Няма как да забравя датата 2 януари 2007 година. Но преди да стигна до нея, малко предистория за контекст.
По това време бях ученик в 12 клас в русенската немска гимназия и се готвех за кандидат-студентските изпити в УНСС, но повече се готвех или по-скоро питах какво ще се случва със страната оттук нататък. Месеците преди тази дата толкова се говореше за влизането на България в Европейския съюз, че отброяването от площад "Княз Александър Батенберг" на секундите до смяната на календарната година даваха усещането, че отброяваха времето до сериозна политическа, икономическа и социална промяна. Както всички знаете, тя наистина се случи.
Източник: GettyImages
Българи посрещат 2007 година и членството в ЕС на площад "Батенберг"
Историята от 2 януари само илюстрира началото на новата посока, към която поехме всички българи - буквално. На тази дата двете общини - русенската и гюргевската - пуснаха безплатни автобуси на всеки половин час между двата града. С приятел отидохме още сутринта на гарата, но имаше толкова желаещи съграждани да пътуват, че успяхме да хванем автобуса чак в 15 часа. Междувременно прескочихме и до "Дунав мост" в опит да преминем пеша съоръжението, но както тогава разбрахме, това е забранено - впрочем и до днес.
Великото преселение на румънци и българи
На този ден хиляди русенци се оказаха в Гюргево и съответно хиляди румънци - в Русе. Картинката е трудна за описване от днешна гледна точка, но бих могъл да я сравня с падането на Берлинската стена. Любопитството от двете страни на Дунава беше толкова голямо, че всеки искаше да разбере какво има оттатък границата. Важно е и да се спомене, че дотогава пътуването до отсрещния дунавски бряг беше само по лична инициатива и при голяма мотивация - сериозен граничен контрол с опашки и нужда от международен паспорт, високи такси за преминаването на моста и липсата на обществен транспорт дотам отказваха всекиго, който просто иска да види какво има там.
На 2 януари обаче безплатните автобуси и личната карта в джоба промениха играта. Срещнахме българи, които се връщаха разочаровани от Румъния с думите "Недейте ходи там, сиренето е по-скъпо". Надеждата за изгоден пазар на повечето нашенци тогава се изпари, но за сметка на това румънците се усетиха, че в България е значително по-евтино.
Източник: iStock
Площада пред ЖП гарата в Русе, от който тръгваха автобусите за Гюргево
Как една липсваща граница промени местната икономика
Така 2007 година се превърна в годината на румънеца в русенска област. Всеки уикенд, а и не само, градът се пълнеше с хора от Гюргево, Букурещ и други близки градове, които пазаруваха на едро от магазините, пълнеха ресторантите и хотелите, че дори започнаха и да регистрират колите си у нас за по-ниски данъци. Появиха се гледки на пълни до горе колички с един тип стока - било то месо, алкохол или друг вид по-евтина за тях стока. Заведенията проговориха румънски и бързо настроиха менютата и програмата си към новите гости.
Това е и времето, в което рязко се увеличиха инвестиционните проекти за търговски центрове, спечелили шегаджийското прозвище на Русе "Града на петте мола", голяма част от които останаха само на хартия, а други - като този непосредствено до изхода на моста - призрачни сгради. Други бизнеси обаче като модерните търговски вериги значително увеличиха присъствието си в града.
Източник: GettyImages
Рекламни плакати по повод влизането на страната в ЕС
18 години по-късно българи и румънци не изкупуват кашкавала и сиренето помежду си, а уикенд пакетите и имотите по гръцките курорти. Публикациите в гръцките медии показват възторга на местните жители от окончателното влизане на двете страни в "Шенген", очаквайки още по-голям прилив на платежоспособни туристи.
Едно нещо запомнете от този спонтанен текст - каква е разликата между икономическата ситуация на 2 януари 2007 година и на 2 януари 2024 година. Ще ви дам жокер: 49 милиарда лева срещу близо 200 милиарда лева брутен вътрешен продукт. И каква може да стане след още 18 "шенгенски" години - ако нещо не се обърка по пътя.
bozia-ivanov
на 04.01.2025 в 11:58:33 #9Зомбирането и деградацията на местната фауна е достигнала космически размери,щом не могат да вденат моя пример за какво говори—а за това един първолак да го запиташ,ще ти каже кое е по—доброто(защото не знае,а разбира нещата с некоригираната си от пропагандата все още мисъл).А който разбрал,разбрал…….
