват два грандиозни проекта за летищни инфраструктури, които ще им позволят да увеличат значително капацитета за пътници и да се утвърдят като водещи авиационни хъбове в света. Тези амбициозни инициативи не само ще подобрят качеството на обслужване, но и ще засилят икономическата свързаност и растеж в региона.
Най-големият летищен терминал в света
Дубай Интернешънъл (DXB) вече е едно от най-натоварените летища в света, но с изграждането на най-големия летищен терминал, с инвестиция от $35 милиарда, ще достигне нови висоти.
Източник: DubaiAirports
Tерминалът ще разполага с 400 изхода и 5 паралелни писти, което ще позволи на Дубай да посрещне 300 милиона пътници до 2030 година. Това ще го направи един от най-големите авиационни хъбове на планетата.
Международно летище "Крал Салман"
Саудитска Арабия инвестира $50 милиарда в изграждането на международното летище "Крал Салман" в Рияд, което ще бъде най-голямото летище в света по брой пътници след завършването му през 2030 година.
Очаква се то да обслужва 185 милиона пътници годишно и да се утвърди като важен център за международни въздушни превози.
Проектите на Дубай и Саудитска Арабия обхващат почти 80% от инвестициите в летищна инфраструктура в региона на Близкия Изток и Северна Африка (МЕНА). Страните в региона не изостават в амбициите си - Кувейт например планира да пусне нов терминал с 28 изхода, който ще увеличи капацитета на летището до 50 милиона пътници годишно.
Източник: SPA
Ирак и Египет също инвестират в модернизация на своите летища - Ирак ще открие три нови летища през 2025 година, а Египет разширява инфраструктурата си, за да обслужва 72,2 милиона пътници до края на 2025 година.
Бъдеще на световен авиационен лидер
Мащабните и многобройни инвестиции показват, че авиационният сектор в региона на Близкия Изток бързо се разраства и амбициите му да стане глобален лидер в авиацията стават все по-реални. Със завършването на тези проекти, регионът ще разполага с някои от най-модерните и най-големите летища в света, привличащи милиони туристи, транзитни и бизнес пътници до 2030 година.