Европейската комисия одобри българска схема в размер на €590 милиона или 1,15 милиарда лева за подпомагане на инвестициите в съоръжения за съхранение на електроенергия с цел насърчаване на прехода към икономика с нулеви нетни емисии в съответствие с промишления план на Зеления пакт.
Планът се основава на предишни инициативи, опира се на силните страни на единния пазар на ЕС и допълва текущите усилия в рамките на Европейския зелен пакт и REPowerEU.
Водещи са четири стълба:
- предвидима и опростена регулаторна среда,
- ускоряване на достъпа до финансиране,
- повишаване на уменията,
- отворена търговия за устойчиви вериги на доставки.
Схемата беше одобрена съгласно Временната рамка за държавна помощ при кризи и преход, приета от Комисията на 9 март 2023 г. и изменена на 20 ноември 2023 г. и на 2 май 2024 година. Тя ще бъде изцяло финансирана чрез Механизма за възстановяване и устойчивост (МВУ) след положителната оценка на Комисията за плана за възстановяване и устойчивост на България и приемането му от Съвета, коментират от Европарламента.
Целта на схемата е да се добавят най-малко 3 GWh нови съоръжения за съхранение на електрическа енергия към българската електроенергийна система, което ще спомогне за интегрирането на по-голям дял възобновяеми енергийни източници в енергийния микс и за гарантиране на сигурността и стабилността. Помощта ще бъде под формата на преки безвъзмездни средства. Схемата ще бъде отворена за всички технологии за съхранение.
Източник: БГНЕС
Европейската комисия е установила, че българската схема е в съответствие с условията, определени във Временната рамка. По-специално помощта 1) ще бъде предоставена чрез конкурентна тръжна процедура; 2) не надвишава 50% от допустимите инвестиционни разходи; и 3) ще бъде предоставено не по-късно от 31 декември 2025 година.
Комисията е стигнала до заключението, че схемата е необходима, подходяща и пропорционална за ускоряване на екологичния преход и улесняване на развитието на някои икономически дейности, които са от значение за изпълнението на плана REPower EU и промишления план на Зеления пакт. Въз основа на това Комисията одобрява схемата съгласно правилата на ЕС за държавната помощ.
По-бърз достъп до финансиране
Новата схема ще ускори инвестициите и финансирането за производството на чисти технологии в Европа, в частност и в България. Заедно с по-нататъшен напредък по отношение на европейския съюз на капиталовите пазари, публичното финансиране може да отключи огромните частни средства, необходими за екологичния преход.
Очаква се използването на съществуващите фондове на ЕС за финансиране на иновации, производство и внедряване на чисти технологии да стане по-бързо и лесно. Въз основа на текуща оценка на нуждите от инвестиции Комисията проучва и възможности за по-голямо съвместно финансиране на равнището на ЕС в подкрепа на инвестиции в производството на технологии с нулеви нетни емисии.
И тъй като е възможно между 35% и 40% от всички работни места да бъдат засегнати от екологичния преход, развитието на уменията, необходими за добре платени и качествени работни места, ще бъде приоритет.
no-noi
на 29.11.2024 в 23:04:19 #1Това не правилната дума, не е правилно да се казва европейски инвестиции а да се нарича пране на пари за послушни политици дето са продали интереса на държавата си