nsmilitia
на 04.01.2025 в 09:11:22 #8Божия, божия... нерде Ямбол нерде Стамбул... Ама и цялостно със сравнението нещата са такива.
bozia-ivanov
на 04.01.2025 в 05:36:47 #7Я да опитам пак да мина банването ,като този път заменя определението м.алоумен за економическите иксперти със силноумен —може и да стане.Като гледам обаче нивото на всички тук,а и не само ,местните са станали 99% бесоподобни,или нищо не разбиращи и силно и необратимо деградирали.А да видим сега. Xa,xa,xa—cмeшнитe мaнипyлaтopи и пpoпaгaндaтopи и poжби нa силноумния есоnоmісѕ,нeщo мнoгo yдoбнo зaбpaвят ,нe cи cпoмнят(yф,тe нe знaят,a дaжe и дa знaят,нe paзбиpaт) ĸaĸвo oзнaчaвa cлeдния фaĸт: бвп нa HPБ 1987 г. бeшe 0,4% oт cвeтoвния тoгaвa,a ceгa ĸoлĸo миcлитe e тoвa cъoтнoшeниe—aми caмo чeтиpи пъти пo—мaлĸo и e 0,1%.Maй двe гoлeми paзлиĸи a,ĸaĸтo ĸaзвaт няĸъдe…..
ensiferum
на 04.01.2025 в 00:22:46 #6MyH4o на 03.01.2025 в 21:24:16 „или пъĸ "oт нищoтo" нe ce пoяви eдин бългapcĸи Opбaн, нe виждaм пo ĸaĸъв нaчин щe пpecтaнeм дa cи въpтим жaлĸитe зaдници пo пocoĸa нa вятъpa“. В същото време Орбан: Коефициент на плодовитост: Унгария 1.52, България 1.81 Ръст на БВП 3-то тримесечие на 2024: Унгария -0,8%, България +2,4% Орбан е супер
MyH4o
на 03.01.2025 в 21:24:16 #5Безспорно, свободното движение на хора през държавни граници има своите удобства и икономически ползи, а приемането на България в подобен "клуб" е постижение. И аз ще ви дам жокер: ако залагате на единичен статистически показател при доказване на тезата си, може да докажете, че Хитлер е по-голям светец от майка Тереза. Защото България е твърдо на дъното на ЕС по почти всички икономически показатели - средна заплата, покупателна способност, значими инвестиции и т.н. България е кораб без капитан, реещ се натам, накъдето задуха вятъра. Липсата на национален елит (систематично ликвидиран поколения наред), липсата на национален стремеж (идеал ако щете), подплатени с народопсихология, която сочи към индивидуално оцеляване при всякакви обстоятелства, гарантира, даже бетонира незавидното място на България в семейството на европейските народи. Освен ако не се появи и наложи нов системен строй, основан на духовни, а не на материални ценности, или пък "от нищото" не се появи един български Орбан, не виждам по какъв начин ще престанем да си въртим жалките задници по посока на вятъра
oktavian
на 03.01.2025 в 12:41:26 #4Ето едно екзотично пресмятане: Ако само условно предположим, че 1 км магистрала струва 10 милиона лева, то със 150 млрд лева могат да се построят 15 000 км автомагистрали!
nikolai888
на 03.01.2025 в 11:08:56 #3Може да е словестна диария, нямаща място в таква медия, но не е напълно грешна. Ако вземем Сърбия - 2006 тя има $32.48B GDP. БГ 2006 -$ 34.38B. При подобно население. 2024 сърбите по предварителни оценки ще имат $75B, ние $107B. Сега бвп не е мн точен измерител, вярно е имаме с 40% повече от тях сега при равен старт и това е благодарение на ЕС - евро фондове, инвестиции, свободно движение на стоки и хора, но сърбите отделяха мн за военни бюджети, имаха анти европейска и американскаполитика, нямаха валутна стабилност, ние сме във валутен борд. Как се усещат парите? БГ е горзна няма магистрали, въздуха е шит, пътища с дупки, застаряло население, всички бягат, грозни сгради - 30-40% празни. Определено извадихме късмет, че ни приеха и който имаше малко акъл се махна от БГ.
Опако
на 03.01.2025 в 03:32:15 #2Напротив, няма никакъв проблем да се сравняват в абсолютна стойност, ако имат обща отправна(референтна) година по цени!
nsmilitia
на 02.01.2025 в 20:37:38 #1Не е никак коректно да се сравнява БВП тогава и сега в абсолютни стойности.